Květina Catharanthus: domácí péče a metody chovu

Katarantus je okrasná a velmi nenáročná bylina z rodu Kutrovů, která roste doma i na zahradě. Květina preferuje tropické klima, běžné ve světlých lesích Madagaskaru. V Rusku jsou nejznámějšími jmény pro catharanthus „brčál“, „madagaskarské víno“ a „lonera“. Kromě toho se rostlině někdy říká „stará služebná“ nebo „kajenský jasmín“. Je velmi obtížné, aby květina snášela nízké teploty, proto se na zahradě pěstuje jako roční. V jižních zeměpisných šířkách je jeho životnost delší - až několik let.

Hlavní typy

Téměř všechny typy katarantů mají podobné vlastnosti a vlastnosti, jmenovitě:

 • silný kmen a zvýšené větvení. Zelenavé výhonky mají někdy růžový odstín;
 • zelené třpytivé listy s béžovými žilkami, krátké stopky;
 • průměrná výška pouzdra je 1 m;
 • Květ s 5 okvětními lístky má bílou nebo vínovou barvu.

Květina Catharanthus

Níže jsou uvedeny hlavní typy kultury.

Brčál catharanthus

Periwinkle catharanthus je listnatý keř, jehož výška je v průměru až 1 m. Květina je klasifikována jako řada malých rostlin, ale za optimálních podmínek může dorůst až jeden a půl metru. Obvykle se pěstuje ze semen. Při výsadbě katarantu v posledních zimních dnech bude rostlina kvést od pozdního jara do podzimu.

Pro vaši informaci! Dnes se aktivně chovají hybridy katarantu, jejichž květy mají bílá, růžová a červená jádra.

Catharanthus růžová

Catharanthus pink je určen k pěstování doma. V tropech roste aktivněji (tam jeho výška dosahuje 1,5 m), v ruských podmínkách výška nepřesahuje 1 m. 7-centimetrové kopinaté listy uprostřed mají charakteristickou béžovou žílu. Okraje listů jsou poměrně rovné, povrch je lesklý. Barva květů se liší v závislosti na odrůdě. Dlouhodobé kvetení do značné míry závisí na podmínkách zadržení, počasí a klimatu. Při nízkých teplotách kvetení trvá asi šest měsíců. V teplém podnebí může květ katarantu kvést po celý rok.

Katarantus Bush

Katarantus Bush — kompaktní rostlina s velkými tmavě zelenými listy a jasně nasycenými 5 cm květinami. Tento typ je vhodný pro pěstování v interiérech, na balkonech, lodžiích nebo ho lze použít ke zdobení květinových záhonů. Tento druh dopravy je proto vynikající na prodej.

Kromě výše uvedených typů catharanthus se rozlišují také:

 • ampelous - kaskáda, Středomoří;
 • Aristokrat;
 • Pacifik;
 • Tichomořská vínová;
 • Tichomořský meruňka;
 • Tichomořská bílá;
 • První polibek.

Katarantus: výsadba a péče doma

Jak pěstovat a starat se o katarantu doma? Chcete-li pěstovat zdravý a krásný keř katarantu, musíte dodržovat některá pravidla a doporučení pro péči o rostlinu.

Důležité! Všechny části katarantu obsahují alkaloidy - jedovaté látky, proto se doporučuje starat se o květinu v rukavicích.

Domácí péče

Vlhkost vzduchu

Catharanthus je rostlina milující vlhkost. Během období bohatého kvetení potřebuje poměrně vysokou vlhkost, a to platí nejen pro vzduch, ale také pro půdu. Pokud vlhkost klesne pod hranici 60%, musíte nastříkat okolní vzduch a lehce samotnou rostlinu. Je povoleno stříkat listy, ale květiny se nedoporučují. Chcete-li zvýšit vlhkost v místnosti, umístěte do blízkosti rostliny nádobu naplněnou vodou. Doporučuje se také nalít mokrou expandovanou hlínu nebo mokré oblázky do palety a dát do ní květináč.

Priming

Catharanthus dobře roste ve volné, lehké a úrodné půdě. Můžete tak použít zakoupený pozemek určený pro kvetení pokojových rostlin, například pro muškáty. Při vlastním vaření musí složení obsahovat listovou a drnovou půdu, malé množství rašeliny a hrubý říční písek.

Zalévání

Před zaléváním se musíte postarat o drenážní vrstvu nebo po každém postupu ručně vypustit přebytečnou vodu. Za deštivého počasí může katarantus rostoucí pod širým nebem zpomalit jeho vývoj v důsledku přebytku vlhkosti v půdě. A pokud se půda ukáže jako příliš hustá, pak při pravidelném zaplavení může rostlina dokonce zemřít.

Poznámka! Catharanthus je tropická rostlina, takže je třeba ji pravidelně zavlažovat, vyhnout se zátokám a stagnaci.

Je nutné zajistit, aby půda nevyschla, protože při nedostatku vlhkosti se stav květu může výrazně zhoršit. U některých odrůd se v tomto případě mohou listy zvlnit - to je první příznak nedostatku vlhkosti.

Osvětlení

Pro katarantu jsou nejvýhodnější dobře osvětlená místa. Je důležité, aby přímé sluneční paprsky zasáhly rostlinu v minimálním množství. Květináč lze umístit na parapet na západní nebo východní straně. V létě nebude katarantus rušen opalováním. K tomu je ponechán na čerstvém vzduchu a chrání jej před možnými srážkami.

Teplota

Ideální teplota pro katarantus za pokojových podmínek je 20–25 ° C. Tyto ukazatele jsou relevantní pro květinu od začátku jara do pozdního léta. Když přijde zima, měla by být rostlina umístěna na chladnějším místě (přibližně 15 ° C). Během této doby se nedoporučuje pokládat hrnec na parapet, zvláště pokud jsou poblíž topná zařízení. Minimální teplota obsahu je 10 ° C.

Květina se bude venku cítit obzvláště pohodlně. S nástupem jara, kdy se vzduch ohřeje na 18 ° C, lze nádobu s katarantem umístit na balkon nebo verandu pod baldachýn, který chrání rostlinu před srážkami, poryvy větru a přímým slunečním světlem. Při prvním poklesu teploty (srpen-září) by měl být do domu přiveden katarantus.

Top dressing

Pokojový květ catharanthus velmi dobře reaguje na krmení, proto musí být hnojiva aplikována na půdu se záviděníhodnou pravidelností. Potřebuje živiny, takže univerzální směsi pro kvetoucí rostliny lze použít jako hnojiva. Vrchní oblékání by se mělo provádět dvakrát za měsíc po celou sezónu. Živná hnojiva se aplikují na kořen. Rostlina miluje směs popela (100 g) zředěného ve vodě (1 kbelík).

Důležité! Je nutné pečlivě sledovat dávky a nepřekračovat koncentraci roztoků, aby nedošlo k poškození oddenku.

Vlastnosti transplantace rostlin

Transplantace květin by měla být prováděna každý rok. Den před přesazením by květina neměla být navlhčena, ale je lepší dát jí čas na vytvoření hliněného kómatu kolem oddenku.

Vlastnosti transplantace rostlin

Výběr hrnce a hrnců

Catharanthus je rychle rostoucí květina. V podmínkách malé kapacity není snadné vyvinout kořenový systém, protože rychle vyplňuje celou plochu a ucpává drenážní otvory.Je nutné se postarat o místo pro růst oddenku. Zdravotní stav katarantu bude záviset na správné volbě hrnce. Kapacita by neměla být malá, protože katarantus se vyvíjí velmi rychle, potřebuje hodně volného místa.

Nejlepší možností je hliněný nebo plastový hrnec. S každou novou transplantací by se velikost nádoby měla zvětšit v průměru o 3 cm vzhledem k velikosti předchozí nádoby. Dno nádoby musí mít drenážní otvory, pokud chybí, musí být vyrobeny vlastními rukama.

Chcete-li přesadit květinu do nového květináče, musíte provést následující:

 1. Zkontrolujte rostlinu, je-li to nutné, proveďte prořezávání.
 2. Vezměte větší hrnec a vytvořte do něj odvodňovací otvory.
 3. Je nutné transplantovat metodou překládky rostliny spolu s půdou. To by mělo být provedeno opatrně, aby nedošlo k traumatu kořenového systému.
 4. Přidejte do nové nádoby stejnou zalévací směs jako v předchozí sezóně. Se silným rozdílem v půdě květina nebude kvést.
 5. Abyste usnadnili vyjmutí katarantu z květináče, můžete na povrch půdy přidat trochu vody. Plastové nádoby jsou někdy řezané nebo dokonce rozbité. V tomto případě je důležité nepoškodit jemný kořenový systém rostliny.

Prořezávání

Řez katarantu by měl být proveden na jaře. Hlavní stonky jsou ořezány třetinou. Tento postup umožní květině výrazně omladit, stejně jako dodá Bush čistotu a následně bohaté kvetení. Zlomené a suché větve by měly být také odstraněny. Zbývající řízky lze použít k množení plodiny.

Prořezávání katarantu

Někteří pěstitelé si kladou otázku, zda je nutné katarantus sevřít? Chcete-li vytvořit kompaktní, krásnou korunu, měly by být konce výhonků sevřeny. To zpomalí jejich vzestupný růst, zatímco aktivní vývoj bočních větví způsobí, že koruna bude silnější a ozdobnější.

Během období aktivního kvetení potřebuje rostlina neustálou péči. Vyschlé květiny a vybledlé listy musí být pravidelně odstraňovány, protože mohou zkazit vzhled katarantu.

Metody reprodukce

Catharanthus lze množit třemi způsoby:

 • výstřižky;
 • semena;
 • divize.

Reprodukce catharanthus

Katarantus: rostoucí z řízků

Před zahájením procedury musíte připravit:

 • řezané zelené výhonky z keřů (až 15 cm);
 • odstraňte spodní listí a ošetřete řezy kořenem biostimulantu.

Postup zakořenění:

 1. Umístěte stopku do vlhkého substrátu, který obsahuje rašelinu a perlit ve stejném poměru. Zakryjte nádobu víkem a vytvořte mini skleník.
 2. Během měsíce řízky pravidelně větrejte, stříkejte a zalévejte.
 3. Poté řízky opatrně přesaďte do země. Zalévací směs by měla být lehká a výživná.

Semena

Výsadba semen se provádí v posledních zimních dnech nebo na jaře. Postup je následující:

 1. Semena prohloubte 2 cm do půdy. Půdu hojně zalévejte.
 2. Zakryjte výsadbu plastovým obalem. Semena potřebují ke klíčení temnotu. Optimální teplota je 22-24 ° C.
 3. Sazenice se objeví po týdnu. Sazenice by měly být umístěny na světlém místě, teplota by měla být mírně snížena.
 4. Po 15 dnech krmení (koncentrace fosforu by měla být minimální).
 5. Po vytvoření čtyř pravých listů vyberte.

Rozdělením keře

Poznámka! Reprodukce rozdělením se nejlépe provádí mezi březnem a dubnem.

Postup je následující:

 1. Vyjměte květinu z nádoby. To musí být provedeno opatrně, aby nedošlo k poškození listů nebo kmene.
 2. Rozdělte rostlinu rukama na části.
 3. Na dno nádoby vytvořte drenážní vrstvu, na kterou nalijte živnou směs (trochu).
 4. Umístěte květinu do středu květináče a rozložte oddenku. Kořeny by měly být rovnoměrně rozloženy po celé ploše.
 5. Držte keř v jedné ruce a posypte půdu kolem okrajů.
 6. Mírně rostlinu vytáhněte, aby se kořeny mohly narovnat.
 7. Nalijte zeminu do nádoby až na samý vrchol. Zhutněte a zalévejte půdu.
 8. Nejprve by měla být rostlina chráněna před přímým slunečním světlem.

Možné narůstající problémy

Catharanthus, jako každá jiná domácí rostlina, musí být pečlivě sledován, aby v případě prvních příznaků nemoci bylo možné jednat a opravit chyby v péči. Nejběžnějšími problémy s růstem katarantu jsou žloutnutí a padající listí.

Problémy při pěstování catharanthus

Listy zežloutnou

Za prvé stojí za to zjistit, proč listy katarantu zbarvují žlutě. Může existovat několik důvodů. Pokud rostlina kromě žlutého odstínu na listech ztratila svůj tvar a začala chřadnout, důvodem je s největší pravděpodobností dlouhodobé vystavení květu slunci. V takovém případě to bude stačit, abyste jej uspořádali hlouběji do místnosti.

Poznámka! Pokud pouze listy ze spodní vrstvy zežloutnou, nemusíte se bát, protože je to zcela přirozený jev.

Pokud květina změní barvu na nažloutlou od špiček listů, vlhkost vzduchu je pro květinu pravděpodobně příliš nízká. Pokud je to váš případ, můžete vedle rostliny umístit nádobu s vodou nebo ji můžete pravidelně stříkat. V některých případech může žloutnutí listů vyvolat malá velikost nádoby, ve které je umístěna.

Listy padají

Když listy spadnou, první věcí, které byste měli věnovat pozornost, je vysychání půdy. Pokud jsou některé listy zkroucené a některé již spadly, důvodem je nedostatečné zalévání. Sušení a padání listů spodní vrstvy, stejně jako plešatost květu, naznačuje, že s největší pravděpodobností končí doba života květu. Doma se to nejčastěji vyskytuje ve třetím roce kultivace.

Catharanthus je kompaktní malý keř, který potěší oko barevným vzhledem jeho květů. Znát jednoduchá pravidla pro péči o katarantu doma, dokonce i nezkušený květinář může vyzdobit interiér svého domova touto krásnou rostlinou.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada