Květina Hymenokallis - domácí péče

Latinská Amerika je považována za rodiště mimořádné hymenokallis. Hlavním rozdílem mezi rostlinou je půvabný tvar květů, které vypadají velmi dekorativní a neobvyklé. Rostlina se také nazývá peruánský narcis; doma začala růst relativně nedávno. Péče o hymenokallis je zároveň poměrně jednoduchá.

Reprodukce hymenokallis

Hymenocallis lze snadno pěstovat v květináči; domácí péče je poměrně jednoduchá. Reprodukce se provádí pomocí semen nebo cibulí. Klíčení semen trvá dlouho, než z nich vypěstujete silnou rostlinu. Potřebujete podklad z písku a rašeliny, pravidelnou vlhkost a dobré osvětlení. Po 1-2 měsících se objeví první výhonky.

Hymenokallis na parapetu

Šíření cibule je snazší a pohodlnější. Ve tříleté rostlině se z hlavní žárovky tvoří děti s mladými výhonky. K jejich oddělení je nutné opatrně vykopat květ hymenokallis, oddělit malé výhonky a okamžitě je zasadit do země.

Důležité! Pokud jsou žárovky ponechány na vzduchu, vyschnou.

Domácí druhy

Květina hymenokallis festalis není zcela známa; ve volné přírodě roste v těžko přístupných oblastech. 66 druhů této rostliny je oficiálně registrovaných, ale existují ty nejoblíbenější pro pěstování doma.

Naklíčené cibule hymenokallis

Hymenocallis caribbean - Hymenocallis caribaea

Hymenokallis caribbean dorůstá až do výšky 1 m, listy dosahují stejné délky. Preferovanými místy pro umístění jsou kanceláře, haly, zimní zahrady. Listy jsou úzké, až 7 cm široké, zúžené směrem k základně. Kvete koncem léta a na podzim. Květy v zásuvce rostou od 6 do 12 kusů, květenství je ve tvaru deštníku.

Pozornost! Listy a květy rostliny jsou jedovaté.

Hymenocallis beautiful - Hymenocallis speciosa

Plyšová hymenokallis nebo krásná je další běžný druh rostlin. Dosahuje výšky 70 cm, sbírá se až 15 deštníků v květenství. Kvete měsíc v květnu až červnu.

Kvetoucí hymenokallis karibská oblast

Hymenocallis tubiflora - Hymenocallis tubiflora

Tubiflora má širší listy, běžné jsou také pestré odrůdy. Květinová koruna je dostatečně malá. Květy jsou obvykle bílé, méně často žluté.

Hymenokallis cordifolia - Hymenocallis cordifolia

Tento druh se nejvíce liší od ostatních. Květy nemají prakticky žádné koruny. Listy jsou podlouhlé, ve tvaru srdce. Květy jsou sněhově bílé barvy, zdobené dlouhými a úzkými visícími lístky.

Hymenokallis broadleaf - Himenocallis latifolia

Délka listů hymenokallisu širokolistého dosahuje 75 cm, šířka je 7,5 cm. Květ roste až do výšky 60 cm. Má vlnitý okraj květinové korunky a tvar nálevky. Na rostlině roste velké množství vždyzelených listů.

Hymenokallis broadleaf

Hymenokallis pobřežní - Hymenocallis littoralis

Jiný název pro tento druh je jarní lilie pavoučí. Dosahuje výšky 45 cm, květy se silnou vůní dosahují průměru 1 cm. Květenství obsahuje až 3 růžice. Období květu trvá celé jaro. Listy dosahují délky 90 cm.

Hymenocallis narcis -Hymenocallis narcissiflora

Vysoký stopka s 5 květinami dosahuje výšky 1 m. Rostlina má světle zelené listy, poměrně hlubokou korunu, která neurčitě připomíná narcis, odtud název. Období kvetení začíná v létě; v zimě je nutný odpočinek.

Hymenokallis narcis

Rostoucí hymenokallis, péče o něj

Květinu hymenocallis festalis lze pěstovat venku i v květináčích doma. Šíří se pomocí semen nebo cibulí. Důležitým předpokladem pro úspěšný růst rostlin je udržování dostatečné vlhkosti a osvětlení půdy.

Technologie výsadby na otevřeném terénu

Pro výsadbu na otevřeném terénu se používají vyklíčené cibule hymenokallis. Nejlepší období pro přistání na otevřeném terénu je začátek května, kdy je stabilní počasí - více než 150 ° C.

Cibule jsou zasazeny do půdy dobře zahřáté sluncem, v nejslunnější oblasti. Je bezpodmínečně nutné kontrolovat vlhkost půdy. Příliš mnoho vlhkosti povede k rozpadu kořenů, její nedostatek zpozdí kvetení.

Rada! Nejlepší je zalévat to do drážek vykopaných vedle květů.

Sázení doma v květináčích

Chcete-li pěstovat hymenokallis (physalis) v místnosti, měli byste vzít v úvahu řadu faktorů nezbytných pro pěstování a kvetení rostliny:

  1. Na konci podzimu je nutné snížit zálivku a připravit květinu na spící období, které je obvykle 3 měsíce.
  2. Poté, co rostlina odhodí zeleň, se vyjme do temné místnosti s teplotou ne vyšší než 120 ° C, přičemž se zavlažování úplně zastaví až do začátku jara.
  3. Týden před koncem února se hymenokallis přivede zpět do tepla pro osvětlení a zavlažování se obnoví v malém množství a postupně se přivede k normálu. O měsíc později rostlina uvolní mladé listy.

Semena a cibule se často používají k pěstování hymenocallis v květináčích.

Jak pěstovat hymenokallis z cibulí

Nejjednodušší způsob, jak vypěstovat hymenokallis, je cibule. Když rostlina dosáhne věku tří let, objeví se na její cibuli malé cibulovité děti s výhonky. Pro výsadbu musí být odděleny, proto vykopat květinu, opatrně odstranit malé cibule a okamžitě je zasadit do připravené půdy.

Pozornost! Klíčem k úspěšné kultivaci je jasné osvětlení a včasné zalévání.

Pěstování ze semen

Po odkvětu na hymenokallis se vytvoří kapsle obsahující semena. Nejprve byste měli připravit písčito-rašelinový substrát, do kterého se zasadí semena do hloubky ne více než 8 cm. Je nutné udržovat teplotu nejméně 200 ° C, pravidelně ji zalévat, poté se po 3 měsících mohou objevit první klíčky rostliny.

Jak urychlit kvetení hymenokallis

Jednou z nejčastějších otázek amatérských pěstitelů květin je důvod, proč hymenokallis nekvete. Popis několika důvodů, proč hymenokallis nepotěší svými květinami:

  • nedostatek osvětlení;
  • nízká pokojová teplota;
  • nedostatek doby odpočinku;
  • nedostatek hnojiv a hnojení.

Při provádění pravidelných jednoduchých akcí si budete moci vychutnat krásné a neobvyklé kvetení této rostliny.

Kvetoucí hymenokallis

Nemoci a škůdci typičtí pro hymenocallis

Hlavním problémem pěstování hymenokallis pro mnoho fandů je nadměrné zamokření půdy, které způsobuje nejen hnilobu kořenů, ale také výskyt škůdců, jako jsou roztoči nebo mšice. Zároveň listy začnou žloutnout.Chcete-li se jich zbavit, musíte použít speciální prostředky - insekticidy.

Při nedostatku vlhkosti může být rostlina ovlivněna šedou hnilobou a červenými popáleninami. Pro ošetření je nutné odříznout postižené části rostliny a posypat je popelem a také je ošetřit základem.

Často se pozoruje výskyt hnědých skvrn na listí, což znamená, že onemocnění je ovlivněno antraknózou. V tomto případě by měla být všechna postižená oříznutí odříznuta a spálena. Nedostatek vzduchu také negativně ovlivňuje rostlinu. Chcete-li to provést, udržujte dostatečnou vzdálenost mezi rostlinami jak na zahradě, tak na parapetu.

Je důležité správně zalévat hymenokallis, odpočívat v době odpočinku, provádět transplantaci každé 2-3 roky a také kontrolovat nepřítomnost škůdců a chorob. Pokud se o rostlinu staráte, pak vás potěší svými neobvyklými a krásnými květinami.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada