Prořezávání fikusu Benjamina doma

Mnoho lidí zná rostlinu Benjamin ficus. Používá se jako místnost v bytech a domech, nenáročná na údržbu a hodí se k jakémukoli stylu místnosti. Ficus už mnoho let potěší svou zelení a při správné péči může dosáhnout výšky více než dva metry.

K čemu je prořezávání?

Aby byla koruna fíkusu načechraná, je pravidelně prořezávána. Operace se provádí podle určitých pravidel. Prořezávání fíkusu Benjamin ficus doma je hlavním krokem v péči o rostlinu a umožňuje vytvořit strom požadované konfigurace.

Mladá rostlina

Vlastnosti procesu jsou spojeny s vývojem fikusu. Jeho větve se vyvíjejí z výhonků a ty se zase tvoří z pupenů. Samotné ledviny jsou dvou typů:

 1. Roste z horní části kmene a umožňuje rostlině vyvinout se do výšky.
 2. Postranní výhonky dávající korunu hustotu. Jsou umístěny podél celého kmene.

Rychlý vývoj horních pupenů vede k tomu, že fíkus intenzivně roste. Když jsou odstraněny, boční výhonky začínají růst, takže jsou rozvětvené a svěží.

Ořízněte čas a přípravu nástroje

Jaro je čas aktivního růstu, zatímco s nástupem chladného počasí se proces zpomaluje. Prořezávání se nejlépe provádí během teplejších měsíců.

Poznámka! Prořezávání na podzim nebo v zimě může vést k nesprávné tvorbě koruny a deformaci stonku.

Tvarování a ořezávání koruny fikusu se provádí, když je kmen ještě mladý a není tuhý. Následně se takový zásah může rostlině stát osudným, a pokud přežije, obnovení síly bude trvat dlouho.

Pro správné prořezání připravte:

 • zahradnické nůžky;
 • sterilní ubrousek;
 • aktivní uhlí nebo uhlí;
 • dezinfekční prostředek, jako je třecí alkohol nebo slabý roztok manganistanu draselného.

Před zahájením práce je nůžka dezinfikována, aby nedošlo k infikování rostliny při řezání.

Obecná pravidla pro prořezávání fikusu Benjamina

Květinářství doporučuje prořezávat Benjaminův fíkus pro následující účely:

 • Pro omlazení rostlin. Po ukončení procedury kmen a větve začnou aktivně růst, což má pozitivní vliv na zrání fikusu.
 • Vylepšení vzhledu. Můžete vytvořit design pro konkrétní místnost.
 • Stimulace větvení. Při správném postupu je možné modelovat, jak a v jakém množství budou větve růst, stejně jako jejich velikost v budoucnu.
 • Sanitace zařízení. V procesu růstu jsou odstraněny suché a infikované výhonky.

Vytvoření svěží koruny se dosáhne sevřením výhonku rostoucího na samém vrcholu stonku. Říká se tomu růstový bod. Nejlepší je udělat to jeden nebo dva týdny před transplantací. Aktivní růst znamená velkou potřebu živin, takže vrchní obvaz je nezbytný.

Důležité! Je nemožné současně rostlinu ořezat a přesadit, protože to povede k její smrti. Květina nebude mít čas na zotavení.

Jak prořezat Benjaminův fikus? Podrobná metoda prořezávání fikusu Benjamina:

 1. Rostlina je připravena na postup, očištěna a napojena.
 2. Používejte předem vydezinfikované zahradní nářadí.
 3. Řez na tenkých větvích je rovný a silné jsou šikmo zkráceny.
 4. Na konci procedury je nástroj dezinfikován a jeho části jsou ošetřeny dřevěným popelem. Před tím se šťáva odstraní ubrouskem.
 5. Začínají tvořit korunu a jsou vedeni přirozenou siluetou.
 6. Každý pohyb nůžek musí být ověřen, aby se fikus nakonec stal krásnou, nikoli vytrženou květinou.
 7. Větve, které kazí vzhled rostliny, jsou odstraněny.
 8. Horní výhonky a větve rostoucí paralelně s kmenem jsou odříznuty.

Doma se tvorba koruny provádí, dokud květina nedosáhne tří let. Pokud je rostlina nemocná, je lepší na chvíli odložit proceduru prořezávání.

Prořezávání rostlin

Prořezávání k omlazení rostliny

Postup se provádí, aby byl strom atraktivnější a svěží. Při omlazujícím prořezávání jsou odstraněny příliš dlouhé a křivé výhonky a také větve, které začaly vysychat a zbavovat se listů.

Dodatečné informace! Pro včasné zotavení rostliny je půda oplodněna. Staré větve jsou zcela odstraněny a mladé jsou zkráceny. Práce se provádí během odpočinku, kdy fikus nekvete.

Sanitární prořezávání

Správná péče o květinu vyžaduje nejen včasné zalévání a krmení, ale také ochranu před chorobami sanitárním prořezáváním. V tomto případě můžete dát koruně požadovaný tvar. Postup má následující cíle: odstranění sušených, zažloutlých nebo infikovaných větví a listů; zbavit se kmene křivými a zasaženými výhonky.

Poškozená část rostliny je odstraněna na základnu, čímž se sníží riziko šíření infekce. Pokud je ovlivněna část kořene, je odříznuta kouskem zdravé tkáně a nezapomeňte ošetřit problémovou oblast dezinfekčními sloučeninami. To ochrání květ před smrtí.

Kontrola hygienického prořezávání

Vytvoření krásné koruny a celkového vzhledu

Vytváření požadovaného tvaru koruny začíná modelováním polohy a hustoty horních a bočních výhonků.

Existuje několik možností pro korunu:

 1. Huňatý. Vezměte fikus, jehož věk nepřesahuje dva roky, a přitiskněte horní výhonek ve výšce 10-15 cm. Postranní pupeny, které způsobují růst, nemají vliv. Postup se opakuje, jak strom roste. Při opakovaných manipulacích jsou odstraněny přebytečné výhonky, což dává zbytečnou hustotu a narušuje normální vývoj ostatních větví. Aby byl zajištěn rovnoměrný růst, hrnec se pravidelně zapíná na parapetu, aby byl zajištěn jednotný přístup k slunečnímu světlu.
 2. Crown Shtamb. Jeho tvorba začíná téměř okamžitě po zasazení fikusu. Pro modelování je na kufru ponecháno asi pět zdravých ledvin a zbytek je zcela odstraněn. Když výška rostliny přesáhne čtyřicet centimetrů, sevřete vrchol. Postupně se začíná formovat silueta palmy z listů na dlouhém a krásném kmeni. Pravidelně ztenčujte větve a otočte rostlinu různými stranami ke světlu.
 3. Crohnova úroveň. Jsou vytvořeny z již vytvořené standardní rostliny, ve které není vrchol okamžitě odříznut, ale roste dalších deset centimetrů a teprve poté je sevřen. Boční větve ze spodní vrstvy jsou zcela odstraněny, stejně jako výhonky, které vytvářejí nadměrnou hustotu koruny.

Začátek formování keře

Kořenové prořezávání

Někdy se doporučuje odstranit nejen větve, ale také kořeny rostliny, které narušují vývoj. Taková práce vyžaduje přesnost a péči, protože na ní závisí zdraví květu. Kořen se obvykle odstraní, když je infikován a fikus potřebuje transplantaci:

 1. Po vyčištění ze země se kořeny umístí do antiseptického roztoku.
 2. Poté jsou poškozené a rušivé procesy odstraněny.
 3. Profily jsou posypány prachem z aktivního uhlí.
 4. Ficus je zasazen do jiné nádoby.

Vytváření neobvyklých tvarů

Existuje mnoho možností pro vytváření zajímavých tvarů fikusů. Květinářství přitahují tvary ve formě spirály nebo plotu, někoho by mohl zajímat pletený cop. K tomu jsou klíčky zasazeny v přísném pořadí.Výsledek pečlivé práce vás potěší neobvyklou krásou, pokud použijete správné schéma přípravy.

Krásný pigtail

Činnosti po prořezávání

Po prořezání odborníci doporučují několik dalších kroků, které pomohou rostlině rychle se rozvíjet po stresu. Pomocí sterilního ubrousku odstraňte veškeré mléko, které bude vylučováno plátky. To by mělo být provedeno, dokud nebude povrch zcela suchý. Odstraňte květinu z jasného slunce. Zalévejte rostlinu přísně podle plánu, vyhýbejte se stojaté vodě. Krmení se provádí, ale ne dříve než několik týdnů po prořezání.

Důležité! Zalévání se provádí usazenou vodou při teplotě místnosti. Listy se otírají vlhkým hadříkem.

Při prořezávání sledujte pohyby, aby nedošlo ke zranění. To může způsobit infekci fikusu, oslabit jeho sílu a dokonce zničit květinu.

Není těžké prořezávat fjus Benjamina, ale poté byste se o něj měli náležitě starat. Je lepší zvolit teplé měsíce pro proceduru, ale pokud to bude potřeba, je pro tento účel vhodný listopad. Se správným prořezáváním můžete získat zajímavý vzhled květiny, která bude zdobit dům.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada