Albizia Lankaran (akát krymský) a další druhy

Na Krymu roste strom s velmi krásnými květinami, které navenek připomínají akacii. Správný název tohoto zázraku je však Lankaran albicia.

Albizia Lankaran Pampadur

V přírodních podmínkách roste pouze v jižních oblastech Ruska. Různé odrůdy rostlin se vyskytují v Indii, Číně, na Tchaj-wanu, v Japonsku, na jihovýchodě Ázerbájdžánu a na dalších místech.

Kvetoucí albitsia Lankaran

Ačkoli ve středním Rusku existují ojedinělé případy aklimatizace rozhořčení, je v těchto regionech stále lepší využívat k jeho pěstování skleníky. Období květu je koncem května - začátkem června.

Původ a vzhled

V Evropě je tato rostlina známá od 18. století. Jeho název má dvě části. První část „albicie“ je pojmenována po florentském Filippo del Albizzi, který závod přivezl do Evropy v roce 1740. V latině se tato rostlina nazývá „Albizia julibrissin“, zatímco „julibrissin“ se z perštiny překládá jako hedvábný květ. Proto se albition také nazývá hedvábí. Nazývá se také hedvábná akácie.

Listnatý strom patří do rodiny luštěnin. Jeho výška může dosáhnout 12 m, průměr koruny - 9 m. Životnost albitionu je 50-100 let. Prolamované listy Albizia Pompadour mají jasně zelenou barvu, tvarem připomínají listy akátu a kapradiny současně. Dorůstají až do délky 20 cm.

Albizia Pompadour nebo akát

Plody stromu jsou mnohonásobné fazole, dosahující délky 20 cm. Zpočátku zbarvené zeleně, postupem času získávají světle žlutou nebo hnědou barvu.

Tento druh alice se pěstuje doma. Jedná se o rostlinu milující světlo, která miluje vysokou vlhkost vzduchu a potřebuje odvodněnou hlinitou půdu. Špatně snáší nízké teploty, při pěstování by neměla být nižší než -15 ° C.

Pozornost! Na jaře a v létě nedovolte, aby na strom dopadalo přímé sluneční světlo, protože by to mohlo způsobit úpal.

Popis květu rostliny

Květy Albitsia jsou hlavní ozdobou stromu. Jsou velké, bílé nebo bílo-žluté barvy, shromážděné v latách. Květinové tyčinky jsou dlouhé, růžové a bílé.

Jiné druhy albitů

Albicie paprskovitá (Albizia lophantha)

Rostlina pochází z Austrálie. Tuto odrůdu představují keře nebo stromy vysoké až 5 metrů.

Balicia zbarvená alicia

Letáky jsou bipinnické, na spodní straně pubertální. Počet párů listů v prvním pořadí je 8-10 kusů, ve druhém - 20-40. Květy jsou žluté, velké 5–9 cm, vypadají jako uši. Kvete v jarních měsících.

Albizia adianthifolia

Přirozený rozsah druhu je od jižní do tropické Afriky. Kvete přirozeně v zimě nebo na jaře. Strom dosahuje výšky 40 m.

K pěstování je nejlepší písčitá půda. Upřednostňuje se hojné zalévání a teplý vlhký vzduch.

Květy tvoří velké polokoule. Okvětní lístky jsou bílé nebo zeleno-bílé barvy. Plody jsou tenké lusky.

Kmen stromu je zkroucený, pichlavý. Má měkké dřevo zlatožluté barvy.

Zajímavý! Tradiční medicína používá kůru rozhořčení k léčbě kožních onemocnění, průdušek, bolestí hlavy, sinusitidy a jako antihelmintikum.Extrakt z kořenů stromu se používá k léčbě očních chorob.

V Africe je strom zasazen do erodovaných oblastí, aby se zachoval půdní kryt.

Albizia amara

Roste v zemích jižní a východní Afriky, Indie, Srí Lanky. Keř dosahuje výšky až 5 m. Stejně jako všechny albitsie má roztaženou korunu a prolamované listy. Květenství vypadá jako hlavy o průměru 3 až 5 cm, okraj je oranžový. Začátek kvetení je květen. Květy mají příjemnou vůni. Upřednostňuje písčitou půdu.

Hedvábný strom v krajinářském designu

Kvůli dekorativnosti hedvábného akátu je strom často používán krajinářskými designéry ve své práci.

Koruna hedvábného akátu není příliš hustá, takže pod ní lze vysadit dekorativní květiny. Listy si zachovávají svou zelenou barvu až do mrazu.

Albicia v krajinářském designu

Acacia albition lze použít k vytvoření kompozice v městských podmínkách, protože se nebojí znečištěného vzduchu.

Pěstování albicie pro bonsaje doma

Albizia Lankaran nebo hedvábný akát lze pěstovat samostatně. Pro reprodukci použijte:

  • semena;
  • výstřižky;
  • kořenové výhonky.

Pěstování vytržení ze semen

Semeno akátu je plochá hnědá fazole. Délka fazole je 7-10 cm. Lze je sestavit sami nebo zakoupit ve specializovaném obchodě.

Albizia pěstování ze semen doma se nejlépe provádí mezi únorem a červencem. Když jsou semena zasazena v tomto okamžiku, dávají nejvyšší procento klíčivosti.

Semenný materiál musí být před výsadbou rozvrstven. Můžete použít teplé i studené metody, ale pěstitelé dávají přednost horké metodě.

Semena hedvábného akátu

Pro horkou stratifikaci se semena na několik hodin umístí do teplé vody s teplotou + 60 ° C.

Poté jsou připravená semena zasazena do vlhké půdy, která se skládá z písku a rašeliny. Semena vyklíčí během několika měsíců. Po celou tuto dobu by teplota vzduchu měla být alespoň 20 ° C, půda by měla být neustále zvlhčována.

Pěstování z řízků

Jako řízky se používají pololignifikované postranní výhonky, které se nakrájejí na kousky o velikosti 10–15 cm a musí mít minimálně 2–3 pupeny. Poté se umístí do písčito-rašelinového substrátu. Před usazením sazenic se nádoba uchovává na chladném místě.

Péče o bonsaje z Albizia Lankaran

Strom se velmi dobře hodí k formování, takže jej lze použít k vytvoření bonsaje nebo bonsaje.

Pro přesazení sazenice je nejlepší vzít si malý keramický hrnec, který má velké drenážní otvory. Půdu lze připravit nezávisle na trávníku, rašelině a písku v poměru 3: 2: 1. Oblast určená k pěstování bonsají by měla být dobře osvětlena. K tomu jsou vhodná okna směřující na jihovýchod nebo jihozápad.

Pozornost! Dolní větve albition nelze zastínit. To může vést k jejich smrti.

K vytvoření koruny je část větví obalena drátem. V tomto stavu lze strom uchovat nejdéle 4 měsíce, tuto operaci lze provést maximálně 1krát za 2 roky. Pravidelně se provádí sevření postranních výhonků. To vám umožní tvarovat kmen a korunu a také zabráníte růstu stromu.

Po skončení období květu se odřízne koruna a květiny. Pro pěstování bonsají je nutné ovládat hlasitost kořenového systému. Po oříznutí kořenů jsou řezy posypány drceným aktivním uhlím, půda není příliš napojena. Strom se obvykle pěstuje ne déle než 1 metr.

Režim zavlažování

Zalévání akácie závisí na ročním období. Albitsia je tropická rostlina, takže roste dobře ve vlhké půdě, takže během vegetačního období je nutné, aby byla půda dobře navlhčena. Vysychání půdy může vést k chorobám a dokonce ke smrti rostliny.

Bonsaje z Albicie

Top dressing

Hedvábný akát se hnojí od jara do podzimu jednou za měsíc, počínaje druhým rokem života stromu. Jako vrchní obvaz se používá tekuté komplexní minerální hnojivo určené pro pokojové rostliny.

Během kvetení

Nejpohodlnější teplota během kvetení je + 22-25 ° С. Ve vnitřních podmínkách albicie kvete velmi zřídka, proto se v jarním a letním období doporučuje vynést nádobu s rostlinou na balkon. Během tohoto období je důležité sledovat vlhkost půdy. Nemělo by to vyschnout.

Během odpočinku

V zimě strom vrhá zeleň, začíná pro něj období klidu. V tuto chvíli se všechny fyziologické procesy v rostlině zpomalí. Proto není albition krmen minerálními hnojivy. Aby byl bonsai po zimování naživu, je zálivka omezena, ale není zastavena.

Akát však v tomto období potřebuje dobré osvětlení. Proto je pro ni uspořádáno umělé osvětlení. V zimě se rostlina udržuje při teplotě + 10-15 ° C.

Dodatečné informace! Rostlina může zimovat na zahřáté lodžii. Hrnec můžete dodatečně izolovat a umístit do krabice s pilinami.

Příprava na zimu

Pro úspěšné zimování rostliny je třeba dodržovat několik pravidel:

  • Od srpna je používání hnojiv obsahujících dusík ukončeno, aby strom neuvolňoval mladé výhonky. Lze použít hnojiva obsahující draslík a fosfor;
  • Na podzim se neprovádí formování koruny, protože jakékoli prořezávání vede ke stimulaci růstu nových výhonků;
  • Intenzita zalévání klesá, protože to přispěje k lignifikaci výhonků.

Pěstování alicei doma tedy není obtížné. Při správné péči potěší bonsaje z Albicie majitele domu bizarními tvary a krásnými květinami.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada