Jak šířit myrtu doma řízky

Krásný myrtový strom čistí vzduch v místnosti a blahodárně působí na člověka, uklidňuje ho. Zkušený květinář ví, jak šířit myrtu doma. Existují dva hlavní způsoby - řízky a klíčení semen. Tyto postupy budou zajímavé pro všechny, kteří již mají doma rostoucí strom.

Propagace řízky

Mnoho pěstitelů se zajímá o takovou legendární a exotickou rostlinu, jako je myrta: reprodukce doma řízky nevyhodí všechny řezané výhonky, ale dá jednomu z nich šanci žít.

Šíření myrty je velmi snadné.

Jaro a léto jsou ideální pro množení myrty řízky. K tomuto účelu jsou nejvhodnější květen a srpen, ale postup lze provést i v jiných měsících. Za teplého počasí se řízky rychle zakoření a porostou. Ale na podzim, když se rychle ochladí, větve nemají šanci zakořenit, takže v tomto ročním období není možné rozmnožovat rostliny řízky. Zimní výsadba není pro tropické stromy.

Pozornost! Strom, jako je myrta, bude vyžadovat pozorný a odpovědný přístup: rozmnožování řízky se provádí bezprostředně po plánovaném prořezávání jeho koruny.

Výstřižky

Kde získat řízky a jak je připravit:

 1. Vydezinfikujte zahradní nůžky nebo zahradnické nůžky, abyste zabránili vniknutí infekce do rostliny.
 2. Odřízněte silný a zdravý výhonek. Můžete odříznout zelené i dřevité výhonky. Musíme si ale pamatovat, že zelené větve se rychleji zakořenily.
 3. Oddělte od něj stonek dlouhý 12–15 cm a odstraňte listy z jeho dolní poloviny.
 4. Je vhodné větev zasadit okamžitě, protože ji lze skladovat nejdéle 24 hodin. K tomu je zabalen do vlhkého hadříku.
 5. Stopka myrty je ošetřena stimulantem růstu kořenů. Můžete jej dát do vody po dobu několika hodin, ve které je tento lék rozpuštěn.
 6. Dejte drenáž: perlit a vermikulit se nalijí na dno hrnce nebo krabice. Budete potřebovat hrnec s drenážním otvorem, aby se voda nehromadila poblíž kořenů.
 7. Připravte podklad: smíchejte trávník (30%), humus (20%), rašelinu (30%) a písek (20%). Pokud to není možné, použijte skleníkovou půdu.
 8. Půda je hojně nalita vodou, kterou je třeba nejprve bránit během dne.
 9. Řezy se opatrně vloží do země do hloubky 3 cm.
 10. Půda je zhutněna.
 11. Shora jsou sazenice pokryty sklem nebo plastovou lahví s odříznutým hrdlem.
 12. Krabice je umístěna na teplém místě chráněném před slunečním zářením a jasným světlem.
 13. Jednou denně se skleník odstraní a myrta se nechá větrat.
 14. Je nutné pečlivě sledovat, jak mladá myrta roste: zakořenění řízků nastane do 1 měsíce.

Zakořenění

Existuje také alternativní způsob rootování myrty. Za tímto účelem je řezání umístěno do vody v blízkosti zdroje tepla (baterie, topení). Za 1,5 měsíce se zakoření.

Pozornost! Poté, co kořen vyroste z mladého stromu, musí být přesazen na trvalé místo - do prostorného květináče.

Podrobné pokyny pro přesazení:

 1. Na dno vany se sype drť, rozbitá cihla nebo oblázky.
 2. Na druhou vrstvu se položí keramzit nebo jiná malá drenáž.
 3. Připravuje se nový substrát: smísí se listnatá půda, vermikompost a perlit.
 4. Sazenice je umístěna svisle do půdy a kořenový límec je posypán zeminou.
 5. Zalévejte půdu velkým množstvím vody. Pokud se současně usadí, musíte znovu přidat trochu více zeminy a vody.
 6. Přebytečnou kapalinu je třeba vypustit a zkontrolovat stav odtokového otvoru ve spodní části.
 7. Doplňte půdu vermikulitem.

Mladý výhonek vyžaduje vynikající péči

Po 2-3 letech bude mladý strom myrty kvést.

Začínající pěstitelé květin čelí obtížné volbě nejlepšího způsobu pěstování myrty: řízky jsou nejrychlejší a nejúčinnější způsob šíření této rostliny. Odříznuté výhonky si zachovávají všechny vlastnosti mateřské rostliny.

Zajímavý fakt! Když se rozmnožuje řízky, mladá myrta kvete po 2-3 letech a při pěstování ze semen - až po 5 letech.

Šíření semen

Na rozdíl od řízků, když se rozmnožují semeny, nová rostlina si nezachová vlastnosti a dokonce ani odrůdové vlastnosti mateřského keře. Pěstování ze semen bude vyžadovat spoustu práce a času, ale nemusí být úspěšné, protože ne všechna klíčí.

Je nutné vybrat semena ne starší než 1 rok, protože časem ztrácejí své kvality a nemusí klíčit. Semena myrty si můžete koupit v obchodě nebo je získat z bobulí dospělého stromu.

Aby mohly aktivně klíčit, jsou rozvrstvené. To se provádí v zimě - v lednu nebo únoru:

 • Kalcinujte písek na ohni nebo ho zalijte roztokem manganistanu draselného a poté jej ošetřete fungicidy.
 • Semena namočte na 24 hodin do sklenice s manganistanem draselným.
 • Nalijte mokrý písek a semínka do malé krabičky nebo sáčku, promíchejte a nechte 2 měsíce v chladu. Měli by tam být při teplotě 0 .. + 4 ° C.
 • Někdy jsou větrány na parapetu. Směs můžete ponechat v noci v chladničce a přes den ji dát na otevřené místo.

Dodatečné informace! Místo písku lze použít vermikulit.

Stratifikovaná semena mohou být zaseta do půdy v březnu nebo v dubnu. Tímto způsobem se tato rostlina množí ve volné přírodě.

Jak množit myrtu semeny:

 1. Připravte půdu z rašeliny, humusu, písku a trávníku.
 2. Vysejte semena a přikryjte je tenkou vrstvou zeminy (tloušťka by měla být asi 1–2 cm).
 3. Zakryjte skleněnou nebo průhlednou plastovou fólií a položte na parapet. Je žádoucí, aby teplota v místnosti nebyla nižší než +20 .. + 25 ° C.
 4. Jednou za 1–2 dny musí být box otevřen kvůli ventilaci.
 5. Sazenice, které narostly o 2 listy, musí být ponořeny. Každá rostlina je zasazena do samostatného malého květináče. Horní část sazenice musí být sevřena, aby koruna silně rostla.

Šíření semen

Sazenice se po 1–1,5 měsících přesazují do velkých nádob. Pečlivě jsou vyjmuty z kontejnerů a spolu se zemitou hrudou přeneseny do nových krabic. Pak musíte přidat další zeminu.

Myrtle bude kvést až v 5. roce po zasetí. Na větvích se objeví dlouho očekávané bílé květy.

Zkušení pěstitelé vědí, jak šířit myrtu semenem a mohou z malého semínka vypěstovat strom.

Po výběru

Problémy s reprodukcí

U každé metody reprodukce vyžadují mladé klíčky dobrou péči. Každý rok jsou přesazovány do prostornější nádoby. Každý nový hrnec by měl být o 3,5 cm širší a hlubší než ten starý. Transplantace se provádí brzy na jaře, v únoru nebo v březnu, dokud myrta nevykvetla. Šířku nádoby vhodné pro starší rostlinu lze snadno změřit: měla by být 2krát menší než průměr koruny stromu.

Počínaje druhým rokem po výsadbě je třeba myrtu prořezat. Je nutné nejen odstranit sušené, poškozené, nemocné výhonky, ale také vytvořit keř. Silné prořezávání pomůže omladit strom. Všechny myrty musí být ořezány, bez ohledu na jejich výšku. Doma zřídka dorůstají do výšky 2 metrů. Doporučujeme korunku oříznout na jaře. Nemůžete provádět prořezávání a přesazování za sebou, musíte chvíli počkat.

Pěstitelé květin se při šíření této rostliny velmi často potýkají s problémy. Myrtle listy mohou žloutnout, vyschnout, spadnout. Větve také někdy chřadnou. Je to proto, že zimní vzduch je příliš suchý. Na pomoc stromu je postříkán roztokem stimulujícím růst a je vyroben skleník - pokrytý plastovými nebo skleněnými miskami.Zaschlé části myrty musí být odstraněny.

Mladá rostlina po přesazení

Šíření myrty je docela jednoduché a snadné. Netrvá to mnoho času a úsilí. Výsledek potěší pěstitele: tyto rostliny čistí vzduch a neuvěřitelně krásně kvetou. Není nadarmo, že v kultuře mnoha národů je myrta považována za posvátný strom, symbol lásky a čistoty. Mnoho lidí věří, že tento strom přináší do domu mír a prosperitu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada