Květina Dieffenbachia - domácí péče

Rostliny pocházející z tropů vyžadují zvláštní péči, když jsou pěstovány ve středních zeměpisných šířkách, dokonce i uvnitř. To platí i pro květ dieffenbachie. Bez dodržení agrotechnických metod nebude možné získat zdravou a kvalitní rostlinu.

Jak vypadá dieffenbachia, do které rodiny patří

Společným znakem dieffenbachie je silná a silná stonka, která nese stejně velké pestré oválné listy. Stojí za zmínku, že šťáva z květu obsahuje nebezpečný jed.

Jedovaté listy dieffenbachie

Důležité! Bod růstu je obvykle nahoře. Existují však odrůdy, ve kterých se nachází na základně výhonků, kvůli nimž rostlina začíná keřovat.

Běžné odrůdy

V přírodě existuje nejméně 50 druhů dieffenbachie a vědci chovali obrovské množství odrůd. Nejpopulárnější z nich jsou ty, které mají zajímavou, ne jednobarevnou barvu:

  • Compacta skvrnitá Dieffenbachia - má tmavě zelené listy s malými stříkance bílé.
  • Dieffenbachia odrůdy Camilla - listy rostliny jsou téměř úplně bílé.
  • Zelená magie - jasně zelené listy této květiny mají krásný světelný střed.

Kromě rozmanitých odrůd existují také rostliny se silnou zelenou barvou.

Léčivé vlastnosti

Dieffenbachia skvrnitá je jedovatá rostlina, i když se šťáva dostane na kůži, způsobuje pálení a nepohodlí. Květina má však také pozitivní vlastnosti, například dokonale čistí vzduch v místnosti od toxinů a chemických nečistot.

Na poznámku! Nejlepším místem v domě pro dieffenbachia je kuchyně.

Květina Dieffenbachia: domácí péče

Doma je třeba se o dieffenbachii náležitě starat a udržovat v místnosti optimální mikroklima. Pouze v tomto případě bude možné dosáhnout vysoké dekorativnosti a absolutního zdraví rostliny.

Teplota

Dieffenbachia je květina milující teplo a nepřítomnost průvanů. V létě je optimální teplota rostliny + 20 ... + 26 stupňů. V zimě by naměřené hodnoty teploměru neměly klesnout pod +16 stupňů. Pokud se vzduch v místnosti ochladí na více než 10 stupňů Celsia, rostlina to nemusí tolerovat a její kořeny budou hnít.

Osvětlení

Ačkoli květina dobře snáší stín, je nejlepší jí zajistit dostatek světla. Při pěstování ve stínu klesá dekorativnost listů dieffenbachie. V létě je lepší květináče zastínit výsadbou, aby se na listech nevytvářely popáleniny přímým slunečním světlem.

Dieffenbachia musí být v létě zastíněna

Zalévání

Předpokladem dobrého vývoje květin je pravidelné zalévání. Nemělo by být povoleno výrazné vysychání půdy. V teplé sezóně by mělo být zalévání časté a hojné a během období spánku - vzácné.

Stříkání

Když je vzduch v místnosti velmi suchý, listí dieffenbachie začne žloutnout a vysychat.Aby se zabránilo takové situaci, je nutné provádět časté postřikování listů.

Na poznámku! Čím častěji rostlinu sprchujete, tím lépe bude vypadat.

Vlhkost vzduchu

Dieffenbachia miluje vysokou vlhkost vzduchu, protože je domovem tropů. Hlavní metodou zvyšování vlhkosti je každodenní postřik listů usazenou vodou. V zimě se na suchém vzduchu, když jsou baterie vybité, bude květina cítit nepříjemně.

Priming

Ve volné přírodě květina roste na dobře navlhčených půdách s vysokým obsahem humusu. Základem půdy by měla být půda. Půdu si můžete připravit sami. Dále budete potřebovat rašelinu, říční písek a humus. Dřevěné uhlí nebo drcená cihla bude dobře odtékat.

Rostlina potřebuje výživnou půdu

Top dressing

V teplé sezóně musíte květinu krmit 1krát za několik týdnů. Můžete si koupit hotovou směs pro pestré rostliny nebo použít komplexní minerální formulace pro hnojení.

Vlastnosti péče v zimě, období spánku

Od konce září do začátku tepla, a to se děje kolem března, se denní hodiny výrazně snižují. Během tohoto období diffinbachie prakticky nevynakládá energii na růst a vývoj. To dává právo výrazně omezit zalévání a úplně odstranit hnojení.

Poznámka! Je lepší nerušit rostlinu, dokud nevyjde z klidu.

Kdy a jak kvete dieffenbachia

Při dokonalé péči bude rostlina kvést doma, ale to může negativně ovlivnit růst a vývoj keře. Aby se tomu zabránilo, mnoho zahradníků odřízlo květenství, které se objevilo, a zabránilo jim v rozkvětu. V tomto ohledu lze rozkvět dieffenbachie pozorovat poměrně zřídka.

Prořezávání

Prořezávání je důležitým krokem při pěstování rostliny. Květinu můžete vytvořit kdykoli v roce, hlavní věcí je nepoškodit rostlinu. Základní pravidla pro prořezávání dieffenbachie:

  • Všechny části rostliny jsou jedovaté a kmen není výjimkou. Místo řezu květu musí být otřené hadrem a výsledná šťáva odstraněna.
  • Při práci se nutně používají rukavice, poté se ruce důkladně umyjí.
  • Chcete-li vyloučit vývoj nemocí dieffenbachie, musíte řezat stonky ostrým nožem nebo nůžkami, dezinfikovat alkoholem a místo řezu by mělo být ošetřeno drceným uhlím.

Prořezávání květin

Jak se dieffenbachia množí

Existuje několik způsobů, jak chovat dieffenbachii.

Klíčící semena

Tato metoda se prakticky nepoužívá, protože rostlina zřídka kvete. Ženské květenství má částečně uzavřenou kvetoucí část. Z tohoto důvodu se opylování provádí ručně. Když se semena objeví, jsou na den ponořena do vody, poté jsou zaseta do vlhké půdy. Výsadby jsou ponechány pod filmem a čekají, až klíčky dají několik listů. V tuto chvíli můžete provést výběr.

Zakořenění řízků

Chcete-li získat řez, horní část rostliny je odříznuta a umístěna do vody nebo rašeliny. Hlavní věcí v této věci je pravidelně stříkat řez a zabránit přímému slunečnímu záření na něj. Když se kořeny objeví asi 2 cm velké, můžete je přesunout do země.

Vrstvení vzduchu

Na stonku je proveden řez, ke kterému je připojen mokrý mech. Materiál musí být neustále navlhčen. Když se objeví kořeny s mechem, stonek je odříznut a zasazen do nového květináče.

Šíření dieffenbachie zakořeněním řízků

Jak přesadit květinu Dieffenbachia

Přesazování by mělo být provedeno pouze tehdy, když kořeny nádobu zcela naplnily. Není těžké to určit, kořeny budou vypadat z drenážních otvorů nádoby. Někdy je nutná transplantace několikrát ročně. Nejlepší období pro takovou práci je od konce února do konce května.

Hrnec je třeba sebrat více než ten předchozí. Na dno nádoby je položena dobrá drenážní vrstva.Do hrnce se nalije nový sypký substrát slabé kyselosti, který se skládá z drceného rašeliníku, listové zeminy, rašeliny a říčního písku.

Důležité! Přenos z květináče do květináče se provádí bez poškození kořenového systému, ale kořeny by měly být očištěny od zbytků půdy.

Možné rostoucí problémy a nemoci

Nedodržování základních pravidel během péče často vede k tomu, že rostlina onemocní nebo je napadena škůdci.

Dieffenbachia vrhá pupeny a listy

Tato situace naznačuje, že rostlina by měla být krmena. S nedostatkem živin začnou listy opadávat a pupeny, které se objeví, nebudou mít čas kvést.

Dospělé rostliny Dieffenbachia s velkými pestrými listy

Listy zblednou

To je způsobeno nedodržením teplotního režimu. Buď byla květina v chladu, nebo stála v průvanu. Možná mu v půdě chybí živiny.

Konce listů suché

Pokud mladé listy začnou vysychat, znamená to především nedostatečné zalévání. Možná je rostlina pěstována v chladné místnosti.

Sušené špičky listů dieffenbachie

Spodní listy padají

Pád spodního listí je přirozený, a proto není nutná žádná akce.

Škůdci

Bush dieffenbachia je často napadán takovými škůdci jako mšice, šupinatý hmyz, třásněnka. Hmyz se obvykle odstraňuje mechanicky. V boji proti škůdcům se používá mýdlový roztok, kterým se umyjí listy, a poté se všechno omyje čistou vodou. Pokud je kontaminace závažná, chemikálie jsou nezbytné.

Znamení a pověry

Dieffenbachia může být nazývána jednou z nejkouzelnějších rostlin, je s ní spojeno mnoho znamení. Ve starověku byla květina používána k mučení otroků, proto se věří, že taková rostlina nemůže přinést nic dobrého. Dieffenbachia nebyla vysazena v jejich domovech, a to nejen kvůli její toxicitě, ale také proto, že květina slibovala neštěstí a smrt všem obyvatelům.

Důležité! Pokud jsou v domě děti nebo domácí zvířata, nedoporučuje se chovat takovou rostlinu.

Získat zdravou květinu dieffenbachie není tak těžké. Hlavní věcí při pěstování je věnovat pozornost vlhkosti a krmení v teplé sezóně.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada