Zamioculcas - transplantace stromu dolaru

Okrasnou rostlinu Zamioculcas objevil a popsal v roce 1828 anglický botanik Konrad Loddjes, který studoval tropickou flóru. Na začátku minulého století ji ředitel slavné evropské botanické zahrady v Berlíně Adolf Engler pojmenoval Zamioculcas Zamiifolia pro podobnost s listy zamie, které žijí v tropech a subtropech Ameriky.

Zamioculcas patří do rodiny Aroidů. Tato květina pochází z východní Afriky, takže se nebojí spalujících paprsků slunce. Rostlina dokonale zvládla doma, lze ji najít nejen v bytech, ale také ve velkých kancelářích. Neobvyklé květiny a zvláštní koruna zamiokulkas se mohou stát skutečnou ozdobou každé místnosti.

Zamioculcas je nedílnou součástí každého interiéru

Chov zamiokulkas neboli dolarového stromu, jak se mu někdy říká, není obtížné. Ačkoli je květina exotická a zvláštní, protože její domovinou je smyslný africký kontinent, dobře se zakořenila ve vnitřních i skleníkových podmínkách. Nejtěžší věcí v procesu pěstování rostliny zamioculcas je transplantace. Aby nedošlo k chybám, musíte se seznámit s agrotechnickými vlastnostmi chovu. Abyste dosáhli svého rozkvětu v „zajetí“, budete muset uplatnit hodně trpělivosti, vytrvalosti, znalostí.

Vlastnosti dolarového stromu

Rostlina získala velkou popularitu díky víře lidí, že přináší prosperitu do domu, kde byla vysazena. Ať už je to pravda nebo ne, není známo, ale kde je tato květina, vždy vládne dobrá nálada. Hosteska je dvojnásobně šťastná, pokud uvolnil pupeny, což je extrémně vzácné.

Skupina sukulentních rostlin, ke kterým zamioculcus patří (jako aloe, agáve, bastardi, kaktusy a další), se vyznačuje hustými masitými listy a velkými hlízami. Při správné péči za pokojových podmínek mohou kvést. Dolar má zvláštní květiny, podobné kukuřičným klasům, zabalené v listech.

Kvetoucí strom dolaru

Jedním z pravidel péče o rostlinu je její výsadba. Květinu lze zakoupit v každém obchodě. Aby rostlina dobře převzala nové podmínky, musíte vědět, jak transplantovat zamiokulkas. Zakoupenou květinu je bezpodmínečně nutné přesadit, jinak zemře.

Důvody:

 1. Při přepravě ze zahraničí se používá speciální půda, která je těžká a bez živin.
 2. Tento substrát je nevhodný pro pěstování zamiokulkas.
 3. V přepravních kontejnerech je drenáž nahrazena otvory ve dně, do kterých mohou klíčit kořeny květů.

Na poznámku! Nepřesazujte rostlinu ihned po zakoupení, ponechte ji v "karanténě" po dobu 3 týdnů. Dobře se přizpůsobí v místnostech, kde nejsou žádné jiné barvy. 

Optimální doba pro transplantaci

Nejpříznivějším obdobím je jaro (březen nebo duben). Tyto měsíce jsou vhodné pro mladé a dospělé vzorky. Dolarový strom je považován za pomalu rostoucí rostlinu, proto mohou být dospělí zamioculcas transplantováni za 3-4 roky. Mladé výhonky je třeba vysazovat každý rok, dokud nedosáhnou věku 3 let. Během tohoto období květy aktivně rostou.

Existují výjimečné případy, kdy transplantační období uplynulo, ale rostlina to potřebuje.Proceduru lze odložit do začátku léta. Podzim je nejvhodnějším obdobím pro výsadbu, protože květiny se připravují na zimu a upadají do „hibernace“, tedy do klidového stavu. V této době se rostlina neusadí, protože jsou potlačeny všechny její životně důležité procesy.

Dolar strom připraven k transplantaci

Jak přesadit dolarový strom z hrnce do hrnce

Existují tři typy transplantací: po zakoupení květu roční až do 3 let věku a pravidelná jednou za tři roky pro dospělé exempláře.

Důležité! Zakoupené rostliny musí být zcela očištěny od transportní půdy. 

Jaké příznaky naznačují, že musíte doma transplantovat zamiokulky:

 • Zvadlé a uschlé listy.
 • Zastavení růstu květin.
 • Zhutnění a vzduchotěsnost půdy v květináči.
 • Praskání nádoby od zarostlých kořenů.

Prvním znakem, který vyžaduje transplantaci květin, je těsnost kořenů.

Kromě plánovaného se někdy provádí nouzová transplantace zamiokulkas, pokud existuje podezření na chorobu rostlin nebo rozpad oddenků.

Jaká půda je potřebná pro dolarový strom

Aby mohla rostlina úspěšně začít po výsadbě do nového květináče, je důležité vědět, jaký druh půdy je pro zamiokulkas potřebný. Půda by měla být:

 • volné a prodyšné;
 • smíchané s keramzitem nebo říčními oblázky, tj. mají vlastnost odvodnění;
 • s minimálním množstvím hnojiv, protože jejich předávkování vede k onemocnění;
 • dezinfikovat vroucí vodou nebo tepelně zpracovat v troubě.

Aby se rostlina po nákupu nebo transplantaci dobře ujala v zemi, je nutné určit, jaký druh půdy je pro zamiokulkas potřebný. Připravená půda pro zamiocalcus by měla zahrnovat listovou zeminu, sod, písek a rašelinu ve stejném poměru. Přidejte malé množství humusu. Alternativou k tomuto složení může být speciální substrát pro sukulenty s neutrální kyselostí, který lze zakoupit ve specializovaném obchodě.

Důležité! Jíl, který má špatnou vodivost vlhkosti, není vhodný pro výsadbu zamioculcas. To vede k časté hnilobě kořenů. 

Navzdory skutečnosti, že v připravené půdě pro výsadbu zamiocalcus je expandovaná hlína, je na dně nádoby vyžadována drenážní vrstva. To je nezbytné nejen k zajištění propustnosti vlhkosti, ale také ke stabilitě nádoby. Dolarový strom dorůstá až do výšky 1 metru, jeho rozvětvené stonky a masité listy mohou převážit hrnec na stranu. Oblázky ve spodní části napomáhají stabilitě květu.

Substrát pro naplnění květináče musí přísně splňovat základní požadavky na správné přesazení rostliny.

Výběr správné půdy je důležitý pro růst dolarového stromu.

V jakém hrnci zasadit zamiokulkas

Než se rozhodnete, kdy a jak přesadit zamioculcas do jiného květináče, musíte jej správně vybrat. Volba nádoby je stejně důležitá jako příprava půdy pro zamiokulky. Při přípravě nádob na výsadbu sukulentů je třeba vzít v úvahu všechny podrobnosti:

 1. Velikost hrnce by měla přesahovat pouze velikost předchozího o 3 cm. Nestojí za to vybírat pokrmy podle velikosti s okrajem, protože listy a stonky květu začnou růst až poté, co kořeny zaplní všechny mezery .
 2. Kapacita musí být stabilní, protože dolarový strom během období aktivního růstu roste jak ve velikosti, tak i v hmotnosti. Odvodnění může pomoci vytvořit stabilní pozici.
 3. Nejoptimálnější tvar květináče pro květinu je zúžen směrem k základně a prodloužen směrem nahoru.
 4. Materiál pro květináč je hlína nebo plast.
 5. Široké a ne příliš vysoké hrnce jsou vhodné co do velikosti.

Mezi výhody keramického nádobí patří prodyšný porézní povrch, vysoká hmotnost, termoregulace a trvanlivost. Nevýhody - bílé skvrny se tvoří ze soli ve vodě, při transplantaci je třeba ji rozbít.

Plastové hrnce se snadno čistí, pohodlně a snadno přemisťují a v případě potřeby je lze oříznout. Mezi negativní vlastnosti patří rychlá deformace z přehřátí nebo přerostlých kořenů, zadržování vlhkosti, vedoucí k poškození kořenů, špatná cirkulace vzduchu, díky nízké hmotnosti se mohou snadno převrátit. Pozitivní vlastností plastových květináčů, které je odlišují od hliněných nádob, je malá cena. Kromě toho je lze díky rozmanitosti barev použít v různých interiérech.

Důležité! Vzhledem k těmto vlastnostem materiálů byste si měli koupit hrnec, věnujte pozornost věku květu, jeho velikosti a vnějším parametrům nádoby. Zvláště pečlivě musíte zkontrolovat kvalitu keramiky nebo plastu, ze kterého je květináč vyroben, a přítomnost odtokových otvorů. 

Musíte se rozhodnout, který kontejner je lepší zvolit jednotlivě. Keramika je šetrnější k životnímu prostředí pro vývoj a růst kořenového systému. Ale ne ekonomické, protože při transplantaci se musíte rozejít. V plastových květináčích je snazší zjistit, zda nastal čas zasadit květinu. Z takové nádoby můžete snadno vyjmout kořeny rostliny, aniž byste je poškodili.

Velikost květináče pro přesazení zamiokulkas hraje důležitou roli.

Vlastnosti přesazení stromu dolaru

Před zasazením květiny do nové nádoby se musíte naučit, jak správně transplantovat zamiokulkas. Existují dva způsoby: přenos a přenos. U dospělého stromu dolaru je vhodnější druhá metoda, protože umožňuje extrahovat předem nasáklé kořeny rostliny spolu s hliněnou koulí s minimálním poškozením a zasadit ji do jiné, větší nádoby. Metoda přímé transplantace vyžaduje úplné očištění kořenů od půdy. To může vést k poškození křehkých kořenů zamiokulkas. Tato metoda je vhodnější pro nově zakoupený vzorek exotické rostliny.

Na poznámku! Míza dolaru obsahuje jed, proto se s ním doporučuje pracovat v gumových rukavicích. 

Krok za krokem transplantace květin:

 1. Připravte si květináč, větší velikosti než ten předchozí, nalijte na dno vrstvu drenáže.
 2. Odstraňte zamiokulkas ze starého hrnce převedením. Zkontrolujte kořeny, odřízněte shnilé hlízy a oddělte mladé hlízy.
 3. Nahoře rozetřete vlhkou vrstvu půdy a ponechte prostor pro kořeny.
 4. Zasazujte svisle s kořeny v zemi a posypte je. Zhutněte půdu, abyste ušetřili vlhkost, a posypte ji drobenkami z expandovaného jílu nebo mulčováním říčních oblázků.
 5. Místo jeho dalšího růstu. Zpočátku neumísťujte sazenice na přímé sluneční světlo. Postupně přeskupujte na slunci.
 6. Sledujte proces štěpování rostlin. To je nutné, protože po transplantaci dochází k nepředvídaným komplikacím.

Přesazování stromu dolaru

Posttransplantační péče

Po transplantaci péče o zamiokulkas spočívá v dodržování pravidel, jako u každé pokojové rostliny. Tyto požadavky jsou jednoduché: poskytnout sazenici potřebné množství světla, správně ji zalévat a málo často hnojit.

Zalévání květin

Navzdory skutečnosti, že zamiokulkas je jižní rostlina a velmi teplomilná, vyžaduje také dodržování určitého režimu zavlažování. V letní sezóně je třeba ji zalévat často, ale ne příliš hojně. Indikátorem bude 2 cm suchá půda v květináči. V zimě sušení půdy až do poloviny hrnce hluboko do půdy naznačuje potřebu zvlhčení.

Na poznámku! Postřik a otření listů stromu dolaru má pozitivní účinek.

Osvětlení a regulace teploty

Pokud rostlina roste na parapetu, je lepší ji umístit na východní nebo západní stranu. Na podlaze musí být dolaru přiděleno místo pod okny na jih. Teplota teplomilného květu Zamiokulkas vyžaduje v létě +20 stupňů a vyšší, v zimě minimálně +16. V chladném počasí jeho listy zbarvují žlutě a létají kolem, samotná rostlina postupně vybledne a zemře.Počínaje prvními teplými jarními dny je nutné jej vyvést na čerstvý vzduch.

Top dressing

Dolarový strom se hromadí a dobře udržuje vlhkost. Během období aktivního růstu rychle spotřebovává živiny. Proto se na jaře a v létě musí na substrát aplikovat požadované množství speciálních hnojiv pro sukulenty (kaktusy). Ty lze zakoupit v květinářství. Charakteristikou postupu je přísné dodržování pokynů. Předávkování je pro rostlinu život ohrožující.

Amatérští zahradníci a profesionálové milují tuto nenáročnou exotickou rostlinu pro její snadnou péči. Je hezké vědět, že dolarový strom vypěstovaný vašimi vlastními rukama může vašemu domovu přinést prosperitu a rodinnou pohodu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada