Fittonia mix - domácí péče

Fittonia Mix je exotická rostlina. Často se pěstuje na parapetech bytů, soukromých domů a kanceláří. Popularitu květiny přinesly krásné žíly na listí. Chcete-li získat vysoce dekorativní rostlinu, stojí za to podrobněji zvážit, jak pečovat o Fittonia doma.

Jak vypadá fittonia, květinové odrůdy

Smíchejte keře fittonia malé výšky, jejichž stonky se krásně šíří po půdě. Délka listu může být od 2 do 16 cm, listy jsou zbarvené zeleně, někdy s fialovým odstínem. Na destičkách jsou dobře viditelné žíly.

Domácí pěstování fittonií různých typů

Běžné odrůdy

Nejběžnější odrůdou Fittonia Mix je Belozhilkovaya. Další oblíbené odrůdy rostlin:

 • Vershaffelt - výhonky rostliny se vlní, jsou pokryty chmýří. Postupem času se jejich stříbřitá barva mění na olivovou. Listy této odrůdy jsou zdobeny červenými žilkami.
 • Stříbro - relativně nový hybrid, délka listu je pouze 2,5 cm, při této velikosti desky se bílý vzor zdá ještě atraktivnější.
 • Bílá Anna - charakteristickým rysem odrůdy je bílý vzor na listí, podél jehož okrajů je tmavé lemování.

Obrázek 2 Bílá Anna

Jak se starat o Fittonii doma

Podle kultivační techniky můžete získat vysoce dekorativní rostlinu.

Teplota

V létě dává Fittonia přednost teplotě +24 stupňů a v zimě jí stačí +20. Nižší teploty v zimě povedou k chorobám rostlin. Kvůli průvanu nebo náhlým změnám teploty mohou kolem Fittonie létat listy.

Důležité! Na jaře nebo v létě se důrazně nedoporučuje umístit květinu na balkon nebo dokonce na zahradu.

Osvětlení

Vnitřní pěstování Fittonie vyžaduje hodně jasného světla. Jižní okna pro rostlinu nebudou fungovat, ale pokud neexistují jiné možnosti, měl by být hrnec umístěn hluboko do místnosti, aby chránil listy před přímým slunečním světlem. Západní a východní okna budou fungovat nejlépe. Na severní straně květina nezemře, ale nedostatek světla povede ke snížení dekorativity jejích listů. Při zkrácení denního světla je důležité použít k osvětlení fittonia zářivky.

Fittonia na okně

Zalévání

Při zalévání fittonie musíte zajistit, aby zemitá hrudka nevyschla, jinak rostlina zůstane bez listí. Stagnace vody v květináči je také škodlivá, protože způsobuje hnilobu kořenového systému. V létě se zalévání provádí, jakmile je půda nahoře suchá, a v zimě - 2-3 dny po zaschnutí vrchní vrstvy půdy. Zvlhčování se provádí pouze usazenou teplou vodou.

Stříkání

Systematické postřikování listů u této rostliny je prostě nutné, jinak desky začnou vysychat, blednout a ztrácet svůj dekorativní efekt. Postřik se provádí jednou denně, a pokud je to možné, ráno a večer.

Důležité! Neleštěte listy, poškodíte to Fittonii.

Vlhkost vzduchu

Nízká vlhkost vzduchu vede k různým chorobám fittonie, navíc se mohou objevit škůdci.Chcete-li zvýšit vlhkost, můžete do ní nalít podnos s vodou a oblázky a nahoře umístit hrnec s květinou.

Priming

Půda pro fittonii by měla být volná, dobře propustná, ale výživná. Půdní směs rašeliny, písku, trávníku a jehličnaté půdy je dokonalá.

Půda pro fittonii

Top dressing

Kultura vyžaduje celoroční krmení. Příliš vysoký obsah živin však negativně ovlivní vývoj rostliny. Balení výrobce obvykle označuje požadovanou dávku, ale je lepší odebrat polovinu uvedeného objemu. Komplexní minerální hnojiva jsou ideální.

Důležité! V zimě bude nutné krmení jednou za měsíc a v teplé sezóně - jednou za 2 týdny.

Prořezávání

Aby bylo rozvětvení rostliny krásné a samotný keř se ukázal být svěží, musíte sevřít vrcholky stonků. Tento postup by měl být prováděn pravidelně. V procesu růstu je vystavena spodní část fittonie, v tomto případě rostlina ztrácí svůj dekorativní efekt. Omlazení lze dosáhnout prořezáváním na konci března. Nedoporučuje se odřezávat všechny listy najednou, protože růst mladých výhonků bude extrémně pomalý. Prořezávání se nejlépe provádí v několika krocích.

Fittonia: reprodukce

Pokud je to nutné, doporučuje se květ rozmnožovat každý rok v době transplantace. Možné metody chovu:

 • výstřižky;
 • rozdělení keře;
 • použití vzduchových vrstev.

Zakořenění řízků

Z horní části keře musíte odříznout část stonku, na kterém zůstává několik listů. Aby zakořenění proběhlo rychle, stopka by neměla být delší než 8 cm. Odříznutá část květu je umístěna do písku. Zakryjte horní část sklenicí. Kořeny se objeví za měsíc.

Rozmnožování květin řízky

Vrstvení vzduchu

Rostlina se sama množí po vrstvách, ale pokud nechcete čekat, můžete květině pomoci. Výhonek bez listí musí být přitlačen k půdě a trochu vykopán. Po chvíli se na tomto místě objeví kořeny. Výhonek je rozřezán a zasazen do samostatné nádoby.

Rozdělení keře

Při přesazování je keř rozdělen na několik částí a výsledné rostliny jsou poté zasazeny do různých nádob. Postup se provádí opatrně, aby nedošlo k poškození jemných kořenů rostliny.

Převod

Keř roste poměrně rychle, takže v mladém věku je třeba jej každoročně znovu vysazovat. Jak fittonie roste, transplantace se provádějí méně často - bude stačit 1 postup za 3 roky. Mix Fittonia v hrnci by měl působit prostorně. Transplantace se provádí metodou překládky bez čištění kořenového systému od půdy.

Výsadba směsi fittonia v širokých nádobách

Možné rostoucí problémy a nemoci

Navzdory vysoké odolnosti Fittonie vůči chorobám a škůdcům mohou při nedodržování agrotechnických pravidel vzniknout problémy.

Květina vylučuje pupeny a listy

Takto Fittonia uvádí, že mu chybí světlo a vlhkost. Rostlina možná nedostává dostatek mikroživin. Je nutné uspořádat hrnec na více osvětlené místo a revidovat zavlažovací plán.

Listy zblednou

Tento znak se objeví, když vlhkost v půdě stagnuje. Je třeba snížit objem a počet zavlažování.

Konce listů suché

Je to způsobeno nedostatkem živin nebo přesycením půdy hnojivy. Stojí za revizi schématu krmení.

Sušené listy fittonie

Spodní listy padají

Tento proces je přirozený, nemusíte dělat nic. Jak roste, stonek se stává holým, ale můžete květinu omladit, abyste zvýšili její dekorativní efekt.

Škůdci

Fittonia je často napadena hmyzem:

 • mšice;
 • štít;
 • třásněnky;
 • roztoči;
 • červi.

Pro potírání škůdců se používá mýdlový roztok a v pokročilejších případech nelze od chemikálií upustit.

Znamení a pověry

Všechny příznaky spojené s Fittonií jsou pozitivní.Rostlina pomáhá zlepšit atmosféru v domácnosti a vyhladit všechny vzniklé konflikty. S ním můžete snížit počet bojů v domě a zvýšit frekvenci návštěv hostů. Fittonia podporuje přátelství a lásku. Negativní energie v domě je zcela absorbována.

Fittonia mix a péče o ni doma nezpůsobí mnoho problémů ani pro začínající květinářství. Chcete-li získat okrasnou a zdravou rostlinu, musíte včas provést základní agrotechnické práce.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada