Dekorativní listnaté pokojové rostliny

Dekorativní listnaté pokojové rostliny jsou mezi pěstiteli květin velmi oblíbené. Mnoho z nich je nenáročné na podmínky a snadno se o ně stará. Během tohoto období nekvitnou nebo se neliší v atraktivitě, jsou proslulé původními listy, které mají neobvyklý tvar nebo odstín.

Klasifikace pokojových rostlin

V závislosti na vzhledu pokojové rostliny, jejích vlastnostech a vlastnostech se rozlišují následující skupiny:

 • Kvetoucí dekorativní. Podílejte se na tvorbě barevných kompozic, které potěší oko v určitých obdobích roku. Kvetení závisí na ročním období. Někteří pak zemřou a ponechají cibule, což je typické pro letničky, jiné ztratí svoji přitažlivost až do příští sezóny;
 • Opadavé ozdobné;
 • Ovoce. Zkušené ženy v domácnosti vytvářejí na parapetu skutečnou zahradu. Byly chovány trpasličí odrůdy citronů, pomerančů, granátových jablek, dokonce i avokáda;
 • Sukulenty Jsou schopni udržet vlhkost po dlouhou dobu. Pozoruhodnými zástupci jsou kaktusy, které mohou přežít ve vyprahlých oblastech.

  Listnaté pokojové rostliny

Vzhled dekorativních listnatých rostlin

Barva listů se mění v závislosti na světle v místnosti, ročním období, existují různé odstíny od sytě zelené po fialovou. Existují dokonce hybridní odrůdy s černými listy. Forma je také různorodá. Rostliny jsou chovány s malými a velkými listy připomínajícími laloky, některé mají zubaté okraje, jiné mají vlnité okraje.

Důležité! Okrasné listnaté rostliny se během roku nemění, buď nekvitnou, nebo toto období nemá vliv na jejich vzhled. Přitahují pozornost listy. Má neobvyklou barvu a tvar.

Skupiny dekorativních listnatých rostlin

Dekorativní listnaté pokojové rostliny jsou velmi rozmanité. Mezi nimi lze rozlišit skupiny zástupců flóry, které spojují společné charakteristiky.

Kapradiny

Kapradiny jsou cévnaté rostliny, které se objevily ve starověku. Slouží jako indikátory atmosféry reagující na prach, teplotu, kouř. Kapradina žije pohodlně při teplotách od 12 do 22 stupňů, takže léto je lépe tolerováno venku.

Rostliny milují:

 • mokrá půda a postřik;
 • osvětlených místech, ale ne na přímém slunečním světle.

Kapradina

palmy

Palmy jsou tropické stromy, o které není těžké se starat. Raději jsou v částečném stínu. To platí zejména pro odrůdy Neanta a Hovea, populární zástupci této skupiny mezi pěstiteli květin. Odolávat teplotám až 10 stupňů, to je spodní hranice hodnot pro zimu.

Dlaně je třeba vypustit, aby se nehromadila voda v kořenové oblasti. Jinak bude stagnující tekutina ovlivňovat jejich zdraví. Jarní a letní měsíce vyžadují hojné zalévání, další postřik.

Ampel rostliny

Ampelnye šplhají na opadavé pokojové rostliny. Patří mezi ně břečťan, tradescantia, chlorophytum, ficus, dichonda, která připomíná vodopád.

K vytvoření pohodlných podmínek je nutné:

 • Zajistěte přístup na sluneční světlo.Je třeba mít na paměti, že když jsou ve stínu po celý den, listy získají matný odstín bez výrazného vzoru. Konstantní přítomnost slunce přispívá k vyhoření listové desky, stává se lehkou;
 • Vytvořte optimální podmínky pro zalévání. Odvodnění je připraveno k vyloučení možnosti stagnace kapaliny.

Rada! Je lepší vystavit rostlinu zkoušce suchem, než jí poskytnout přebytečnou vlhkost.

Sukulenty

Sukulenty se vyznačují schopností akumulovat kapalinu v rezervě a pohodlně existovat v suchu. Mezi nimi jsou kaktusy, Kalanchoe, šarlatová a tlustá žena.

Na jaře je třeba sukulenty znovu zasadit, zatímco půda by měla sestávat z písku, zeminy a kůry. V létě musí být rostlina zalévána pravidelně, ale ne více než 2krát týdně; v zimě, při absenci slunečního záření, by mělo být zalévání prováděno co nejméně. Poskytují světlo pro růst a pohodlí. Rostliny jsou schopné přežít pod spalujícím sluncem, takže stín je pro ně nepříznivým stavem.

Teplotní klasifikace

Opadavé vnitřní květiny lze rozdělit do skupin, přičemž je třeba věnovat pozornost jejich závislosti na určitém teplotním režimu.

Milující teplo

Důležité! Teplomilné opadavé květiny dávají přednost teplotě 20–22 stupňů. Takové rostliny netolerují průvan a vyžadují pravidelné zalévání.

Coleus patří do teplomilné flóry. Je to rostlina se zelenými a červenými listy, která připomíná kopřivu. Květina se v horkém období cítí dobře, ale netoleruje spalující slunce.

Zajímavá je ciffenbachia - rostlina s velkými zelenými listy. Aby květina rostla symetricky, pohybuje se vzhledem ke slunečním paprskům. Ziffenbachia vyžaduje pravidelné zalévání, postřik. Je lepší být opatrný - šťáva obsahuje jedovaté látky, které spalují hrtan a poškozují oči.

Coleus

Mrazuvzdorný

Existuje několik rostlin, které mohou tolerovat teploty pod nulou. Sukulenty jsou považovány za nejodolnější. V zimním období upadají do jakési hibernace a přežívají v malém mínusu. Hlavní podmínkou je nedostatek zalévání.

Cereální kalamus vydrží teploty mínus 10 stupňů. Jedná se o extrémně vytrvalou vytrvalou rostlinu, která není pro pěstitele květin oblíbená kvůli neatraktivnímu vzhledu. Připomíná to ostřici.

Odolný vůči chladu

Rostliny, které jsou pohodlné při teplotách pod 15 stupňů, jsou považovány za odolné vůči chladu.

Poznámka! Zamioculcas je první v seznamu nejnáročnějších zástupců flóry. Přežívá v jakékoli půdě, pohodlně existuje při teplotách pod průměrem.

Sansevieria, lépe známá jako „ocas štiky“, dobře snáší průvan a jakékoli osvětlení. Nejdůležitější je nedržet jej při teplotách pod bodem mrazu a vyhnout se nadměrnému zalévání.

Slavná dracaena neboli domácí drak zimuje v chladu při teplotě 10–12 stupňů. V teplém období je důležité, aby teploměr neklesl pod 15 stupňů.

Klasifikace vlhkosti vzduchu

Některé pokojové rostliny z okrasných listů spolu vycházejí pohodlně i při absenci pravidelného zavlažování, jiné vyžadují stálou vlhkost půdy.

Vlhkost milující

Květy milující vlhkost odpařují více tekutiny z listů a půdy. Pro ně je nutné zajistit:

 • odvodnění;
 • konstantní hydratace;
 • stříkání listů.

Vnitřní bambus nebo potonaterum, jako zástupce druhu, vyžaduje hojné zalévání i v zimě. Upřednostňuje jasné světlo, ale obejde se bez něj.

Cereální kalamus, známý svou nenáročností, je vybíravý pro zvlhčení půdy a vzduchu. Ve svém přirozeném prostředí žije v bažinatých oblastech, v blízkosti vodních ploch. Podmínky charakterizované vysokou vlhkostí musí být zajištěny také v bytě.

Tolerantní k suchu

Sukulenty dokonale snášejí suchý vzduch a jsou schopni se dlouhodobě obejít bez vlhkosti.Například tlustá žena nevyžaduje zalévání více než jednou za měsíc. Listy není třeba stříkat, podle potřeby je otřete vlhkým hadříkem.

Tlustá žena

Fíkusy přenášejí suchý vzduch, vyžadují mírné zalévání, je však nutné půdu vysušit.

Euphorbia žije pohodlně v pokojích se suchým vzduchem. Rostlina je nenáročná na půdní vlhkost, je nutné ji zalévat 1-2krát týdně, v zimě vyžaduje špatnou vlhkost. Nestříkejte listy a stonky.

Klasifikace osvětlení

Některé listnaté rostliny upřednostňují jasné sluneční světlo, zatímco jiné jsou rády ve stínu.

Fotofilní

Poznámka! U rostlin milujících světlo se zpravidla nevyžaduje intenzivní péče. Stačí připravit místo pro květinu nebo keř na parapetu, co nejvíce osvětleném sluncem.

Begonia a Kalanchoe jsou považovány za nejnáročnější. Žijí bez náležité pozornosti pod jasnými paprsky, protože o listy se prakticky nemusí starat.

Stín tolerantní

Rostliny odolné vůči stínu zachrání milovníky květin s okny orientovanými na sever. Mnoho listnatých rostlin je schopno se obejít bez slunce. Jediná věc je, že někteří ztratí svou pestrou barvu, zblednou, když stráví dlouhou dobu ve stínu.

Aspidistra je dekorativní listnatá květina, která se přizpůsobí životu při úplné nepřítomnosti slunce, stačí k tomu umělé světlo. Ve stínu můžete usadit "štika ocas", kapradí, zamiokulkas.

Rostliny v interiéru

Dekorativní rostliny zeleň v interiéru

V interiéru plní listnaté rostliny různé funkce:

 1. Vizuálně změňte prostor bytu, domu. Například dlaně vizuálně zmenšují místnosti, květiny v květináčích pod stropem zvyšují výšku místnosti;
 2. Vytvářejí důraz na dekorativní předměty. Motley, neobvyklí zástupci flóry, na sebe upozorňují a vdechují život okolním objektům, které se zdají nepostřehnutelné;
 3. Maskuje nevzhledné detaily. Pomohou skrýt čipy, odírání dekorovaných předmětů, nábytek;
 4. Rozdělte prostor. K vytvoření zón pro terénní úpravy se používají masivní, vysoké nebo kudrnaté květiny. Přicházejí s návrhy, kde jsou umístěny na různých úrovních a představují živý plot;

Dekorativní listnaté pokojové rostliny jsou velmi rozmanité. Mnoho zástupců této skupiny je docela nenáročných, takže noví pěstitelé se s jejich kultivací vyrovnají. Kromě estetické funkce hrají rostliny v designu interiéru významnou roli.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada