Jak se starat o citron, který roste doma v květináči

Domácí citron je zajímavá a originální rostlina, kterou často najdete v domácnosti milovníků květin. Není těžké pěstovat takovou kulturu, vyzdobí jakýkoli kout, přinese nádech exotiky a lehkou svěží vůni. Navzdory skutečnosti, že citroník roste dobře jako pokojová květina, je získání jeho plodů poměrně obtížný úkol vyžadující trpělivost, znalosti a zvláštní péči.

Citroník je jedním z nejvyhledávanějších citrusových plodů pocházejících z tropů. Pěstuje se v průmyslovém měřítku v Indii, Číně, USA, Itálii. Pro harmonický vývoj potřebuje teplo a vysokou vlhkost. V přírodě roste kultura více než dva metry do výšky.

Plodící citron

Chcete-li počkat na plod domácí rostliny, musíte se naučit některé nuance a triky, jak se starat o citron doma v květináči. Důležitou roli hraje také výběr odrůdy - pokud by rostlina měla nést nejen dekorativní funkci, měli byste si vybrat strom, který se může plně rozvíjet v omezeném prostoru.

Popis kultury

Vnitřní citron je vždyzelený trpasličí strom s trny na větvích. Citronové listy jsou jasně zelené, podlouhlé, velmi husté. Obsahují žlázy s éterickými oleji, které dodávají místnosti příjemnou svěží citrusovou vůni. Mladí pagoni vynikají s tmavě fialově fialovým odstínem. Pupeny se vyvíjejí asi za pět týdnů. Květy jsou bílé, sbírané v květenství, charakteristické výraznou vůní. Jedna květina může žít až devět týdnů.

Citron v pupenech

Proces zrání ovoce může trvat déle než devět měsíců. Obvykle jsou vejčité s tuberkulem na základně. Barva a velikost se mohou lišit: od tmavě zelené po bledou, téměř žlutou nebo pruhovanou. Existují citrony vážící více než 100 g, existují i ​​menší - do 50 g.

Důležité! Pokud zralé ovoce není sklizeno, může dlouho viset, aniž by ztratilo svůj atraktivní vzhled, ale chuť se zhorší - dužina bude suchá a tuhá.

Dekorativní vlastnosti citronu

Díky své krásné koruně, exotickému vzhledu, se citron stane ozdobou jakéhokoli rohu v domě nebo na terase. Rostlina je vždyzelená, vypadá skvěle po celý rok, dává svěží, rafinovanou vůni. Krásné voňavé květiny a dozrávající plody dodávají pikantnost a originalitu. Tvar koruny je řízen prořezáváním.

Nejlepší odrůdy pro domácí použití

Nejlepší odrůdy pro domácí pěstování:

 • Pavlovský. Jedna z nejlepších vnitřních odrůd. Strom je nenáročný, opylovaný, snáší špatné osvětlení. Citrón dorůstá až dva metry, přináší plody dobře - v průměru 20 plodů za sezónu. Starší rostlina je schopná vyprodukovat až 60 citronů. Plody se vyznačují výraznou vůní a málo semen. Obdobím tvorby květů je začátek jara a podzimu.
 • Sopka. Trpasličí strom - roste ne více než jeden a půl metru vysoký, hybrid citronu a kumquatu. Odolná rostlina, která se nebojí teplotních výkyvů a nízké vlhkosti.Vyznačuje se malými plody až do délky 4 cm s tenkou slupkou.
 • Kyjev velkoplodý. Vynikající volba pro pěstování ve středním pruhu - v létě lze rostlinu vzít venku a zasadit do skleníku. Vyznačuje se nepřetržitým kvetením - strom je schopen přinést ovoce 4krát ročně. Plody jsou velké, chutné, listy a květy jsou velké, velmi voňavé. Pro vyšší výnosy je nutné korunu řezat.
 • Meyerův citron. Trpasličí odrůda, která se vyznačuje dobrou produktivitou, malými, velmi kyselými a šťavnatými plody. Náročné v péči - vyžaduje časté zalévání, vrchní oblékání. Reaguje špatně na nedostatek světla a změny teploty vzduchu.
 • Janov. Vyznačuje se vysoce kvalitním, středně velkým (asi 100 g) ovocem. Citrony jsou oválné, hrudkovité, jasně žluté nebo nazelenalé. Buničina je jemná, šťavnatá, ne příliš kyselá, slupka je jedlá, hustá, špatně oddělená.
 • Heuréka. Odrůda je ceněna pro svou dekorativnost - krásná širokolistá koruna a drobné plody, často s barvou připomínající meloun: pruhovanou, žlutozelenou. Buničina má zajímavou růžovou barvu, je velmi kyselá, ale šťavnatá.

Nejbezpečnějším způsobem, jak pěstovat strom vhodné odrůdy, je koupit sazenici ve specializovaném obchodě. Složitějšími a časově náročnějšími možnostmi jsou metoda roubování, roubování a výsadba semen.

Pravidla péče a rostoucí problémy

Chcete-li pěstovat citroník doma, musíte rostlině zajistit optimální podmínky a naučit se základní principy péče o citron. Kultura potřebuje pravidelné zalévání a dobré osvětlení, ale nereaguje dobře na přímé sluneční světlo, světlo musí být rozptýlené. Nejlepším místem v domě je jižní a východní strana. Citrony lze umístit na parapet nebo prosklený balkon.

Citron na parapetu

Základní pravidla péče:

 • Požadavky na teplotu. Citron je jižní rostlina, která velmi miluje teplo a je citlivá na jeho změny. V létě se kultura dobře rozvíjí při teplotě 25-30 stupňů, v zimě stačí 14-17 stupňů. Je důležité, aby rozdíl mezi denní a noční teplotou nepřesáhl 4–5 stupňů. Pokud je příliš teplo, může strom odhodit pupeny, za chladného počasí je nemusí vůbec tvořit.
 • Úroveň vlhkosti. Citron je tropická rostlina, která potřebuje vlhkost, pravidelné zalévání, postřik. Minimální úroveň vlhkosti pro harmonický rozvoj kultury je 60 procent. S jeho nedostatkem začnou listy citronu vysychat a vlnit se.
 • Péče v různých ročních obdobích. V různých ročních obdobích má pěstování citronu své vlastní vlastnosti. Na jaře strom začíná intenzivně růst a získává zelenou hmotu. Během tohoto období potřebuje více slunečního světla, pravidelné větrání místnosti. Kultura dobře reaguje na krmení. Když přijde stabilní teplo, je lepší přemístit citron na balkon nebo terasu, vzít ho ven. Zkušení pěstitelé květin doporučují na letní období upustit strom do zahrady. Takový odpočinek pomáhá posilovat rostlinu, akumulovat energii po celý rok. Zvláštní pozornost je třeba věnovat místu pro citron - je nutné vyloučit průvan, přímé sluneční světlo, záplavy v dešti. Na podzim se rostlina vrací do místnosti, listy se důkladně umyjí, zkoumají se větve a kmen. Citron je umístěn na trvalém místě. Frekvence zavlažování se postupně snižuje. V zimě většina rostlin přechází do vegetačního klidu, péče je minimalizována: listy jsou nastříkány, zalévání se provádí až po vyschnutí půdy. Při nedostatečném osvětlení se používají zářivky. Některé citrony odcházejí v zimě s plody na větvích. V tomto případě je nutné pokračovat v obvyklé péči o rostlinu: vodu, postřik, hnojení a osvětlení. Na konci zimy můžete řezat suché nebo nemocné větve, v případě potřeby přesadit strom.

Citron v zahradě

 • Opylení citronu v květináči.Citronové květy jsou bisexuální; strom je nejčastěji opylován. Pokud nastanou problémy a vaječníky se nevytvoří, můžete použít přípravky „Vaječník“, „Bud“. Další metodou, kterou zahradníci někdy používají, je opylování rukou. Pyl se z jednoho květu odstraní vatovým tamponem a jemně se přenese na tyčinku druhého. Jedná se o velmi pečlivý proces, který vyžaduje přesnost a trpělivost.

Rada. Zkušení pěstitelé květin doporučují některé z nich odstranit za přítomnosti velkého množství vaječníků a květů - rostlina nemá dostatečnou sílu, aby poskytla všem plodům dostatečné množství živin, jejich kvalita se výrazně zhoršuje.

 • Boj proti škůdcům a chorobám. Citroník je docela odolný vůči chorobám a škůdcům. Příčinou onemocnění může být nesprávná péče, kontaminace půdy nebo jiných rostlin, oslabená imunita. Hlavní škůdci:
 • Mšice. S malým počtem hmyzu se listy odlomí, rostlina je dobře umyta. Pokud je mnoho mšic, je citron ošetřen insekticidy, půda se změní (nejprve je třeba provést tepelné ošetření).
 • Štít. Listy se omyjí mýdlovou vodou, v případě potřeby se provede ošetření insekticidy.
 • Spider roztoč. Používá se roztok kyseliny borité.
 • Houbová houba - rostlina je umyta, místnost je větrána.
 • Strup, bradavice (častý důvod, proč listy a plody začínají odpadávat) - postižené oblasti jsou odstraněny, rostlina je ošetřena kapalinou Bordeaux (5%).
 • Hommóza, kořenová hniloba - rostlina se odstraní z nádoby, postižené oblasti kořenů se odstraní a ošetří roztokem manganistanu draselného. Půda by měla být nahrazena novou, rostlina by měla být vysazena. Za žádných okolností by neměl být kořenový krček zakopán.

Citronové virové nemoci nelze vyléčit.

Citron s spadaným listím

Jak pěstovat citron ze semene

Pěstování citronu ze semene doma je nejméně nákladný způsob, jak se množit a získat krásný ovocný strom. Takto pěstovaná rostlina je navíc silná a snadno se přizpůsobuje požadovaným podmínkám.

Podmínky pro klíčení semen

Jedním z kritérií, která ovlivňují pěstování citronu, je kvalita sadby. Semena pro výsadbu by měla být čerstvě sklizena, sušena několik hodin při pokojové teplotě. Je lepší zasadit několik semen najednou - ne všechna budou klíčit a již vytvořené výhonky mohou zemřít.

Příprava místa pro sazenici

Pro klíčení semen jsou optimální podmínky stínované místo s teplotou 17-22 stupňů. Je vhodné zakrýt nádobu nádobou a potravinářskou fólií, aby se vytvořil pohodlný vlhký mikroklima. Když se objeví klíček, film se odstraní, hrnec se přesune na dobře osvětlené a teplé místo.

Výsadba citronových jám

Citrusový primer

Pro pěstování citronu se používá hotová citrusová směs, kterou lze zakoupit ve specializovaném obchodě. Nebude obtížné připravit půdu sami: musíte smíchat písek, zeminu a humus. Na dno nádrže musí být umístěn drenáž - jemný štěrk.

Výběr hrnce

Nejprve se semena zasadí do malých nádob (plastových kelímků). Když se objeví listy, musíte sledovat počet výhonků. Pokud jsou na jednom klíku dva, musí být jeden odstraněn. Když se vagon zesílí a vytvoří rozvinutý kořenový systém, může být transplantován společně s hliněnou hrudou do nádoby vhodné velikosti. Lepší je použít keramický nebo hliněný hrnec s podnosem.

Rada. S růstem citronu je vhodné rostlinu každý rok přesazovat do květináče, jehož průměr je od předchozího o 1–2 cm větší. Je lepší to udělat na konci zimy nebo brzy na jaře. Jistým znamením, že nádoba na strom je příliš malá, je to, že se vylamují kořeny.

Citronové klíčky

Režim zavlažování

Citron je rostlina milující vlhkost, musí být zalévána usazenou vodou při pokojové teplotě.Zalévání je nutné, když půda v květináči vyschne (přibližně 2-3krát týdně). Pokud to přežijete s vlhkostí, můžete rostlině ublížit - kořeny začnou hnít. Listy začínají žloutnout a spadat, rostlina oslabuje. Začínající pěstitelé si tento stav často pletou s nedostatkem vlhkosti a rostou vodu ještě hojněji.

Postřik listů a půdy ovlivňuje citron mnohem efektivněji. V horkém počasí můžete strom nastříkat 2-3krát denně - tento postup nejen osvěží a vyživuje rostlinu, ale také odplavuje prach a dává mu příležitost dýchat.

K udržení hydratace citronu se také používají některé triky:

 • Mokrá expandovaná hlína se nalije na paletu - rovnoměrně nasycuje půdu výpary.
 • Rostlina se přesune do kuchyně, kde je vlhkost vždy vyšší.
 • Domácí květiny jsou seskupeny - čímž se zlepšuje mikroklima, vlhkost se udržuje.

Důležité! Po každém zalévání musíte jemně uvolnit horní kouli půdy v hrnci.

Teplotní režim

Během období klíčení semen by teplota vzduchu neměla překročit 20 stupňů. Během aktivního růstu a tvorby vaječníků, na jaře a v létě, potřebuje citron teplo - cítí se dobře při teplotách do 30 stupňů. Během období odpočinku (v zimě) jsou pohodlné podmínky pro strom až 17 stupňů.

Jak zasadit citronovník

Semenový citron začíná nést ovoce 6-7 let po výsadbě. Chcete-li tento proces urychlit a vypěstovat strom své oblíbené odrůdy, můžete použít metodu roubování.

Pokud zasadíte citron správně, pak začne přinášet ovoce po dobu 2-3 let.

K dokončení procesu je nutné vypěstovat sazenici, dát jí čas, aby silněla a vyvinula kořeny. Druhou fází je příprava vysoce kvalitního mateřského materiálu. Může to být stonek dospělého citronu odrůdy určené k domácímu pěstování. Budete také potřebovat nějaký materiál: zahradnické nůžky nebo ostrý nůž, páska, zahradní hřiště, vlhký hadřík.

Nejlepší období pro očkování je duben-srpen.

Metoda pučení:

 • Provádí se dezinfekce rukou a nástrojů.
 • Ve výšce kmene 5 cm je na kůře proveden řez ve tvaru písmene T - horizontální 1 cm a vertikální 2,5 cm.
 • Roubovací větev je řezána pod úhlem (měla by zůstat tenká deska s kůrou).
 • Do řezu je vložena stopka - měla by pevně přilnout ke stromu.
 • Místo očkování je zabaleno lepicí páskou.

Můžete naočkovat dva pupeny současně.

Očkování očkovací metodou

Metoda děleného roubování:

 • Strom je odříznut na úrovni 5 cm.
 • Je vybrán roubovací materiál - musí odpovídat velikosti kmene.
 • Je proveden šikmý řez potomka (ve formě čepele) a vodorovný řez 2-3 cm hluboký na kmeni.
 • Pobočka se vloží do řezu, místo roubování se omotá páskou a zpracuje zahradním lakem.

Z naroubované rostliny se odstraní všechny listy, citron se přikryje skleněnou nádobou nebo lahví. Pokud štěp po několika dnech zčerná, vakcína selhala.

Štěpení roubování

V procesu pěstování citroníku musí být krmen hnojivy pro citrusové plody, bohatými na stopové prvky zinku a boru. Prořezávání má dobrý vliv na vysoce kvalitní plodování. Nejprve se střílí centrální výhonek ve výšce 20 cm. Větve druhého a třetího řádu je třeba sevřít, když dorostou 18 cm, na výhoncích čtvrtého řádu se tvoří poupata.

Citronové prořezávání

Pěstování citroníku doma za účelem získání jeho plodů je pečlivý a zdlouhavý proces, který vyžaduje velké úsilí a trpělivost. Je nutné zajistit správnou teplotu, vlhkost a úroveň osvětlení. Reprodukce citronu z kamene je nejdostupnější volbou pro začínající zahradníky. Po provedení vysoce kvalitního roubování můžete očekávat sklizeň již 2-3 roky po výsadbě stromu.

Video

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada