Zázvor - co je tato rostlina a odkud pochází

Zázvor je vytrvalá rostlina, která patří do rodiny zázvorů. Existuje více než 140 známých druhů, nejběžnější lékárna, která je také známá jako léčivá nebo běžná.

Popis zařízení

Zázvorový květ může být dekorativní a léčivý, což se také používá při vaření. Rostlina je původem z míst, kde převládá tropické podnebí. Pro pohodlí je proto nutné zajistit vysokou vlhkost a teplo.

Zázvor během kvetení

Vzhled

Když diskutujeme o zázvoru, nejprve si pamatujte jeho kořen, podobný jeruzalémskému artyčoku. Je to hlíznatá rostlina, která se často nazývá hliněná hruška. Mnoho lidí ani nepřemýšlí o tom, jak vypadá zázvorová rostlina.

Okrasné druhy se vyznačují barevnějším kvetením. Zázvor, který se používá v medicíně a vaření, nekvete tak hojně, aby nasměroval síly k vytvoření mocného oddenku. Rostlina je díky své vnější podobnosti přirovnávána k rákosu. Ale jeho stopka není pokryta šupinami.

Květ

Zázvor kvete na jaře a v létě a doma je extrémně vzácný. Při správné péči a pohodlných podmínkách se květiny objevují ve třetím roce života. Barva závisí na typu exotického zástupce flóry. Nejběžnější odstíny:

 • hnědý;
 • oranžově žlutá;
 • Červené.

Jak vypadá zázvorová rostlina:

 • Květenství připomíná uši vytvořené v horní části stonku z listů válcovaných do trubice. Mohou být jednobarevné nebo kombinovat několik odstínů;
 • Tvar květenství je různorodý. Vypadají jako šišky, lilie, pivoňky.

Poznámka! Období květu je doprovázeno šířením sladké vůně. Může to vést k alergickým reakcím. S nástupem chladného počasí kvetení končí.

Listy

Listy začnou růst u kořene. Jsou úzké a dosahují délky 20 centimetrů, zatímco samotná rostlina může dorůst až dva metry. Na koncích jsou listy špičaté, mají šupiny.

Vykořenit

Kořen rostliny je prakticky na povrchu, v horní vrstvě půdy. Podzemní stonek pokrytý listy je často zaměňován s ním. Uvnitř je žlutá a masitá. Oddenek vyvíjí a uvolňuje pozemní stonky. Na nich se následně tvoří listy a květenství.

Vykořenit

Kořen má kořeněnou chuť a v angličtině zní jako zázvor. Slovo má jiný význam - pikantnost, která plně odráží kvalitu rostliny.

Zázvor: zelenina nebo ovoce

Často vyvstává otázka: co je zázvor, zelenina nebo ovoce. Ve skutečnosti to není ani jedno, ani druhé. Má oddenek umístěný v zemi. Zázvor proto nelze klasifikovat jako ovoce, které obvykle roste na stromech. Také to nelze nazvat ovocem. Proto se obecně uznává, že se jedná o bylinnou rostlinu.

Odkud pochází zázvor?

Indie a jihovýchodní Asie jsou považovány za rodiště zázvoru, odkud se květina rozšířila do celého světa. Objevil se v Evropě ve středověku. V dávných dobách ji obyvatelé Asie používali jako koření a lék. V Číně to bylo používáno v rituálech, věřilo se, že rostlina děsí zlé duchy.

Odrůdy a typy pro pěstování

Kořen zázvoru je obvykle světlý, lehce nažloutlý.Postupem času při dlouhodobém skladování ztmavne a zhnědne. Při řezu je bílý a poté zezelená. Existuje odrůda s načervenalým řezem. Je to však jeho jediná vlastnost; to nemá vliv na chuť a vzhled pozemní části rostliny.

Různé odrůdy se liší barvou květenství. Mohou to být:

 • zelená;
 • nachový;
 • žlutá s modrými žilkami.

Květiny voní jinak:

 • oranžový;
 • čerstvá posečená tráva;
 • petrolej.

Tvar a délka oddenku je dalším charakteristickým rysem. Existují různé podzemní stonky:

 • připomínající pěst nebo ruku s roztaženými prsty;
 • kulaté a zploštělé;
 • protáhlý;
 • rohatý.

Ginger Zerumbet

Ginger Zerumbet je okrasná rostlina, jejíž květenství připomíná kužel. Váhy jsou pevně uzavřeny. Nejprve jsou zelené, během kvetení zčervenají, poté získají hnědý odstín. V této době lze mezi šupinami nalézt semena, která se používají k reprodukci.

Rostlina je populární, protože je považována za nenáročnou. Můžete ji pěstovat doma i venku.

Ginger Zerumbet

Dodatečné informace. Zerumbet má užitečné vlastnosti: květiny obsahují tekutinu, kterou lze přidat do šamponu a umýt si vlasy.

Zázvor fialová

Fialový zázvor se také nazývá Plai. Od běžného se liší tím, že má chladicí účinek. Proto se v medicíně často používá jako analgetikum a antiseptikum.

Kořenová část je žlutá nebo zelená. Roste hlavně v Indii a Thajsku. Na jaře a v létě se objevují květy, mohou být bílé nebo žluté. To šíří příjemnou vůni s kafrovou notou. Fialový zázvor se často přidává do éterického oleje a je prospěšný pro:

 • bolest kloubů;
 • astmatické záchvaty;
 • problémy se střevem;
 • únava, nespavost.

Bílý zázvor

Bílému zázvoru se také říká Bengálsko. Je to komerční odrůda rostlin. Kořen je vyjmut ze země a oloupán. Poté se po určitou dobu udržuje ve slabém roztoku kyseliny sírové. Účelem postupu je, aby byl kořen méně štiplavý, získal měkkost a příjemnou vůni.

Černý zázvor

Černý zázvor je také komerční odrůdou rostlin. Jiný název je „Barbados“. Poté, co jsou kořeny odstraněny ze země, jsou nality vroucí vodou. Díky této akci získává kořen hořící a štiplavou chuť.

Růžový zázvor

Nakládaný zázvor (gari) se vyznačuje červenou barvou. Na řezu čerstvého kořene je odstín žlutavě šedý. Zčervená v důsledku působení octa a cukru, s nimiž je rostlina smíchána. Obvykle se podává k pokrmům z ryb, aby zabil chuť a přešel k dalšímu produktu.

Japonské restaurace vždy používají při podávání jídla nakládaný kořen. Mnoho doručovacích služeb používá závod ve svém názvu, například „Ginger“ v Zlatoustu, „Southern Ginger“ v Krasnaya Polyana.

Ginger Mioga

Mioga - japonský zázvor, je vytrvalý. Je to jediná rostlina v rodině zázvoru, která dokáže přežít při teplotách pod bodem mrazu. Obyvatelé Japonska oceňují pupeny používané k jídlu:

 • dušené, nakládané, konzervované;
 • přidáno do polévek;
 • používá se jako koření.

Ginger Mioga

Léčivý zázvor

Zázvor je bylina známá svými léčivými vlastnostmi. Květenství farmaceutického tropického zástupce flóry připomíná kužel, kterému se říká hrot. Ve volné přírodě se nevyskytuje. Květy jsou fialově hnědé nebo žluté. V medicíně se používají kořeny rostliny, které se po odkvětu vykopávají. Poté se vyčistí a vysuší. Jejich barva je bílo-žlutá, mají štiplavou vůni a hořící chuť.

Léčivé vlastnosti

Pozitivní účinek zázvoru na tělo je vysvětlen jeho složením, dokonce se mu říká zlatý léčitel.Obsahuje éterické oleje, vitamíny, aminokyseliny, látky s antiseptickými, analgetickými účinky.

Co zázvor zachází:

 • má projímavý a choleretický účinek;
 • pomáhá bojovat s červy;
 • používá se v teple jako diaphoretikum;
 • stimuluje krevní oběh;
 • léčí svaly, bolesti kloubů a záněty.

Používá se také při nervových poruchách, které jsou doprovázeny projevem agrese. Kromě toho podporuje obnovu paměti, zlepšuje pozornost.

Důležité! Pokud používáte léky na bázi kořene rostliny, i když se jedná o éterický olej, musíte se poradit se svým lékařem. Existují kontraindikace pro použití. Nedoporučuje se používat během těhotenství a kojení, stejně jako u dětí do 7 let.

Vaření aplikace

Hořící zařízení je široce používáno při vaření. Přidání kořenové zeleniny do jídel pomůže odhalit chuť zbývajících ingrediencí, hlavní je správné použití produktu. Může být konzumován čerstvý, sušený, nakládaný. Přidává se jak v celku, tak po částech. Prášek se používá k výrobě polévek, omáček, dezertů.

Poznámka! Nasekaný čerstvý zázvor se nejlépe přidává do masa a rybích pokrmů. Udělejte to 15 minut před tím, než je jídlo hotové.

Těsto je vyrobeno z kořenové zeleniny, přidejte ho během hnětení. Chcete-li udělat omáčku, přidejte zázvor na samém konci. Mnoho dezertů a nápojů není úplných bez horkého koření.

Nápoje jsou oblíbené nejen kvůli původní chuti a tonickému účinku, ale také přispívají ke snížení hmotnosti. Chcete-li připravit zázvorový čaj, musíte nastrouhat čajovou lžičku kořene a vařit ji vroucí vodou. Zázvor se k medu hodí. Hlavní věc je pamatovat si, že se přidává na konci, když se nápoj ochladí na pokojovou teplotu. Jinak med uvolní karcinogeny, které jsou pro tělo nebezpečné. K hotovému nápoji se přidá plátek citronu.

Zázvorový čaj

Limonáda a kvas se připravují z čerstvého kořene. Můžete si udělat lahodný dezert s přídavkem sušeného ovoce. Je třeba je vařit a přidat jakékoli koření podle chuti, například kardamom, skořici, hřebíček.

Které sušené ovoce zvolit, záleží na preferencích:

 • jablka;
 • rozinky;
 • sušené meruňky;
 • sušené švestky;
 • Termíny.

Když hmota zředěná vodou zhoustne, přidá se čajová lžička zázvoru. Sirup se hodí ke zmrzlině.

Kurkuma a zázvor

Při vaření často vyvstává otázka, je to stejný zázvor a kurkuma, jsou to zaměnitelné koření. Rostliny patří do stejné rodiny, takže je lze považovat za příbuzné. Mají určité podobnosti, pokud jde o vzhled a vývoj. Kurkuma také používá kořen. Ale jeho chuť není tak štiplavá, je měkčí a příjemnější. Když se tedy přidáte do produktů během vaření, nemůžete se bát pokazit pokrm. Další podobností je oteplovací účinek, který mají obě rostliny.

Kurkuma obsahuje barvicí pigmenty, dokonce i kořen je na řezu jasně žlutý. Proto se při vaření často používá k dosažení požadovaného odstínu. Kurkuma je také ceněna v lehkém průmyslu a lidovém léčitelství. Hlavně bojuje proti bakteriálním a virovým infekcím, je schopen léčit rány.

Hlavní rozdíly jsou:

 • chuť;
 • barva kořene v řezu.

Pěstování zázvoru doma

Zázvor můžete pěstovat z kořene zakoupeného v obchodě. Hlavní věc je, že je svěží a pevná. Pupeny jsou viditelné u kořene, což pomůže nové rostlině objevit. Chcete-li je probudit, musíte na několik hodin dát do vody výsadbový materiál.

Poznámka! Pokud je část kořene odebrána a je proveden řez, musí být rána ošetřena. K tomu je vhodné uhlí a slabý roztok manganistanu draselného.

Do hrnce se umístí drenáž, poté připravená půda. Mělo by se skládat z:

 • písek;
 • rašelina;
 • humus.

Kořen je prohlouben o 3 centimetry, takže pupeny jsou nahoře. Je nutné rostlinu hojně zalévat, po 2-3 týdnech se objeví výhonky.

Pěstování doma

Je důležité poskytnout květině pohodlné podmínky:

 • stříkejte pravidelně, abyste vytvořili vysokou vlhkost;
 • chránit před přímým slunečním zářením;
 • voda v závislosti na teplotě, v teple, zvyšte frekvenci vlhkosti, vyhněte se vysychání půdy;
 • po uschnutí listů je odstraňte a kořen vykopejte, oloupejte, osušte, pokud je to nutné, skladujte při teplotě asi 4 stupně.

Péče závisí na tom, k čemu je zázvor. Pokud je zakoupen kvůli kvetení, jako okrasná rostlina, pak doma musíte dodržovat jednoduchá pravidla:

 • neodstraňujte oddenek po uschnutí listů;
 • voda zřídka v zimě, která poskytuje rostlině klid;
 • krmte a zvyšte zalévání na jaře;
 • použijte malý hrnec k omezení růstu kořenů.

Zázvor je rostlina, která má obě dekorativní vlastnosti a je široce používána v medicíně a vaření. Květina pochází z tropického podnebí a lze ji chovat doma, aby poskytovala teplo a vlhkost.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada