Vykostěné avokádo - domácí pěstování

V poslední době pěstitelé květin projevili zájem o exotické plodiny pěstované doma. Milovníci se mohou chlubit ovocnými stromy, dekorativním tkáním a krásným kvetením. Pěstování avokáda z kamene doma má řadu funkcí:

 • délka stromu dosahuje 2,5-3 m (v přírodním prostředí kultura dorůstá až 20 m);
 • kultura čistí vzduch, originální a svěží koruna dodává místnosti vřelou a útulnou atmosféru;
 • rostlina nese ovoce poměrně zřídka, častěji slouží jako dekorativní prvek bytu nebo kanceláře.

Avokádo v podmínkách bytu

Důležité! Při správné péči plody dozrávají ve věku 3–6 let života stromu, plody jsou docela jedlé, ale chutnají horší než jejich tropické protějšky.

Jak avokádo roste v přírodě

Některé odrůdy avokáda mají charakteristické rysy:

 • Západoindický preferuje teplé a vlhké tropické počasí;
 • Guatemalské odrůdy, které mají vysokou odolnost vůči náhlým změnám povětrnostních podmínek, se dobře zakořenily na horských svazích;
 • Mexické avokádo vydrží krátkodobé mrazy (4–6 ° C), rychle se rozvíjí a má malou velikost ovoce.

V přírodě se avokádo snadno zakoření v jílovitých, vápencových a hliněných oblastech. Hlavní podmínkou je přítomnost drenáže. Kultura netoleruje vysokou vlhkost, umírá v zatopených oblastech. Podzemní voda by měla vytékat ve výšce 9 m. Přítomnost minerálních přísad ve vodě negativně ovlivňuje výnos rostliny. PH neovlivňuje růst stromu.

Zralý strom avokáda in vivo

Geografické rozložení avokáda se podle botaniků datuje od starověkých Řeků. Poprvé si lidé uvědomili příznivé vlastnosti ovoce v 15. století. Námořníci srovnávali avokádo s oloupanými kaštany pěstovanými mexickými farmáři. Izrael je považován za druhou vlast. Avokádo masově rostlo v jihozápadní Asii a místní obyvatelé sklízeli na export. Cestovatelé přinesli avokádo do Indonésie, poté do Brazílie a o několik století později do Austrálie a Afriky. Evropané se o exotickou rostlinu začali zajímat v 19. století.

V Rusku lze avokádo pěstovat na území Krasnodar. Nejlepší oblastí pro pěstování ovoce je Abcházie, kde ovoce obsahuje maximální koncentraci oleje. Pro mírné podnebí jsou použitelné mexické odrůdy kultury. Západoindické odrůdy v Rusku se získávají v celoročně vyhřívaných sklenících.

Dekorativní vlastnosti avokáda

Dekorativní vzhled je snadný - stačí vypěstovat několik semen avokáda a stonky pravidelně splétat do copu. Předpokladem jsou mezery mezi segmenty, které umožňují kmenům růst v průběhu času.

Avokádové květenství

Pěstování avokáda ze semene doma

Avokádo je vysoká vždyzelená plodina rodiny Lavrovů.Rostlina je ceněna pro jedinečnou sadu vitamínů a mikroelementů obsažených v ovoci, vzrostlé stromy jsou žádané v odvětví stavebnictví a nábytku, kvůli husté a trvanlivé struktuře masivu.

Pro svou hrudkovitou olivovou slupku a podlouhlé plody ve tvaru hrušky, elipsy nebo koule (v závislosti na odrůdě) je avokádo přezdíváno „aligátorská hruška“. Zelená kůže po zrání ztmavne, maso si zachová olivové tóny. Ve středu plodu je velké semeno, pokryté hladkou, lesklou slupkou kaštanového odstínu, tvar semene připomíná kaštanový plod.

Není těžké dostat si avokádo doma, když se konzumují zralé plody, zůstávají zrna, což umožňuje klíčit zajímavou ovocnou rostlinu.

Podmínky pro klíčení semen

Vykostěné avokádo začíná růst v teplé sezóně. Kapacity jsou umístěny v blízkosti baterie nebo na systémové jednotce počítače. Teplá půda a vysoká vlhkost vzduchu podporují rychlé klíčení semen. V praxi mají z 10 sazenic avokáda 4 dostatečnou zásobu vitality pro aktivní růst. Správným řešením by bylo naklíčit několik semen najednou, což vám umožní vybrat nejsilnější klíčky.

Možné problémy klíčení kultury a způsoby eliminace

Vývojové postiženíŘešení
Listy chřadnouNedostatek vlhkosti, měli byste zvýšit množství zalévání
Bledé listyMálo světla, k prodloužení denního světla na 12-15 hodin denně musíte použít další vybavení
Strom zbavuje listíZvýšená teplota
Listy jsou zvlněnéUvnitř je zima

Na notu. Avokádo je často napadeno šupinatým hmyzem a roztoči. Působení škůdců je stejné. Po zasažení listů a kmene se paraziti aktivně množí a způsobují zažloutnutí a vylučování listů. Infikovaný strom rychle umírá. Na suchém vzduchu se škůdci snáze množí. Při jednání s nimi musíte nejprve zvlhčit vzduch. Ke zničení pochvy je vhodný mýdlový roztok, „Vermitek“ a „Aktofit“ si poradí s roztočem.

Listy avokáda suché kvůli nedostatku vlhkosti

Fáze klíčení semen

Avokádo semen se klíčí doma dvěma způsoby: v zemi nebo ve vodě druhá možnost předpokládá možnost použití loupaného semene a slupky.

Možnost 1

Neloupané semeno vhodné k výsadbě se umístí do půdy a třetí zůstane nahoře. Tupý konec zůstává v zemi. Hrnec se umístí pod nádobu a umístí na osvětlenou plochu. Výsledný skleníkový efekt chrání výhonek před průvanem a chladem. Zalévání osiva se provádí každý týden. Je lepší použít filtrovanou vodu, nejlépe s trochou soli. Dále je hrnec umístěn na světlém místě v místnosti, oplodněn 1-2krát za měsíc minerálními doplňky.

Možnost 2

Do neloupaných kostí jsou umístěna tři párátka, ponořená do hloubky 3 mm, tupým koncem je vložte do vody. Spodní část zůstává ve vodě, místa vpichu jsou suchá. Když výhonek dosáhne výšky 3 cm, lze plodinu zasadit do země. Kámen s kořeny se nachází nad půdou na podobné úrovni jako voda. Po 10-14 dnech strom doroste až na 11 cm a bude potřebovat zvýšenou krmnou plochu. Bude nutná druhá transplantace. Za jednu čtvrtinu může avokádo dorůst až 50 cm. V raném věku se strom přesazuje každoročně, později - jednou za 3 roky.

Možnost 3

Výsadba loupaného semene je obdobou podrobných pokynů pro pěstování neloupaného semene; ve fázi přípravy semene se loupe z černé kůry. Sazební materiál je ponořen do usazené vody o pokojové teplotě (23-25 ​​° C), přičemž třetina z ní je nahoře. Podpěra kosti je vytvořena párátky, aniž by byla prorazena ze čtyř stran. Voda ve sklenici se denně mění. Po dvou týdnech začíná růst kořen avokáda.Před zasazením do země musí klíček dosáhnout výšky 15 cm, poté musí být odříznuta polovina stonku a strom musí být znovu vypěstován na 15 cm.

Technologie pěstování avokáda

Důležité! Semínková rostlina se objeví po 1-5 týdnech, v závislosti na ročním období. Na jaře kultura roste rychleji.

Jak si vybrat ovoce správné zralosti a oddělit semeno

Pro zakořenění je vhodné zralé ovoce z nedalekého obchodu. Je vhodné určit zralost ovoce podle odstínu slupky a hustoty dužiny:

 1. Světle zelená barva a pevnost avokáda naznačují potřebu zrání po celý týden.
 2. Bohaté zelené tóny a pevná dužina charakterizují ovoce, vhodné k reprodukci po několika dnech.
 3. Kůra je tmavě zelená s hnědými odstíny a určuje zralost ovoce připraveného ke konzumaci. Po stisknutí slupky zralého ovoce zůstane malá stopa.
 4. Příliš měkké ovoce se sypkou, snadno vymačkanou dužinou, hnědá slupka je známkou přezrálého avokáda, které není vhodné k výsadbě.
 5. Zralost je také určena místem pod řezáním. Zralé plody se vyznačují zeleným nádechem s hnědými žilkami, nezralými - žlutými, přezrálými - hnědými tóny.

Je vhodné zasadit velké kosti, které mají více energie pro růst. Osivo se z ovoce odstraní ostrým nožem, přičemž se provede hluboký kruhový řez podélné části ovoce, čímž se zabrání tlaku nože na osivo. Poloviny spojené kostí jsou otočené proti sobě. Sazební materiál zůstává v jedné části ovoce. Vypražte kost čepelí nože nebo lžící. Semeno je připraveno k růstu.

Příprava místa pro avokádo

Botanici doporučují klíčit strom v otevřených slunečných oblastech, když je slunce za zenitem, kultura by měla být v částečném stínu. Jak ukazuje praxe, avokádo dobře roste doma na parapetu, ideální pro strom je západní strana domu.

Příprava půdní směsi

Půdní směs pro výsadbu se připravuje doma nebo se kupuje hotový substrát pro citrusové rostliny. Základem půdy je předkalcinovaný písek, kokosové hobliny, zemina ze zahrady, humus, popel nebo vápno. Na dně nádoby s drenážními otvory je vyložena expandovaná hlína a na ni je nalita půdní směs.

Výběr hrnce

Poprvé je pro kost zapotřebí malá nádoba o výšce 9 cm a průměru 8 cm. Je lepší vzít si plastový hrnec s mnoha drenážními otvory. Hliněná nádrž udrží vlhkost, kterou dřevo nechce. Umístěte hrnec na paletu vlhkého písku.

Pěstování tropického stromu na parapetu

Režim zavlažování

Hrnková avokáda jsou zvlhčena teplou měkkou vodou. Režim zavlažování je určen ročním obdobím. Na jaře, v létě, je zapotřebí více vlhkosti, zalévání se provádí každé 2-3 dny. Zčernalé listy naznačují zamokření půdy. V zimě by měl mít povrch půdy čas vyschnout. Čím nižší je teplota, tím méně je plodina napojena.

Důležité! Aby se zjistilo, zda je pro avokádo nutné zalévat, je prst prohlouben do půdy dvěma falangy. Po dosažení mokré oblasti není nutné zalévat.

Teplotní režim

Avokádo je tropická plodina, která nevydrží podmínky za nízkých teplot. Minimální přípustný indikátor je + 12 ° С. Optimální režim pro kultivaci stromu je udržován na teplotě 16 ... 26 ° C.

Top dressing

Avokádo je oplodněno během aktivního vegetačního období, na jaře a v létě, dvakrát měsíčně. Ke krmení se používají organické přísady "Avokádo".

Převod

Doporučení pro úspěšnou transplantaci a následnou péči o exotický strom:

 • kořen avokáda je dlouhý a silný, má tvar tyče, strom vyžaduje použití neobvyklého vysokého květináče;
 • zalévání transplantovaného stromu by mělo být jemné;
 • udržovat kulturu ve stínu také nestojí za to - avokádo bude potřebovat hodně světla pro normální vývoj;
 • stres se často vyskytuje v suchém a horkém počasí, je lepší naplánovat transplantaci výhonku v druhé polovině února nebo září.

Rada. Při přesazování s prudkým nárůstem objemu byste neměli měnit hrnec - malé kořeny nejsou schopny splétat zvětšenou hliněnou kouli, půda začne kynout, což negativně ovlivňuje zdraví stromu. Průměr nových nádob by měl být o 5 cm větší než předchozí.

Poleva

První roky života kultura roste s jedním kmenem poměrně rychle. Výhonek musí být vytvořen sevřením horní a kosterní větve, stimulující rozvoj bočních výhonků. První prořezávání vrcholu se provádí přes 8. list stromu, boční procesy se přitisknou přes 5. list.

Květ

Při kvetení se na koruně stromu vytváří mnoho květenství, mnoho amatérů se podaří opylovat štětcem. Procedura se provádí ráno, při východu slunce; za oblačného počasí bude nutné další osvětlení.

Má strom, který vyrostl z kamene, přinést ovoce

Teoreticky avokádo z kamene přináší ovoce ve třetím roce života, ale musí dorůst až 1,5-2 m. Je vhodné tuto rostlinu v létě vzít do země a umístit ji pod koruny stromů slunné místo. Ve třetím roce života se objeví žlutozelené květenství. Urychlete plození roubováním. Současně je třeba počítat s bezprostřední blízkostí jednoho nebo dvou malých stonků. Podmínka zajistí křížové opylování stromů.

Postavené avokádo se stane nádhernou a neobvyklou výzdobou květináčů, jak bude růst, bude ukazovat botanické schopnosti hostům domu, mnozí si jistě přejí obdivovat úžasný exotický strom.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada