Ehmeya - domácí péče, vnitřní typy

Mezi pokojovými rostlinami je mnoho úžasných květin. Ehmeya pruhovaný odkazuje na exotické zástupce. Snadno se množí a vyžaduje malou údržbu. Celkově existuje více než 300 rostlinných odrůd, ale jen málo z nich je chováno doma.

Domácí péče

Ehmeya patří do rodiny Bromeliad. V přírodě se vyskytuje pouze v Jižní a Střední Americe. Některé druhy se připevňují ke kmenům jiných rostlin, ale nepoškozují hostitele. Listy jsou rozetované a mohou být hladké nebo pruhované.

Během kvetení se objeví dlouhý růžový stopku, po které odumře.

Jak vypadá květina ehmeya

Několik druhů se pěstuje doma:

  • fasciata je nejoblíbenější echmea. Listy jsou úzké a dlouhé, shromážděné v růžici, zbarvené světlými a tmavými odstíny zelené. Květenství dosahuje velikosti 30 cm a děti rostou na plíživých stoncích;
  • příklad dosahuje výšky 65 cm. Listy jsou husté a zakřivené, květ je červenofialový;
  • šumivé, nebo Aechmea Fulgens - nejnáročnější v rodině. Šířka listu nepřesahuje 6 cm a délka je 40 cm. Okraje jsou zdobeny malými denticly, vnější část je malována fialovým odstínem. Ehmeya šumivé se vyznačuje neobvyklými barvami - červená s modrým vrcholem;
  • Weilbach - listy jsou kožovité a měkké, dosahují délky 50 cm, barva desky je zelená, která se postupně mění na červenou.
  • dvouřadá echmea má trny podél okrajů listů. Šířka talíře nepřesahuje 3 cm a délka je 50 cm. Stopka dosahuje délky 60 cm a samotné květy jsou šeříkové s jasnými červenými skvrnami;
  • zakřivené se vyznačuje úzkými listy, které rostou společně do trubiček. Okraje jsou zdobeny malými trny. Květy jsou jasně červené;
  • shaggy se vyznačuje velkými listy, které dosahují délky 1 m. Okraje jsou jemně ozubené. Květina je žlutá s červenými listeny.

Ehmeya fasciata, třpytivé, příklady a další odrůdy vyžadují téměř stejnou péči. Jedná se o rostliny milující světlo, kterým se bude dařit na západních a východních oknech.

Důležité! Květina musí být chráněna před spalujícím sluncem, protože může způsobit popáleniny.

V teplejších měsících lze hrnec umístit na otevřený balkon. V zimě je potřeba další umělé osvětlení. Příklad Ehmeya s nedostatkem světla začíná mizet.

Kvetení je indikátorem vytváření správných podmínek pro uchování

Teplota v teplé sezóně by měla být kolem 25 ° С, v chladu - 20 ° С. Rostlina miluje čerstvý vzduch, takže místnost, kde proces stojí, musí být neustále větrána.

Zalévání funkcí

V přírodě se květina nachází v deštných pralesích, takže miluje vlhkost. Ehmea fasciata (Aechmea Fasciata) miluje zalévat nejen zem, ale i vývod. Proto se na místo artikulace listů opatrně nalije voda.

V létě, jednou za měsíc, je pokojová rostlina jemně omyta pod teplou sprchou. V zimě nelze vývod napojit, pouze půdu. Přebytečná vlhkost je z palety odváděna.

Poznámka! Ehmeya je neustále stříkána z rozprašovače. V topné sezóně jsou vedle hrnce umístěny nádoby s vodou. Vlhkost se odpaří a zabrání vyschnutí vzduchu.

Domácí péče Ehmeya není nijak zvlášť obtížná. Hrnec stačí odložit na světlé místo, daleko od průvanu. Rozmanité vzorky jsou citlivější na teplotní podmínky.

Výsadba a přesazování

Dospělá rostlina má slabé kořeny, takže je zřídka transplantována. Mladý ehmeya tento postup potřebuje každý rok a je lepší jej provádět na jaře.

To je snadné udělat doma. Pro Bromeliads stačí vzít nízký, ale široký hrnec, drenáž a substrát. Půdu si můžete připravit sami. K tomu budete muset smíchat špagety, písek, borovou kůru a hobliny ve stejných částech.

Důležité! Přidání malého množství dřevěného uhlí pomůže zabránit plísni.

Samotný proces transplantace je poměrně jednoduchý. Na dno hrnce je umístěna drenážní vrstva. Rozbitá cihla se používá jako taková. Nahoře se nalije trochu substrátu a do něj se umístí rostlina.

Během transplantace musíte pečlivě prozkoumat kořeny echmea.

Shnilé nebo suché kořeny je třeba odstranit, místa řezu pokropit dřevěným uhlím. Poté, co je rostlina napojena teplou vodou.

Reprodukce

Zkušení pěstitelé květin se zajímají nejen o to, jak se správně starat o květ ehmeya, mnozí chtějí znásobit své vzorky. Nejjednodušší možností jsou potomci. Po odkvětu se na rostlině objeví jednotlivé výhonky, které jsou zarostlé kořenovým systémem.

Proces je odříznut ostrým nožem, místo je posypáno dřevěným uhlím a vysušeno. Poté se výhonek zasadí do země, zalévá a udržuje vysoká vlhkost.

Výhonek se snadno odděluje, rychle vyklíčí v nové půdě

Echmea může být množena pomocí semen. Můžete si je koupit v obchodě. Před výsadbou je semeno namočeno ve slabém roztoku manganistanu draselného a o den později je umístěno do rašeliny.

Sazenice se objeví asi za tři měsíce. U echmea ze semen se péče provádí obvyklým způsobem: vysoká vlhkost vzduchu a teplota se udržují na 25 ° C. Z plastového sáčku nebo sklenice můžete udělat malý skleník.

Vlastnosti péče o kvetení

Ehmeya pruhovaná vyžaduje řádnou péči doma. Pouze když je vytvořeno správné prostředí, rostlina potěší majitele svým vzhledem, zejména s velkými a jasnými květenstvími.

Ehmeya je jedovatá, proto hrnec uchovávejte mimo dosah dětí. Dítě může být přitahováno jasným pohledem a pokusí se odtrhnout plachtu. Při přesazování nebo prořezávání bude člověk potřebovat gumové rukavice.

Důležité! Pokud se šťáva dostane na pokožku, opláchněte ji velkým množstvím teplé vody a mýdla.

Ehmeya kvete pouze jednou za život, a to se děje pouze u dospělých jedinců. Květinářství ne vždy ví, proč jeho rostlina žádným způsobem neuvolní stopku.

Nejčastěji problém spočívá ve špatných podmínkách zadržení. Nadměrné množství světla nebo jeho nedostatek, nesprávný teplotní režim může vést k tomu, že echmeya nebude kvést.

Velký hrnec to také bude rušit. Poté rostlina aktivně rozvíjí kořenový systém, nikoli listy.

Ehmeya má krásné a jasné květy, které okamžitě přitahují pozornost.

Zkušení pěstitelé květin používají různé triky, díky nimž rostlina rozkvétá. Můžete vytvořit teplotní rozdíl a umístit hrnec na chladné místo. Do výstupu je vloženo malé množství karbidu vápníku, který stimuluje kvetení.

Problémy s výskytem květenství mohou nastat v důsledku nemocí nebo škůdců. Proto musíte pečlivě prozkoumat ehmeya na hnilobu, chyby, hnědé skvrny a další problémy. Pokud je něco takového detekováno, je rostlina ošetřena speciálními prostředky.

Ehmeya nevyžaduje zvláštní péči, je obzvláště nenáročný. Proto je taková pokojová rostlina vhodná pro začínající pěstitele. Hrnec lze umístit nejen doma, ale také v kanceláři.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada