DIY borovice na zahradě

Bonsai je umění pěstování menších kopií stromů. Vyvinul se v Japonsku před mnoha staletími. Jak si vyrobit bonsaje z borovice doma je předmětem zájmu pěstitelů květin a milovníků pokojových rostlin.

Popis a hlavní typy

Existují 4 oblíbené druhy bonsají:

 • Japonská černá. Roste pomalu, ale dobře se zakoření v mírných zeměpisných šířkách.
 • Japonská bílá. Má bílé jehly a hustý vrchol.
 • Horská borovice (mugus). Roste rychle, což výrazně urychluje proces.
 • Borovice obyčejná je nenáročná, poddajná a s potěšením získává požadovaný tvar.

Kaskádové větve na ohnutém kmeni

Styly bonsai borovice

Forma je nedílnou součástí stylu. Složitý tvar kmene a exotický růst větví definují různé styly bonsají:

 • Tekkan. Hladký kmen s horním uspořádáním větví nahoře. Má základní tvar.
 • Moegi. Hlaveň má zakřivený tvar.
 • Sokan. Z 1 kořene 2 stromy.
 • Shakan. Nakloněný kmen, jako by jej z půdy odtrhl poryv větru.
 • Kengai. Uspořádání větví na ohnutém kmeni v kaskádovém formátu. Kapacita musí být vysoká, protože horní část borovice se ohýbá pod spodní částí.
 • Khan Kengai. Koruna je ohnutá k úrovni hrnce. Kvůli stabilitě konstrukce jsou horní větve přesměrovány v opačném směru.
 • Svazky. Mírně zakřivený kmen s několika větvemi. Předpokladem je skutečnost, že špička mladého výhonku roste na starém kmeni stromu.
 • Sekijou. Kořen je umístěn na kameni.
 • Isitsuki. Roste na kameni.
 • Hokidachi. Koruna je jako koule s jedinou hlavní. Tvar je jako vějíř. Větve a kořeny se rozprostírají rovnoměrně po všech stranách obzoru.
 • Yese Ue. Skupina stromů. Musíte si vzít liché množství.
 • Ikadabuki. Vypadá to jako spadlý strom.
 • Bancan. Úplně dole je kmen zkroucený do uzlu.
 • Sharimiki. Hlaveň se zdála být probodnuta bleskem a spálena. Část stromu zůstává mrtvá, ale žije z živé poloviny.
 • Neagari. Strom stojí na kořenech, díky čemuž je dekorativní. Vyžaduje minimální množství půdy.

Důležité! Strom je neustále napojen, protože holé kořeny rychle vysychají.

Podmínky výsadby a pěstování

Problémové zaměstnání, ale stojí za to. K procesu přistupujeme ve fázích:

 1. Nejprve musíte získat nějaké semeno. Shromážděte zralé šišky a umístěte je na teplé a suché místo, abyste je otevřeli. Dále se ze šupin extrahují semena. Pupeny nejsou starší než jeden rok, jinak nemusí semena vyklíčit.
 2. V další fázi jsou semena vystavena nízkým teplotám (do +4 ° C). Za těchto podmínek skořápka měkne a embryo se snáze rodí.
 3. Výsev semen se provádí v únoru nebo březnu. Právě v tuto dobu se probouzí a jsou připraveni růst.
 4. Na dno malého hrnce je položena vrstva štěrku a horní část je pokryta obyčejným pískem. Musí být předem zapáleny, aby se zabránilo smrti sazenic.
 5. V nádobě je vytvořena drážka o hloubce 2 cm a do ní jsou umístěna připravená semena s frekvencí 3 cm, poté jsou pokryta kalcinovaným říčním pískem, napojena a pokryta sklem. Větrání musí být prováděno každý den.
 6. Výhonky se objeví asi za dva týdny. Poté je sklo odstraněno a nádoby jsou umístěny na slunné straně. Rostliny by se neměly nechat natahovat.Pokud není dostatek světla, přidejte podsvícení.
 7. Kořenový výběr se provádí ve věku jednoho měsíce. Rostliny jsou opatrně odstraněny z půdy a části kořene, které nejsou zelené, jsou odříznuty. Tak vzniká radiální kořen.
 8. Tvorba kořenů. Poté se po dobu 15 hodin odřezky umístí do přípravku na tvorbu kořenů. Mezitím jsou hrnce připraveny se směsí půdy, která se skládá ze zahradní půdy a říčního písku na polovinu. Připravené sazenice jsou vysazeny v květináčích a umístěny na stinném místě pro zakořenění po dobu jednoho měsíce a půl.
 9. Přistání na hlavním sedadle. Po zakořenění jsou stromy znovu vysazeny do široké nádoby vysoké 14 cm a kořeny jsou umístěny vodorovně. Hrnce se před pučením vrací na slunce. Stane se to pravděpodobně za 4 měsíce.

Kořenový výběr pro získání bonsají

Pravidla péče

Borovice není pokojová rostlina, takže se musíte pokusit vytvořit podmínky podobné přírodním. V zimě je rostlina vyvedena na balkon a v létě je odeslána venku.

Je důležité vytvořit pro rostlinu co nejblíže reálným podmínkám.

Pro plný rozvoj zařízení je třeba dodržovat následující pravidla:

 • Nenechte se unést častým zaléváním. V létě je rostlina napojena jednou týdně a v zimě se musíte ujistit, že půda nevyschne. Rostlina má velmi ráda sprchu, proto je vhodné jednou týdně nastříkat borovici.
 • Rostlina je krmena v březnu a září třikrát. Organická hnojiva: humus, kompost. Minerál: dusíkaté a fosforečné.
 • Strom je třeba znovu vysazovat každé 3 roky. To se provádí s nástupem jara, kdy se rostlina probudí a začne aktivně růst. Musí být opatrně odstraněn ze starého hrnce a zkontrolovány kořeny. Pokud se točí, musíte je narovnat. Je lepší odříznout staré hrubé kořeny. Kontejner je odebrán o něco více než starý a je vhodný pro strom. Rostlina se nechá na chvíli přesadit venku, po vykopání díry a přípravě půdy. Berou novou půdu. Péče zůstává stejná.

Poznámka! Místo růstu by mělo být dobře osvětlené, jinak by se jehly mohly roztáhnout a krásný strom nebude fungovat.

Ořezávání a tvarování

Tvorba borovice skotské ve stylu bonsai probíhá ve speciálním formátu. Strom má 3 růstové zóny: horní, střední část a větve dole. V horní části větve rostou rychleji a nejpomaleji ve spodních. Algoritmus formování borovice borovice:

 • Ledviny. S příchodem jara se na stromě začínají objevovat pupeny. Nahoře zůstávají méně vyvinuté ledviny, dole - silnější.
 • Svíčky. V procesu růstu se pupeny mění na svíčky, které je třeba prořezávat. V horní části jsou ponechány kratší svíčky a ve spodní části delší.
 • Jehly. Aby strom mohl zásobovat vnitřní výhonky světlem ze slunce, musí jehly ředit. Začíná to uprostřed léta a končí na podzim. Jehly se nahoře na nejhustších větvích trhají. Také spodní větve budou rovnoměrně pubertální. Aby strom vypadal ozdobněji, lze jehly jednoduše oříznout. S dalším růstem už nebudou tak dlouho.
 • Koruna. Omotáním drátem mohou být horní větve a kmen získány složitým tvarem. Tento postup se provádí na podzim, kdy se růst stromu zpomalí. Jinak drát vyroste do větví a na stromu zůstanou jizvy.

V procesu růstu se pupeny mění na svíčky, které je třeba prořezávat.

Je důležité vědět! Neodřezávejte všechny svíčky najednou. Bonsaje horská nemusí na takové rušení dobře reagovat. Je lepší tento proces prodloužit na několik týdnů.

Vytváření bonsai borovice ze sazenic

Existuje rychlejší způsob, jak získat bonsaje. Mladá borovice je zakoupena ze školky. Připravte si zalévací směs a vhodné nádobí pro výsadbu doma. Sazenice jsou vykopány z lesa. Zpočátku stromy přesazené do květináčů žijí v zahradě.Na podzim jsou pokryty mulčováním. Na jaře jsou výhonky zkráceny na 10 cm, v důsledku čehož boční výhonky začínají aktivně růst a tloušťka kmene se zvyšuje. Když se strom zakoření, vytvoří bizarní tvar.

Mladou borovici lze zakoupit v dětském pokoji

Jak si vyrobit bonsaje z borovice na letní chatě

Pokud se koruna stala vzácnou, musí být vytvořena. Zanechávají jen krásné větve a zbytku se zbavují. Všechny akce se provádějí na podzim a na jaře, když pupeny začínají růst, jsou sevřeny a ponechají 1,5 cm.Současně se sevřením jsou větve umístěny vodorovně a upevněny drátem.

Drát nemusí držet jehličnaté větve. V těchto případech jsou kameny dodatečně zavěšeny na větvích. To je jediný způsob, jak bezpečně zafixovat silné větve v požadované poloze. Borovice se dobře ohýbají.

Na větvích jsou navíc zavěšeny velké kameny

Odstranění drátu

Obvykle stačí jedna sezóna, aby se větve zafixovaly v požadované poloze. Při řezání drátu do kůry je odstraněn dříve, i když se větve ještě nevytvořily. Po chvíli můžete v intervalech jizev uložit nové zatáčky a zkusit to znovu.

Rada! Pokud potřebujete pěstovat strom se silnějším kmenem, neměli byste drát dlouho odstraňovat.

Pak už jen kousněte kousnutím pomocí nůžek na drát a opatrně se uvolněte.

Bezodpadová výroba

Při pěstování bonsai borovice musíte každý rok vytvořit korunu odříznutím rostoucích výhonků. Pokud není žádoucí větvičky odhodit a chcete zvýšit počet rostlin, použijí se jako sázecí materiál. Stačí zakořenit mladé odřezky a bude z nich možné vyrobit nové trpasličí stromy. V tomto případě se výroba stává bezodpadovou.

Vytvořená rostlina vyžaduje zvláštní pozornost a náležitou péči. Pěstování je pečlivým procesem prořezávání větví, trhání jehel a ořezávání. Nemluvě o udržování vlhkosti, hnojení a udržování teploty. Splnění všech těchto podmínek povede k požadovanému výsledku a strom bude potěšen po mnoho let.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada