Květ tygří begónie (Begonia Bowerae, Bauerova begónie)

Skvrnitý kontrastní vzor na listech Begonia Tiger dal této okrasné listnaté rostlině podobnost s barvou tygra. Barva listových desek rostliny se pohybuje od světle zelené po tmavě hnědou.

Obecný popis rostliny tygří begónie: jméno, vnější znaky

Tiger begonia je vnitřní trvalka. Je to malý listnatý keř. Jeho výška je 25-30 cm. Listové desky jsou malé, asi 4 cm široké. U některých odrůd je velikost listů mnohem větší. Zakrývají stonky. Tvar listů je vejčitý nebo kulatý, někdy složitější, podobný dubovým listovým deskám.

Listy Begonia Tiger

Pro vaši informaci! Vzory na listech doplňují různé vzory: pruhy, skvrny, skvrny. Všechny jsou kontrastní. Mají okraj ve formě symetrických žil, které probíhají od středu plechové desky k jejím okrajům.

Malé bílé tygří květy begónie. Navenek jsou podobné křídlům motýlů. Na keři jsou květy stěží patrné. Veškerá pozornost je věnována světlé barvě listů. Rostlina zřídka kvete.

Kvetoucí Bauerova begonia

Tiger begonia je uměle chovaný hybrid, který se objevil v 70. letech. Druhé jméno květu je Bauerova begónie (Begonia Bowerae). Je pojmenována po chovateli R. Bauerovi, který ji vytvořil. Země původu - Německo.

Jak zajistit řádnou péči doma

Zlatým pravidlem péče o tygří begonii doma je vzít v úvahu podmínky, které jsou charakteristické pro přirozené pěstitelské prostředí doma, a obnovit je doma.

Výběr a krmení půdy

Půda pro tygří begonii se skládá ze stejných částí:

 • rašelina;
 • humus;
 • perlit;
 • písek.

Rostlina je pravidelně krmena, aby kompenzovala nedostatek živin ve vnitřní půdě. Aby begonia netrpěla nedostatkem určitých užitečných látek, používají se jako hnojiva komplexní kompozice pro dekorativní listnaté rostliny. Nepoužívají se více než jednou za 3-4 týdny. A koncentrace je provedena o polovinu méně, než je uvedeno v pokynech pro hotovou kompozici.

Důležité! Rovněž je třeba zabránit nadbytku hnojiva, aby rostlina neochorela.

Pokud květinu pravidelně přesazujete a zcela měníte půdu v ​​květináči, lze frekvenci hnojení snížit nebo úplně opustit. Transplantace se plánují jednou ročně, protože kořenový systém roste a nádobu zcela zaplní. Znamení, že je čas znovu zasadit begonii: bledost listů, ztráta jasné, kontrastní barvy.

Poznámka! Nová nádoba na výsadbu by měla být o několik centimetrů širší než ta předchozí.

Pravidla pro zalévání a udržování vlhkosti

Při výběru režimu zalévání pro tygří begonii byste měli vědět o vlastnostech rostliny a dodržovat určitá pravidla, abyste zabránili rozpadu kořenů kvůli nadměrné vlhkosti:

 • používejte usazenou vodu při pokojové teplotě;
 • voda v kořenu, aniž by se listy navlhčily, aby se nespálily;
 • dodržujte pravidelnost zavlažování 3-4krát týdně v létě a 1-2krát týdně v zimě;
 • při zalévání se řiďte stavem horní vrstvy půdy: pokud je úplně suchá, rostlina potřebuje zalévání;
 • pravidelně uvolňujte půdu v ​​květináči, aby vzduch volně proudil ke kořenům;
 • udržujte vysokou vlhkost v místnosti, kde se udržuje Bauerova begonia.

Zalévání tygřích begonií

Důležité!Ačkoli rostlina miluje vysokou vlhkost, postřik listů je škodlivý. V důsledku kapiček vody se na listových deskách vrtošivé květiny mohou objevit spáleniny od slunce ve formě ošklivých skvrn.

Teplota a osvětlení

Abyste se o tygří begonii řádně starali, měli byste pro ni vytvořit pohodlný teplotní režim. Pohybuje se od 16 ° C do 22 ° C. Zdravé, robustní rostliny jsou schopny odolat velkým výkyvům teploty, ale na krátkou dobu. Květina snáší vyšší teplotu snáze než studená. Když se ochladí, kořeny rostliny začnou hnít.

Jako okrasná listnatá rostlina vyžaduje Bauerova tygří begónie dobré osvětlení. Pouze při dostatečném osvětlení zůstávají jeho listové desky jasné. Ale osvětlení by mělo být rozptýlené. Díky přímým paprskům na listech se mohou objevit spálené skvrny, jejich barva vybledne.

Důležité! Když rostou begónie ve stínu, roztahují se. Barva listů je méně nasycená.

Nejvhodnějším místem pro begónie v domě jsou východní, severní a severovýchodní parapety. Na oknech směřujících na jih a na východ je lepší v létě neumisťovat květiny. Bude trpět teplem a přímým slunečním světlem. Ale na podzim a v zimě může být volba jižních a východních parapetů prospěšná. V tuto chvíli ani intenzivní osvětlení rostlině neublíží.

Jak a za jakých podmínek kvete

Tiger begonia potěší kvetením, pouze pokud jsou pro něj vytvořeny dobré podmínky během období spánku. Rostlina se nerada „probouzí“ předem.

Pokud begónie nechce kvést, musíte věnovat pozornost následujícím faktorům:

 • teplota vnitřního vzduchu;
 • pravidelnost zavlažování;
 • osvětlení;
 • vlhkost vzduchu.

Bauerovy květy begónie

Pokud jsou všechny parametry pro péči o Bauerovu begonii v normálních mezích a to nepotěší kvetení, věnujte pozornost složení půdy. Mělo by to být výživné a volné. Vzhledu pupenů můžete dosáhnout změnou půdy v květináči. Optimální složení je listová půda, rašelina, písek a perlit.

Důležité! Když má begónie barvu, nelze hrnec přeskupit z jednoho místa na druhé.

Doporučení pro domácí chov

Tiger begonia se množí několika způsoby:

 • výstřižky;
 • rozdělení keře;
 • semena.

Květinářství se nejčastěji uchyluje k řízkům. Toto je nejjednodušší a nejrychlejší způsob. Pro něj se používají výhonky, části stonků a listů. Na výhoncích zůstávají 3-4 listy, zbytek se odstraní. Řízky jsou zasazeny do země, napojeny a udržovány na tmavém místě několik dní.

Listové řízky se umístí do vody. Poté, co se objeví kořeny, přesazuji je do půdy, vložím do skleníku, aby se rostlina rychle zakořenila a dobře rostla.

Bez ohledu na to, která metoda šlechtění se používá, zkušení šlechtitelé rostlin doporučují dodržovat následující podmínky:

 • vezměte rostlinný materiál ze zdravých rostlin;
 • zkontrolujte, zda nejsou poškozeny;
 • přidejte slabý roztok manganistanu draselného do vody nebo půdy, aby kořeny nehnily.

Vnitřní trvalka Bauerova begonia přitahuje pozornost svou mimořádnou barvou listů. Stává se ozdobou každého parapetu, dokonce i bez květů. Jeho jasně zelené listy s nahnědlými skvrnami ohromují neobvyklou kombinací barev a samotné begónie jsou úhledné.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada