Bonsai - domácí péče o kutily

Bonsai je kultura, která vyžaduje speciální dovednosti při pěstování zakrslých rostlin s jedinečným vzhledem. Existuje několik odrůd bonsají, ale nejčastější je Benjamin. Každá odrůda vyžaduje péči a podmínky pěstování. Pokud je vše provedeno správně, můžete dokonce získat originální strom z fikusu.

Tvorba bonsai koruny

Bonsai jsou pokojové rostliny, které vyžadují neustálé prořezávání. To poskytuje vizuální přitažlivost a schopnost řídit růst. Existují různé formy bonsají.

Bonsai zahrada

Důležité! K provádění ořezávání je zapotřebí speciální sada nástrojů.

Jak sami sestavit bonsai (korunu):

 • Každý výstřel by neměl mít více než 6 párů listů. Můžete začít shora, protože zde je odstraněn maximální počet extra výhonků.
 • Nezapomeňte ořezat příliš dlouhé, suché, pokroucené, poškozené a zbarvené větve.
 • Odstraňte procesy, které jsou otočené směrem k kmeni ve směru růstu.
 • Nůžkami odstraňte přebytečné listy, pokud jsou na větvích místa s hustou tvorbou.

Možnosti formování korun

Tvorba bonsají spočívá také v krásném ohnutí kmene a větví. Toho lze dosáhnout pouze pomocí drátu. Výhonky a kmen jsou svázány tuhým drátem. Jak roste, mění se tvar drátu, který bude řídit růst větví a jejich tvar. Jsou vyžadovány dovednosti a hodiny praktických zkušeností.

Výběr hrnce

Jak koruna roste, nadzemní část může způsobit, že rostlina bude těžší. Výsledkem je posunutí otočného bodu. Pokud zpočátku zvolíte špatný hrnec, strom se časem nakloní nebo se otevřou kořeny.

Jak vybrat bonsai hrnec:

 • Dávají přednost speciálním keramickým miskám, které jsou speciálně vyrobeny pro pěstování bonsají.
 • Pokud si nechcete k výsadbě zvolit standardní nádobu, pořiďte si mělký keramický hrnec.
 • Kontejner by měl být mělký, ale velký průměr. To umožní, aby kořeny rostly všemi směry.
 • Jsou nutné odvodňovací otvory. Jsou určeny k odstranění přebytečné vlhkosti a dalšího připojení kořenů.
 • Můžete si zakoupit speciální bonsai sázecí stroj se stejnými vlastnostmi jako speciální bonsai hrnec.

Perfektní hrnec

Jedinečnost těchto kontejnerů spočívá v jejich designu. K dispozici jsou moderní mísy, které se perfektně hodí do interiéru v high-tech stylu. Jiné jsou vyrobeny v retro stylu, připomínajícím starožitné mísy. Nádoby vyrobené v japonském stylu vytvářejí orientální chuť.

Výběr půdy pro vnitřní bonsaje

Půda pro bonsaje by měla být dobrá pro vzduch, ale měla by být hustá, aby se mohly uchytit kořeny rostliny. Pokud se bonsaje pěstují na zahradě, zůstává domácí péče nezměněna.

Dodatečné informace! Speciální substrát pro pěstování bonsají se nazývá akadama.

Půda pro bonsaje se připravuje samostatně. Zároveň se bere v úvahu, že pro každý typ bonsají používají svůj vlastní substrát:

 • jehličnany (thuja): písek a půda v poměru 2: 3;
 • kvetoucí horniny: sod půdy + humus + písek v poměru 7: 1: 3;
 • listnaté stromy (jalovec): trávník + písek v poměru 7: 3.

Půda na dřevo

Na dno hrnce musí být umístěna drenážní vrstva. Obvykle se používají štěpky z expandované hlíny. Jak se starat o bonsaje?

Pravidla pro péči o bonsaje doma

Bonsai je strom, který se snadno udržuje doma, pokud mu věnujete dostatek času. Aby nedošlo k vyvolání problémů s růstem jakéhokoli plemene, zpočátku stojí za výběr správného místa a nastavení správného teplotního režimu.

Péče o stromy

Kam dát bonsaje

Parapet bude ideálním místem pro rostlinu. Je důležité vzít v úvahu:

 • Při instalaci květináče na parapet západního okna stojí za to jej umístit vpravo.
 • Na parapetech na jižní straně jsou umístěny vlevo.
 • Je přípustné položit hrnec na konferenční stolek nebo polici poblíž okna, ale podle stejného principu jako na parapetu.
 • Rostlina by měla být čtyřikrát týdně otočena o 180 ° vzhledem ke světlé straně okna.
 • Během denního světla musíte úplně otevřít okno a odstranit závěsy nebo rolety. V zimě je instalováno dodatečné osvětlení ze zářivek.
 • Zařízení by nemělo být umístěno v blízkosti předmětů vyzařujících teplo - radiátory, stolní lampy, krby.

K volbě místa růstu se přistupuje co nejodpovědněji

Teplota vzduchu

Bonsai, jejichž péče vyžaduje správný teplotní režim, se bude normálně vyvíjet pouze v klimatických podmínkách známých pro jeho plemeno:

 • Subtropické horniny pozoruhodně tolerují podmínky místnosti, pokud jde o teplotní podmínky. Optimální ukazatel pro ně bude 18-25 ℃ nad nulou. V zimě by měl být umístěn v chladné místnosti s teplotou +15 ° C.
 • Tropické kameny vydrží v létě vyšší teploty a v zimě se instalují do místnosti s teplotou +18 ℃.
 • Opadavé a jehličnaté stromy (například čajovník) se v létě cítí normálně při všech teplotách. V zimě jsou květináče přeneseny do místnosti s teplotou nejvýše +10 ° C.

Změny teploty

Na poznámku! V letním období je povoleno přenášet bonsai plodiny na balkon, aby se zvýšil přísun kyslíku.

Zalévání

V procesu péče o rostlinu často vznikají problémy se zavlažováním. Existuje několik důvodů. Malé množství půdy v květináčích nebo květináčích vede k tomu, že se vlhkost z nich rychle odpařuje, půda vysychá. Silné (nad) zalévání může také způsobit problémy s kořeny. Je nutné dodržovat jasný zavlažovací režim.

Zalévání je pro bonsaje důležité

Dále se doporučuje používat speciální zavlažovací nástroje, aby kořenová zóna rostliny nebyla vystavena. Používá se konev speciální konstrukce nebo kapkové zavlažování.

Poznámka! V létě je nutné nadzemní část stříkat každý den z rozprašovače. Místo postřiku můžete zvýšit vlhkost v místnosti.

Zalévejte bonsajový květ výlučně vodou z taveniny. Pokud žádný není, použije se místo toho dobře usazená voda. Teplota v době zalévání by měla být při pokojové teplotě.

Jeden způsob, jak zalévat

Hnojivo

Pěstovat miniaturní strom je možné pouze omezením používání hnojiv. Je však také nemožné opustit substrát bez krmení. Pro podporu růstu a vývoje rostliny dodržujte následující doporučení:

 • Na jaře se aplikuje minimální dávka dusíkatých hnojiv. Takové krmení aktivuje růst.
 • V létě se používá komplexní hnojivo, které zahrnuje dusík, draslík a fosfor.
 • Na podzim byste měli použít minimální dávku hnojiv draslíku a fosforu.

Hnojiva pro aktivní růst

Kvetoucí nebo plodící plemena vyžadují další krmení. Ukazatele mikroklimatu jsou důležité pro rozvoj kultury. Během období, kdy se objevují ovoce nebo vaječníky, se aplikují potašová hnojiva.

Péče o kořenový systém

Kořenový systém rostliny je docela zranitelný. Hlavně proto je pěstování bonsají považováno za problematické. Aby se zabránilo problémům s vývojem a růstem, stojí za to udělat vše pro to, aby byl kořen stabilní a chráněn před negativními vlivy.

Co musíme udělat:

 • Aby se posílil a vytvořil mulčování, přes kořenový systém se vysazuje mech.
 • Na základnu kořenového systému je často položen kámen, kolem kterého se vytvoří boční výhonky nad povrchem půdy.
 • Jak kořeny rostou, jsou prořezávány a zkracovány. To by mělo být provedeno, zatímco procesy jsou stále velmi tenké. Podle jeho vzhledu můžete snadno určit, který proces má být odstraněn.

Kořenová péče

Stejným způsobem je postaráno o kořenový systém pouličních bonsají.

Převod

Doporučuje se znovu zasadit strom za 2-3 roky. Procedura se provádí brzy na jaře (březen-duben). Některá plemena však dávají přednost transplantaci na podzim. Princip výběru nádoby a substrátu je stejný jako u první výsadby.

Transplantace je zřídka, ale důležitým prvkem péče o bonsaje

Pomocí speciálního nástroje je kořenový systém odříznut po odstranění přebytečné půdy z procesů. Umístěte rostlinu do nového substrátu a lehce přitlačte na půdu kolem kmene. Pro větší stabilizaci během období zakořenění lze pod kmen umístit kámen.

Nemoci a škůdci postihující bonsaje doma

Před pěstováním bonsají v interiéru nebo na zahradě stojí za to zajistit, aby rostlina nebyla napadena škůdci a chorobami. Zahradní bonsaje vyžadují zejména ochranu. Lze také zaútočit na vnitřní bonsaje.

Škůdci a nemoci mohou rostlině ublížit

Listy žluté bonsaje

Chloróza je hlavní příčinou zbarvení listů. Jak se starat o rostlinu, aby listy nezožloutly? Opatření se přijímají následovně:

 • zvýšit množství světla;
 • upravit režim zavlažování;
 • včasné krmení;
 • sledovat schémata prořezávání v procesu tvorby koruny;
 • nastavte normální vlhkost.

Mšice

Mšice jsou malé zelené brouky, které se nacházejí na dně platinového listu. Odstraní se vatou namočenou v amoniaku a na korunu se nastříká speciální roztok pro boj s mšicemi.

Vlčí mšice

Nebezpečnější druh mšic, proti kterému bojuje proti ošetření rostliny silnější chemikálií.

Štít

Pochva je identifikována přítomností výrůstků ve spodní části kořene a na tenkých větvích. Porosty se odstraní jehlou a oblasti se postříkají insekticidem.

Kůrovec

Škůdce poznáte podle přítomnosti malých otvorů v kůře. Brouk se nachází pod kůrou a rostlině velmi škodí. Je nutné odstranit postižené větve a postříkat rostlinu speciální látkou. Během vegetačního období se dávka vrchního obvazu zvyšuje.

Padlí

Ovlivňuje listy, které se objevují ve formě bílého květu. V takovém případě mohou listové desky zemřít a spadnout. Jedná se o plísňové onemocnění, které vyžaduje drastická řešení. Odstraňte všechny zasažené listy. Listy se postříkají fungicidem.

Bonsai - miniaturní kultura

Pěstování bonsají doma je pečlivá práce, která vyžaduje určité dovednosti a schopnosti. Zpočátku stojí za to vytvořit pohodlné podmínky pro růst a vývoj rostliny - vyrobit správné zavlažování, zavést normální teplotní režim a vybrat vhodné místo v domě. To je síla i pro začínající květinářství.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada