Royal geranium - domácí péče pro začátečníky

Královské pelargónie je plodem mnohaleté pečlivé práce chovatelů. Od ostatních podobných odrůd se liší jemnou delikátní vůní a velkou velikostí květů, které tvoří čepici nad zelenými listy. Je také známá jako Grandiflora. Taková rostlina vypadá prostě nádherně, každé květinářství chce mít tak nádhernou krásu. Je však třeba si uvědomit, že velkokvětý královský pelargón je velmi rozmarný, není snadné se o něj starat.

Tento typ pelargonia má nejen zajímavou historii, ale také řadu charakteristických rysů, podle kterých jej lze snadno rozpoznat.

Královské muškáty jsou v kultivaci velmi vrtošivé, elegantní vzhled a jemné delikátní aroma však kompenzují všechny nepříjemnosti a náklady.

Svůj název získal díky svému elegantnímu vzhledu během období květu. Abyste však dosáhli požadovaného výsledku, musíte vynaložit velké úsilí.

Jak to vypadá

Výška dospělé rostliny nepřesahuje 0,5 m. Květy jsou umístěny na stejné úrovni s listy. Průměr květenství dosahuje 15 cm, barevná škála je velmi bohatá: od sněhově bílé až po téměř černou. Nejběžnější červená paleta. Horní řada květenství se vyznačuje sytější barvou, někdy dokonce se skvrnitým vzorem. Ve vzhledu je květina velmi podobná maceškám. Zvláštní pozornost je třeba věnovat odrůdě Elegance, která je považována za elitu. Nejednotná barva květinové čepice okamžitě přitahuje pozornost a přitahuje pozornost.

Květy jsou velké

Listy královského pelargónie jsou sametové, jejich okraje jsou zvlněné. Jejich barva je zelená. Dřík je vztyčený. Kořenový systém se skládá z náhodných kořenů.

O historii vzhledu

Královské muškáty pocházejí z oblasti Cape (jihozápadní Afrika). Do Evropy přišla v 18. století. Bylo to během tohoto vzdáleného období, kdy vědci neustále prováděli křížení různých odrůd a získali nové odrůdy, jejichž počet již nyní přesáhl tisíc. Nyní se výběr tohoto závodu provádí hlavně v Německu.

Royal Geranium Care pro začátečníky

Velmi rozmarná rostlina je pelargónie královská. Správná domácí péče pro začátečníky je velkou výzvou. Rostlina vyžaduje zvláštní péči, proto byste se měli předem seznámit se všemi pravidly a nuancemi.

Car Pelargonium je rozmarný při odchodu

Teplota

Pelargonium royal patří k teplomilným rostlinným druhům. V létě, v podnebí středního pásma, je docela možné ho udržovat venku na + 22-27 ° С. Když se tento indikátor zvýší, květina by měla být napojena dvakrát denně. Poprvé se to dělá před 10:00, druhé - po 18:00.

V zimě by měla být teplota vzduchu v místnosti, kde roste pelargónie královská, udržována na 10–15 ° C. Hrnec můžete vzít na vyhřívanou lodžii nebo do skleníku, ale množství světla by se nemělo snížit. Vhodné pro rostliny a chladný parapet s dřevěným rámem.

Osvětlení

Geranium má velmi rád dobré osvětlení, ale zároveň vyžaduje ochranu před přímým slunečním světlem. Při nedostatku světla se stonky květu natahují, listy získávají bledou barvu. Nejlepší je umístit královské pelargonium na východní nebo západní parapet. Pokud ji pěstujete na jižním okně, musíte se postarat o malé zastínění.

Dobře osvětlená místa jsou vhodná pro pěstování muškáty

Zalévání

Rychlost zalévání se upravuje v závislosti na teplotě a ročním období. V létě, když je počasí suché, horké, se muškáty zalévají dvakrát denně. Pokud je květina držena v místnosti, stačí ji zavlažovat 1-2krát týdně. V zimě by měla být rostlina napojena jednou týdně. Před provedením postupu prozkoumejte hliněnou hrudku a ujistěte se, že vyschla.

Pozornost! V případě podmáčení začne královské pelargónie bolet plísní a kořenovou hnilobou.

Stříkání

Stříkání pelargónie se provádí pouze v případě, že je vzduch v místnosti suchý nebo fungují baterie ústředního topení. S tímto postupem nemůžete být horliví, jinak se mohou objevit plísňová onemocnění.

Vlhkost vzduchu

King geranium preferuje podmínky vysoké vlhkosti pro pěstování, ale tento indikátor přímo závisí na teplotě vzduchu v místnosti.

Priming

Půdu pro pěstování královských muškáty si můžete koupit v květinářství nebo si ji připravit sami. Jeho kyselost by měla být neutrální, do kompozice jsou zahrnuty složky zadržující vodu (například sphagnum).

King geranium preferuje mírně zásaditou půdu s neutrální kyselostí

Pozornost! Pokud je půda hustá, pak je před výsadbou květu obohacena perlitem.

Půda pro pelargonium by měla být kyprá a obsahovat dostatečné množství živin. Můžete jej připravit smícháním následujících složek:

 • listový humus;
 • rašelina;
 • písek;
 • malé množství dřevěného popela.

Top dressing

Royal Pelargonium se pěstuje ve stísněných květináčích, takže si rostlina po několik let vystačí bez opětovné výsadby. V průběhu času je půda vyčerpána a musíte ji hnojit. Na začátku jara stojí za to provést vrchní obvaz s vysokým obsahem dusíku. S nástupem kvetení je preferován fosfor. Aby získali svěží kvetení, začnou krmit muškáty v březnu a přestanou v září.

Pozornost! Nadužívání vrchního obvazu v zimě negativně ovlivňuje kvetení královského pelargonia.

Nadměrné nadšení pro hnojiva může muškáty poškodit

Zimní péče v době klidu

Zima je pro muškáty spícím obdobím. Jakmile rostlina dokáže odkvitnout, měla by být přemístěna na chladné místo s teplotou 10-14 ° C, množství zálivky je sníženo na minimum. Top dressing v tomto okamžiku není vůbec potřeba.

Pozornost! Aby byla barva v nadcházející sezóně bujnější, mělo by se muškáty před začátkem období nečinnosti prořezat.

V procesu prořezávání je hlavní stonek zkrácen o třetinu a všechny suché nebo poškozené výhonky a listy jsou odstraněny. Výhonky objevující se v zimě jsou sevřené.

Kdy a jak kvete

Rozkvět pelargónie královské je pro pěstitele květin opravdovým potěšením. Je schopna nejen skvěle vypadat, ale také vyzařovat úžasnou jemnou vůni.

Druhy květin

Květy královského pelargónie mohou být nejen klasické, ale také dvojité. Existují dokonce vzorky s vlnitými květenstvími. Rozmanitost jejich barev je prostě úžasná. Lze uvést následující odstíny:

 • žlutá;
 • růžový;
 • Červené;
 • nachový;
 • Oranžový;
 • bílý.

Královské muškáty mají bohatou barevnou škálu

Květinové tvary

Královská květina má z velké části ploché a konkávní lístky na květenstvích, ale u některých odrůd jsou zvlněné. Díky tomu jsou rostliny ještě atraktivnější a vynikající.

Kvetoucí období

Na rozdíl od jiných odrůd mají muškáty královské kratší období květu. Jeho trvání nepřesahuje šest měsíců. Začátek kvetení se shoduje s nástupem jara.

Jak rozkvétat doma

Aby královský pelargón rozkvetl doma, musí být jeho hrnec trochu stísněný. Rostlina také potřebuje odpočinek. Jinak oslabí a v příští sezóně se neutopí v květinách. Včasné hnojení, dostatečné zalévání a přiměřené osvětlení jsou také předpoklady pro kvetení.

Prořezávání pro svěží květ

Před nástupem spícího období je hlavní stonek královského pelargónie zkrácen o třetinu délky. To pomáhá udržovat dekorativní vzhled květu a také zlepšuje cirkulaci vzduchu, která zabraňuje šíření hub a škůdců.

Pro svěží kvetení je nutný povinný prořez.

Na jaře jsou odříznuty pouze tenké a neživotaschopné výhonky, aby na ně květina neztrácela energii. To se provádí takovým způsobem, že při natáčení zůstanou alespoň 4 internodie. Z rostliny můžete také vytvořit stonek, avšak v tomto případě bude křehký stonek muset být připevněn k podpěře.

Jak se množí královské muškáty

Existuje několik osvědčených způsobů šíření muškátů královských, které aktivně používají zkušení pěstitelé květin a chovatelé.

Klíčící semena

Klíčení semen trvá déle než jen zakořenění řezu. Pěstované rostliny však budou zdravé a silné, doba kvetení je delší.

Pozornost! Je nemožné připravit si semena královského pelargónie samostatně, protože každá odrůda je hybridní a po vyklíčení si nezachová vlastnosti matečné rostliny.

Semenný materiál lze zakoupit ve spolehlivém a důvěryhodném květinářství. Semena jsou pečlivě rozložena po mokré půdě (která musí obsahovat písek a perlit), posypána pískem nahoře a trochu zakopána. Nádoba je pokryta celofánem nebo sklem a umístěna na teplém a dobře osvětleném místě. Přímé sluneční světlo na plodiny je nepřijatelné. Když se na mladém muškáty objeví skutečné listy, je usazeno v samostatných květináčích. Poté, co se vytvoří pátý pravý list, se rostlina sevře.

Zakořenění řízků

Chcete-li se množit řízky, použijte horní klíčky, jejichž délka je přibližně 8 cm. Každá z nich musí mít alespoň 2 internody. Během několika hodin po prořezání se nechají vyschnout a zasadí se do připravené půdy po předchozím ošetření jakýmkoli stimulantem pro tvorbu kořenů. Stonka je pohřbena 2 cm a umístěna do místnosti s teplotou asi + 18 ° C a nepříliš jasným osvětlením.

Pozornost! Abyste zabránili hnilobě řízků, nalijte je paletou.

Nejlepší je množit pelargónie řízky

Geranium se zakoření za týden, poté jej můžete zasadit do samostatných nádob.

Vrstvení vzduchu

Tato metoda šíření je velmi podobná zakořenění řízků. Další nádoba s výživnou půdou je umístěna vedle hrnce královského pelargónie. Vyberte vhodnou silnou větvičku a ohněte ji k nainstalované nádobě, poté ji zafixujte kovovým držákem a posypte ji zeminou. Půda je utlačena a trochu napojena. Po týdnu by se měly vytvořit kořeny. Když se nová rostlina začne sama rozvíjet, je odříznuta od mateřského keře a zasazena do vlastního květináče.

Pozornost! Nedoporučuje se používat levný čínský hrnec pro pěstování královských muškáty, protože rostlina je v něm častěji vystavena chorobám.

Převod

Několik let mohou královské muškáty bezpečně růst v jednom květináči. Kromě toho na rozdíl od jiných odrůd bolestně snáší transplantaci v otevřeném terénu na léto. Postup se provádí pouze tehdy, když kořenový systém zcela naplnil výsadbovou nádobu. Nový hrnec by měl být o 1,5 cm větší než ten předchozí. Příliš velká nádoba zpomaluje růst květu a prodlužuje nepřítomnost kvetení.

Pozornost! Kvůli častým transplantacím a změně místa může královské pelargonium zemřít.

King geranium netoleruje časté transplantace

Je lepší naplánovat transplantaci pelargónie na období od února do dubna. Rostlina, která vyšla ze spícího období, se dobře zakoření a vstupuje do fáze aktivního růstu. V létě a v zimě byste neměli rušit květinu bez naléhavé potřeby.

Možné narůstající problémy

Ani ti nejzkušenější pěstitelé nejsou stoprocentně chráněni před problémy, které vznikají při pěstování mušlí královských. Pro začátečníky je to ještě obtížnější.

Kapky pupeny a listy

Pokud listí a pupeny královského pelargónie začnou odpadávat, pak s velkou pravděpodobností můžeme říci, že místnost je příliš horká a vzduch je velmi suchý. Tyto příznaky také někdy naznačují nedostatečné osvětlení. Budete muset zapnout fytolampu, umístit zvlhčovač vzduchu a přijmout opatření ke snížení teploty v místnosti. Pokud je dům v chladu, pak se stačí omezit na další osvětlení a sledovat vlhkost.

Díky horku vrhá pelargónie listy a pupeny

Listy zblednou

Změna barvy listové desky je vyvolána nejen nedostatkem stopových prvků (zejména dusíku), ale také nedostatkem světla a nadměrnou vlhkostí. Je naléhavé analyzovat tyto faktory a odstranit příčinu.

Konce listů suché

Takový problém v královských muškách se nejčastěji vyskytuje kvůli nedostatku vlhkosti. Měli byste zvýšit počet zalévání a uchýlit se ke zvlhčování vzduchu, ale neměli byste být příliš horliví.

Spodní listy padají

Skutečnost, že spodní listy začínají žloutnout a spadat, je způsobena nedostatkem vlhkosti nebo živin v půdě a také nedostatkem světla a špatným větráním keře. Tento příznak také signalizuje rozpad kořenového systému, což může vést ke smrti květu.

Škůdci

Ze škůdců pro královské muškáty představují největší nebezpečí:

 • roztoč;
 • nosatci;
 • molice;
 • mšice.

Král pelargónie je náchylný k škůdcům

Chcete-li se zbavit parazitů, měli byste otřít vnitřek listové desky infuzí heřmánku a nechat rostlinu několik hodin, poté vše opláchnout. Pokud takové akce nepřinesou pozitivní výsledek, použije se insekticid. Podrobné pokyny k jeho použití jsou obsaženy v přiložené dokumentaci.

Další problémy

Někdy kmen královského pelargónie začne hnít. To naznačuje, že rostlina je ovlivněna černou nohou. Nadměrné zalévání nebo nízké teploty vedou k rozvoji tohoto onemocnění. Nemocné rostliny musí být zlikvidovány a nádoba musí být dezinfikována.

Někdy se pěstitelé květin diví, proč je pelargón zelený, ale pomalý? Nejprve byste měli okamžitě snížit zalévání. Jinak bude květina vybledlá šedou plísní. Šarlatový odstín listů naznačuje nízké teploty nebo přítomnost průvanu.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada