Semena bonsají - pěstování doma

Bonsai umění pocházelo z Japonska a Číny. Zpočátku miniaturní stromy pěstovali buddhističtí mniši, ale postupem času se neobvyklý koníček změnil na světský. V dnešní době se fanoušci drobných smrků, borovic a líp vyskytují po celém světě, zatímco výsadba stromů je možná osivovou metodou.

Oblíbené druhy stromů pro pěstování

V doslovném překladu znamená umění bonsaje „růst v podnose“. Umožňuje vám získat menší kopie běžných stromů, jehličnanů a listnatých stromů řezáním kořenů, prořezáváním výhonků pomocí substrátu chudého na minerály. K vytvoření jedinečné zahrady trpasličích plodin s výškou 2 až 110 cm se používají stromy s dlouhým růstem.

Bonsajový strom bude jedinečnou ozdobou každé místnosti

Existuje několik skupin rostlin, které lze pěstovat miniaturně:

 1. Nejnižší rostliny jsou vysoké od 9 do 20 cm. Jedná se o jalovec, smrk, irga.
 2. Výška 20-30 cm. Vhodný dřišťál, borovice, javor.
 3. Dosahující 30-70 cm. Jedná se o borovice lesní, bříza, líska.
 4. Stromy do 60-100 cm. Vyberte si dub, modřín, borovice černá.
 5. Nejvyšší představitelé, více než 100 cm. Tímto způsobem se pěstují akácie, kaštany, platany.

Poznámka! Doma si můžete vytvořit originální zelené rohy, kde se budou bonsaje harmonicky kombinovat se svěžími rozkvetlými růžemi nebo fialkami.

Mezi nejlepší rostliny bonsají semen patří pepř nebo zanktoxylum, nenáročný vždyzelený strom s tmavou kůrou a velkými listy, které vydávají příjemnou vůni. Dobré pro vytváření živých uměleckých děl.

Malá variace olivovníku také vypadá originálně, s ním se začátečníkům doporučuje začít pracovat. Strom má neobvyklou šedou kůru; období kvetení nastává koncem léta - začátkem podzimu.

Můžete pěstovat bonsaje z téměř jakéhokoli stromu

Pravidla pro zpracování a klíčení

Semena bonsaje lze zpracovat pro následnou klíčivost několika způsoby. Příprava semen pro klíčení se nazývá stratifikace.

Chladná cesta

Metoda se volí, když je třeba zralá semena bonsaje. Relevantní pro thuju, borovici, modrý smrk. Krok za krokem je postup akcí:

 1. Semena namočte na 24 hodin do teplé vody.
 2. Přeneste osivo do chladničky. Doba expozice chladu závisí na odrůdě. U jižních druhů stromů trvá asi 60 dní, u severních druhů stromů - až šest měsíců.

Je tedy možné vytvořit teplotní rozdíl podobný tomu, který se vyskytuje v přirozeném prostředí.

Místo ledničky můžete své bonsajové semínko umístit do studené půdy, jako je perlit nebo vlhký písek. Poté se kontejnery přemístí do chladné, ale dobře větrané místnosti, například na balkon.

Poznámka! Použití organických půd může způsobit, že bakterie kontaminují semena, plísně, a proto je lepší je odmítnout.

Semena se kontrolují dvakrát za měsíc, shnilá a zkažená se vyhodí, vylíhnutá by se měla okamžitě zasadit.

Správná stratifikace je klíčem k pěstování krásného miniaturního stromu

Teplá stratifikace

Hlavním účelem tohoto postupu je probudit semena pro bonsaje. Požadovaný režim - vlhkost 70%, teplota - +20 ° C. Provádí se několika způsoby:

 1. Semena se umístí mezi vrstvy vlhkého hadříku a umístí se na světlé místo, kde se objeví klíčky.
 2. Místo ubrousků je přípustné použít vlhkou houbu nebo kokosový substrát.

Pro vytvoření skleníkového efektu je struktura pokryta filmem.

Kombinovaná metoda zpracování

Provádí se tedy předpěstovací příprava semen cedru a javoru, sakury a dalších plodin s dlouhým růstovým cyklem. Tato stratifikace předpokládá střídání účinků chladu a tepla. V první fázi se semena bonsaje vloží do studené vody nebo se vyjmou v chladné místnosti. A těsně před výsadbou - v teplé tekutině. Díky tomu semena rychle vyklíčí.

Pěstovat bonsaje ze semen je umění, ale pokud je to žádoucí, zvládne to každý

Půda a kontejner pro pěstování bonsají

Vzhledem k tomu, jak pěstovat bonsaje ze semen doma, je nemožné ignorovat pravidla pro výběr půdy. Nejvýhodnější možností je hrubý písek předem kalcinovaný v troubě. Dělají to takto:

 1. Písek se promývá v několika vodách.
 2. Nalijte tenkou vrstvu na plech.
 3. Vložte do trouby na 30 minut při 180 ° C.

Pro výsadbu rostlin bonsaje je vhodný jílový granulát, který dobře udržuje vlhkost. Humus se také používá k výsadbě, vřesová půda s vysokou kyselostí je obzvláště dobrá.

U jehličnanů se do půdy přidá trochu rozdrcených jehel vybrané rostliny. Samotný substrát je směsí stejného množství listové zeminy, písku a humusu. Listnaté stromy rostou nejlépe na pálené hlíně smíchané s lávou a pemzou. Ovocné plodiny se cítí pohodlně ve složení listové půdy a kompostu v poměru 1: 1.

Poznámka! Aby se snížila vlhkost a zabránilo zamokření, musí být provedena drenážní vrstva.

Před zasazením semen bonsaje musíte vybrat hrnec. Ploché široké modely jsou vhodné pro jehličnany a oválné nebo kulaté pro stromy se zakřivenou korunou. Pokud má rostlina široký silný kmen, získá se pro ni obdélníková hluboká nádoba. Pro zástupce flóry s otevřeným kořenovým systémem je vhodná úzká, ale hluboká nádoba.

Materiál pro hrnec může být cokoli: keramika, hlína, sklo, dokonce i dřevo. Je však lepší odmítnout levný plast - neliší se dlouhou životností a bonsaje negativně vnímají transplantaci.

Barva a dekorace závisí na vůli majitele, ale neměli byste si kupovat bohatě zdobené plavidlo - odvádí pozornost od živé kompozice. Správnou volbou pro bonsaje je lehký kontejner. Kultury jsou zasazeny v tmavě hnědých, černých, dokonce růžových květináčích.

Hrnec na bonsaje může mít neobvyklý tvar

Vlastnosti setí semen a péče o rostliny

Vylodění se provádí na jaře nebo v létě, je také povoleno v prvním podzimním měsíci. Substrát se nalije do vybrané nádoby tak, aby po okraj zůstalo asi 2,5 cm. Naklíčená semena se poté na připravenou půdu rozdělí do řady. Jsou posypané tenkou vrstvou písku, poté stlačeny dřevěným kruhem a opatrně zavlažovány.

Poté je nádoba pokryta fólií nebo sáčkem a přenesena na tmavé místo (teplota by neměla být vyšší než +14 ° C).

Poznámka! Každý den musí být film na několik minut odstraněn, aby se mohl vysílat. Půda by měla být vždy vlhká, ale ne podmáčená.

Jakmile se klíčky objeví, film se odstraní a hrnce se smíchají na osvětleném místě, pod lampou nebo na parapetu. Tvorba sazenic - odstranění 2/3 hlavního kořene - se provádí za 2-3 měsíce.Když výška kmene bonsají dosáhne 10 cm, stromy se vysadí do samostatných nádob a začnou tvořit korunu.

Správné vysazení je zárukou toho, že strom poroste silný, ale drobný

Vlastnosti zemědělské technologie japonského a červeného javoru

Sběr semen bonsají začíná na podzim, doba stratifikace je 120 dní. Semena by měla být vysazena v dubnu nebo začátkem května.

Poznámka! Aby se urychlilo plivání semen, jsou namočena v peroxidu vodíku po dobu 48 hodin. To je ochrání před plísní a chorobami.

Javor je dobrý, protože může mít listy různých barev, nejen obvyklou zelenou, červenou nebo žlutou, ale také nestandardní modré, modré, fialové tóny.

Základní pravidla pro pěstování javoru v bonsai:

 1. Místo je vybráno světlé, ale chráněné před přímým slunečním zářením.
 2. Rostlina může zemřít, pokud teploměr klesne pod - +5 ℃.
 3. Zalévání by mělo být mírné, ale pravidelné, půda by neměla být ponechána vyschnout. V letních vedrech je lepší zavlažovat půdu dvakrát denně - ráno a večer.
 4. Nové větve se stříhají po celý rok, ale staré výhonky lze vytvářet pouze na podzim nebo na jaře.

Poznámka! Javor nelze v zimě krmit.

Vlastnosti zemědělské technologie citronové bonsaje

Semena nemusí být stratifikována, ale musí být získána ze zralých citrusů. Aby se zvýšila šance na klíčení, je vysazeno několik semen současně. U citronu je nutná drenážní vrstva nejméně 1,5–2 cm. Semena se pokládají do hloubky 1,5 cm. Po zasetí se nádoba zakryje plastovým sáčkem a přemístí do místnosti s teplotou +18 ° C.

Po výskytu sazenic se film odstraní a rostlina se umístí na světlé místo. Následná péče zahrnuje zalévání, krmení. Komplexy se používají pro pokojové rostliny v poloviční dávce.

Citronový bonsai je úžasná rostlina, skutečná domácí dekorace

Vlastnosti zemědělské technologie cedru

Japonský cedr je vždyzelená klasika orientálního umění. Malý strom vypadá velmi zajímavě a stane se hodnou ozdobou domácí zahrady zdobené v čínském stylu.

Cedrová semínka klíčí bez problémů, na nadměrné množství vody však reagují velmi negativně. Při pěstování cedru byste měli postupovat podle těchto kroků:

 1. Semena namočte na jeden den do teplé vody.
 2. Semena úplně vysušte.
 3. Umístěte je na slunce na 15 minut.
 4. Umístěte do plastového sáčku na zip, pevně utěsněte a měsíc v chladničce.
 5. Jakmile se klíčky objeví, zasaďte je do země.
 6. Zalévejte jemně.
 7. Nezakrývejte fólií, ale je důležité udržovat konstantní vlhkost podkladu.

Mnozí se zajímají o to, kolik bonsají roste. Vše záleží na druhu a druhu dřeva. Například libanonský cedr vyroste za 10 let pouze o 10 cm.

Bonsai cedr vypadá velmi elegantně a neobvykle

Vlastnosti zemědělské technologie japonské borovice

Bílá japonská borovice pěstovaná pomocí bonsai technologie vypadá velmi dobře. Semena začnou klíčit brzy na jaře, pokud jsou čerstvá, pak se klíčky objeví velmi rychle. Používá se metoda studené stratifikace. Pro borovici je zapotřebí jasné místo, jinak budou jehly matné a slabé.

Poznámka! Nadměrná vlhkost půdy je příčinou hniloby kořenů. Zalévání musí být opatrné.

Zalévání, krmení, zimování

Drobné stromy jsou pěstovány v malých květináčích, takže zalévání musí být prováděno velmi opatrně. Používají se dvě metody:

 1. Zavlažování Vlhčení půdy z malé konve s tenkou hubicí.
 2. Ponoření. Je důležité, aby na dně nádoby byly drenážní otvory. Nádoba s rostlinou je ponořena do umyvadla naplněného vodou po dobu 5-10 minut.

Poznámka! Pro zavlažování je vhodná dešťová voda nebo voda z vodovodu, která stála po dobu nejméně 48 hodin.

Ke krmení se používají minerální komplexy obohacené dusíkem, draslíkem a fosforem. Můžete si také vzít hnojiva pro pokojové rostliny, ale při koncentraci 50% to zabrání nadměrnému růstu výhonků a listů.Pravidla krmení:

 1. V letním období je obsah draslíku snížen.
 2. Na jaře a na podzim se volí formulace bohaté na dusík a fosfor.

Příprava na zimu zahrnuje očištění rostliny od zasažených a vysušených výhonků a zničení škůdců. Přesuňte hrnce na světlé místo, chráněné před průvanem a foukáním.

Bonsai zahrada je sen, který se může splnit. Ze semen lze pěstovat různé jehličnany, listnaté a dokonce i miniaturní ovocné stromy, hlavní je dodržovat doporučení.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada