Bonsai strom - druh, pěstování a péče doma

Bonsai je umění pěstovat miniaturní strom, který je přesnou replikou originálu. Tajemství jeho malé velikosti je ve zploštělém kořenovém systému. Umožňuje vám kontrolovat růst rostliny ve všech fázích vývoje. Tato vlastnost se odráží v názvu, „bonsai“ je přeloženo z čínštiny jako „pěstováno v tácku“.

Umění vzniklo v Číně. Podle legendy vládce nařídil miniaturní vytvoření přírodní krajiny a architektury říše. Tak se zrodil bonsai.

V VI století. technika vytváření minitromů přišla do Japonska. Místní řemeslníci tento proces zdokonalili. V průběhu doby bonsai neztratil svou popularitu: objevují se nové styly a směry. Tajemství řemesla se stala přístupnou veřejnosti, takže si každý může pěstovat bonsaje.

Bonsai strom - přesná kopie miniaturního exempláře v plné velikosti

Druhy stromů používaných k vytváření bonsají

Materiálem pro vytváření bonsají může být jakýkoli strom, který je charakteristický pro konkrétní klimatickou zónu. Hlavní věcí je poskytnout mu potřebný teplotní režim, simulovat sezónní změny počasí a vytvořit osvětlovací systém.

V bonsajích se tradičně používají jehličnany. To je způsobeno jejich trvanlivostí. Mezi oblíbené typy patří:

 • borovice;
 • smrk;
 • thuyu;
 • modřín;
 • cypřiš;
 • jalovec;
 • dub;
 • Japonská kryptomerie.

Miniaturní modřín je vhodný pro údržbu bytu i zahrady

Kvetoucí a plodící stromy jsou vhodné i pro bonsaje. S jejich pomocí můžete vytvářet kompozice neuvěřitelné krásy. Odborníci doporučují pěstování:

 • třešně;
 • meruňka;
 • broskev;
 • magnólie;
 • olivový;
 • vistárie;
 • jabloň.

Za svoji popularitu vděčí Oliva šlechtě a exotickým formám

Pro vaši informaci! Na území Ruska se často vyskytují bonsaje z javoru, dubu, břízy, borovice, cedru a thujy. Tyto zahradní druhy lze pěstovat doma. Dobře se přizpůsobují teplotním změnám.

Předpokládá se, že bonsaje netolerují životní podmínky dobře, ale není tomu tak. Pokud rostlina získá dostatek světla, snadno se přizpůsobí. Například bonsaje z černé borovice lze pěstovat doma i na zahradě. Jeho přežití závisí na udržování nízké teploty.

Existuje několik druhů vnitřních bonsají. Patří mezi ně rostliny z tropických a subtropických zón. Potřebují neustálé teplo a sluneční světlo. Tyto zahrnují:

 • různé typy fíkusů;
 • popínavé rostliny;
 • akácie;
 • ibišek;
 • allemande;
 • gardénie;
 • jasmín;
 • Granát.

Ficusové bonsaje se snadno zakořenily v bytě

Důležité! Je třeba pečlivě zvážit výběr rostliny k vytvoření bonsaje. Kolísání teplotních podmínek vám nedovolí vypěstovat zdravý strom.

Význam bonsaje v domě

Bonsai je symbolem pracovitosti, trpělivosti a tvrdé práce. Vytvoření kořenového systému a koruny trvá déle než jeden rok. Pokud je o strom řádně postaráno, přežije několik generací zahradníků.Bonsai je považován za vtělené nekonečno.

Zvláště uctívané byly jehličnany. Po celý rok si uchovávali své listy a zůstaly vždy zelené. Existují japonské bonsaje a keře, které existují již tisíce let. Staralo se o ně několik generací zahradníků.

Domácí bonsaje mají mnoho významů: trpělivost, klid, klid, klid, tvrdá práce a láska k rozjímání.

Péče o bonsaje doma

Bonsai vyžaduje pečlivou údržbu. V místnosti se zařízením musí být dodržen teplotní režim. Kolísá mezi 10–18 ° C. Půda pro výsadbu je tvořena samostatně. Za tradiční se považuje směs humusu, jílu, humusu a říčního písku.

Třísložkové složení podkladu

Důležité! Bonsai je umístěn mimo ohřívače a radiátory. Vyžaduje vysokou vlhkost.

Kromě vytvoření umělého mikroklimatu se budete muset postarat o ventilační systém. Strom může zemřít i při sebemenším průvanu, takže místnost musí být izolována od proudů studeného vzduchu. Důležité je také osvětlení: přímé sluneční světlo je pro bonsaje ničivé. Pro každý strom je osvětlení vybráno samostatně. Bude to záviset na přirozeném prostředí.

Chcete-li pěstovat jakékoli bonsaje, potřebujete pravidelné zalévání. Množství vody by mělo být mírné.

Důležité! Během období formování strom potřebuje časté zalévání. Suchá půda povede ke smrti stromu a nadměrné zalévání způsobí úpadek.

Klíčem ke zdraví bonsají je mírná vlhkost půdy

Krása bonsaje závisí na tom, jak dobře se o její korunu stará. Aby byl udržen v dokonalém stavu, jsou pravidelně prořezávány větve a listy. Bonsaje se transplantují každé 3-4 roky.

Jak pěstovat bonsaje doma

Neexistuje žádný univerzální průvodce, jak pěstovat bonsaje vlastními rukama, akční plán závisí na typu rostliny.

Tajemství péče o bonsaje

Pohodlná teplota pro trpasličí stromy je 18 ° C až 25 ° C. Mluvíme o aktivní fázi růstu. V zimě potřebuje bonsai pokles teploty. Pokud toto pravidlo zanedbáte a nezměníte klima na „zimní“, rostlina rychle uschne. Minimální teplota jehličnanů je 10 ° C a 12-14 ° C pro listnaté.

Osvětlení pro rostlinu je životně důležité. Bonsai se daří v jasném, rozptýleném světle. Přímé sluneční světlo je pro ně kontraindikováno. Chcete-li správně uspořádat osvětlení, musíte zjistit, z jaké klimatické zóny rostlina pochází. Někteří mají rádi polostíny a jiní rádi dlouhé denní hodiny.

Rozptýlené světlo chrání rostlinu před tepelným popálením a přehřátím

Většina druhů bonsají je přecitlivělá na vlhkost. Pokud v místnosti není vytvořen profesionální zvlhčovací systém, budete muset použít dostupné prostředky. Například umístěte po obvodu misky s vodou a každý den stříkejte strom.

Zalévání bonsají by mělo být prováděno podle pravidel. Je to způsobeno tvarem rostoucího květináče, který připomíná lotosový list. Kořeny musí dostávat dostatek vlhkosti: pokud vyschnou, rostlina tam zemře. Při zalévání byste však neměli být horliví: okyselování půdy nebude mít o nic menší škody.

Důležité! Odborníci doporučují snížit množství zálivky v zimě. Listnaté druhy se zalévají malým množstvím vody a u vždyzelených rostlin se obsah vlhkosti v substrátu snižuje na polovinu.

Zalévejte bonsaje shora pomocí rozprašovací trysky. Někteří odborníci doporučují metodu ponoření: nádoba s rostlinou se spustí do nádoby s vodou, substrát je nasycen vlhkostí a voda odtéká otvory.

Jak dlouho roste bonsai strom ze semen?

Pěstování stromu ze semen je náročný a časově náročný proces, který trvá 15 až 30 let. Bonsaje jsou často zděděny.

Klíčení bonsají ze semen bude trvat desítky let

Jaké podmínky jsou potřebné pro pěstování

Není žádným tajemstvím, že bonsai sazenice lze zakoupit v dětském pokoji. Existují však rostliny, jejichž tvorba musí být řízena od raného data. Patří mezi ně například jilmy. Bez vnějšího zásahu se koruna nevytvoří správně. Pokud bylo rozhodnuto použít sazenice, jejich výška by neměla přesáhnout 20 cm.

Semena nebo sazenice se vysazují v nízkém, ale hlubokém květináči. Jeho objem by měl překročit objem kořenového balu. Kromě toho musí mít nádoba otvor pro odtok vody. Substrát je smíchán ze 3/5 zahradní půdy, 1/5 hrubého písku a 1/5 rašeliny. Ihned po výsadbě se provede první prořezávání větví - zůstanou pouze vodorovné.

Pro vaši informaci! Bonsai se vysazuje na podzim. To je nezbytné pro přizpůsobení a správné zakořenění rostliny.

Sazenice se snadno ničí v prvních měsících života, proto vyžadují pečlivou péči.

Koruna je pravidelně ořezávána. Výška větví by neměla přesáhnout 30 cm, aby se zpomalil růst, na kmeni se provedou malé řezy. Tím se reguluje cirkulace šťávy.

Transplantujte bonsaje každé 2-3 roky, abyste odstranili přebytečné kořeny. Rostoucí nádoba je ponechána stejná. Tím udržíte strom v jeho miniaturní velikosti.

Vlastnosti pěstování bonsají

Větve a koruna jsou vytvořeny pomocí drátu. Aplikuje se na větve nebo se změní na napínací strukturu, která mění jejich směr.

Nejtěžší je drát z měkkého dřeva. Je fixován na každém výstřelu (až na samý vrchol). Listnaté rostliny lze korigovat prořezáváním větví. Na stromech s hladkým vývrtem (například javor) není drát ponechán dlouho, jinak zanechá stopy.

Stromy s hrubou kůrou, jako jsou borovice, mají menší pravděpodobnost známek. Drát by se však neměl nechat růst.

Důležité! Páskování drátu se provádí na podzim nebo v zimě. Mělo by se to shodovat s prořezáváním přebytečných výhonků.

Drátěné balení dává rostlině požadovaný tvar

Použitými materiály jsou speciální hliníkové dráty potažené mědí. Jeho tloušťka by měla být rovna třetině tloušťky větve.

Bonsai stromy: typy a vlastnosti

Jak již bylo zmíněno, bonsaje mohou být vytvořeny z téměř jakéhokoli stromu. Hlavní věc je uspořádat pro něj podmínky blízké přirozeným.

Borovice borovice. Druh: horský, běžný, japonský bílý a černý. Potřebuje dostatek slunečního svitu na jaře, v létě a na podzim. Borovice je pravidelně zalévána malým množstvím vody. Jsou krmení každý měsíc. Transplantováno každých 4-5 let. Borovice se množí semeny a řízky.

Borovice je tradiční strom v bonsajové kultuře

Javorové bonsaje. Druh: Japonský, cesmína, polní, skalnatý, ve tvaru dlaně (nezaměňovat s červenou). Okrasné odrůdy javoru jsou citlivé na spálení sluncem, teplotní extrémy a vítr. Bez světla rychle stmívají. Aby byla barva živá, musíte bonsaje umístit na dobře osvětlené místo. V létě potřebuje bohaté zalévání, v zimě je potřeba vlhkosti výrazně snížena.

I přes miniaturní velikost si javorové listy zachovávají svůj známý tvar.

Dubové bonsaje. Druh: buk a severní. Ideální pro tvarování větví pomocí drátu. Potřebují jasné osvětlení. V zimě se dub udržuje při teplotách od 5 ° C do 15 ° C. Čím vyšší je teplota v místnosti, tím více vody musí strom být.

Dub vyžaduje obzvláště pečlivou údržbu

Bonsai z břízy. Druh: bradavičnatý, visící, načechraný, plačící. Výška řezu by neměla přesáhnout 80 cm. Parametry hrnce jsou: výška - 10 cm, průměr - až 45 cm. Kostra je tvořena sevřením. Nedoporučuje se stříhat velké větve od jara do pozdního léta.

Bříza má svěží a šířící se korunu

Ficus bonsai. Druh: Bengálsko, ženšen, fík, microcarp, tmavolistý, rezavě červený. Kořenový systém je tvořen vícenásobným prořezáváním hlavního výhonku. Kufr lze uvázat nebo upravit pomocí drátu.Miluje sluneční světlo, netoleruje náhlé změny podmínek.

Ficus rychle onemocní změnami teploty

Sakura bonsaje. Pěstováno ze semen. V létě nalijte denně půl sklenice vody. Dávají přednost jasnému osvětlení, netolerují chlad a průvan. Doporučený průměr květináče je až 20 cm, má rád půdu s vysokým obsahem dusíku, humusu, draslíku.

Jeden z nejpozoruhodnějších a nejobtížněji ošetřovatelných bonsají

Thuja bonsaje. Typy: modrá, zlatá, pyramidová, trpasličí, polštářová, sférická. Horní část je tvořena kuželem nebo vrstvami. Dno hrnce musí být obloženo drenážní vrstvou. Přebytečné kořeny se stříhají každé 3-4 roky.

Thuya upřednostňuje údržbu zahrady před vnitřní

Cedrové bonsaje. Druh: japonský, libanonský, himálajský, trpaslík. Extrémně citlivý na vlhkost. Kořeny při zalévání velmi rychle hnijí. Na jaře je nutné cedr hnojit látkami s vysokým obsahem dusíku. Himálajský cedr miluje částečný stín, jiné druhy - jasné světlo. Pokud je strom zdravý, jeho jehly budou vrhat modře.

Cedr potřebuje další krmení

Chcete-li pěstovat bonsaje vlastními rukama, musíte vzít v úvahu vlastnosti každého druhu stromu. Malá chyba zneguje roky úsilí.

Jak pěstovat bonsaje doma z borovice

Borovice je bonsai typický jak pro Japonsko, tak pro Rusko. Japonská černá borovice je obzvláště populární. Má krásný kůrový reliéf, je odolný vůči nepříznivým podmínkám a nevyžaduje půdu bohatou na minerály.

Jak zasadit bonsajovou borovici ze semene

Vypěstování malé borovice ze semen bude trvat 20–30 let. Někdy se toto období zkracuje na 15 let. Pro úspěšné pěstování bonsají ze semen se doporučuje vypracovat program krok za krokem.

Životaschopné sazenice borovice jsou odolné a nenáročné

Fáze výsadby:

 1. Semena borovice jsou stratifikována po dobu 1-3 měsíců. Pro setí připravte nádobu hlubokou 15 cm. Jeho dno je pokryto třícentimetrovou drenážní vrstvou. Zbývající objem nádoby je naplněn hrubým pískem. Před použitím se doporučuje upéct. Na povrchu půdy jsou vytvořeny brázdy o hloubce 2 cm. Mezi nimi je ponechána vzdálenost 3 cm. K naplnění semen je potřebný jemný písek.
 2. Semena se vysévají koncem zimy - brzy na jaře. Jsou položeny ve vzdálenosti 3 cm od sebe, pokryté jemným pískem (dříve dezinfikované). Zalévání se nejlépe provádí ponořením. Někteří odborníci doporučují zakrýt nádobu sklenicí a denně ji větrat.
 3. V případě napadení plísněmi se půda odstraní a výkop se ošetří fungicidem.
 4. První výhonky se objeví za pár týdnů. Sklo se odstraní a hrnec je vystaven slunci, přičemž je neustále sledována vlhkost půdy. Sazenice nepotřebují zvláštní péči.
 5. Když klíčky dosáhnou výšky 7 cm, provede se primární tvorba. Sazenice jsou vykopány ze země a jejich kořeny jsou úplně odříznuty (kde končí zelená základna kmene). Hotové řízky se ponoří do misky s hormonem a nechají se v hotovém roztoku po dobu 16 hodin. Vhodný je heteroauxin, kyselina jantarová, kořen.
 6. Sazenice se vysazují v samostatných nádobách. První ledviny se objeví za tři měsíce. Dospělý bonsai by měl být znovu vysazován každé 3 roky.

Důležité! V prvních měsících po setí mají klíčky vysokou úmrtnost. Uschlé a poškozené sazenice musí být okamžitě odděleny od živých.

Udržování malých jehličí

Poté, co je bonsai zasazen, přistoupí k vytvoření vzhledu. Předpokládá se, že borovice by měla mít krátké, řídké jehly. Vytrhávají se od poloviny července do podzimu. Je přípustné ponechat čtyři páry jehel na horních výhoncích, sedm na středních a 12 na spodních.

Velikost se upravuje ořezáváním. Na konci léta jsou všechny jehly, které vyrostly v aktuálním roce, odříznuty. Strom zmobilizuje zdroje k pěstování nových, ale budou kratší. Je to proto, že do zimy zbývá méně času.

Tvorba koruny

Koruna borovice je tvořena drátem a pravidelným prořezáváním. Dělejte to na podzim nebo v zimě. Nejrozšířenější metodou je prořezávání.

Koruna borovice je citlivá na korekci a rychle získá požadovaný tvar

Odborníci vám doporučují dodržovat jednoduchá pravidla:

 • první prořezávání se provádí jeden rok po výsadbě;
 • nelze řezat více než třetinu koruny najednou;
 • místo zahradního laku se používá pryskyřice;
 • řez je proveden pod úhlem 45 °. Dolní okraj může stoupat nad horní o ne více než 2 mm;
 • řez se provádí v průměrné výšce. Pryskyřice by neměla příliš docházet;
 • větve rostoucí svisle se stříhají na vnější půdu. Ty, které jsou nakloněné - do vnitřního;
 • silné výhonky jsou pečlivě odříznuty;
 • pokud místo řezu nepřestane krvácet, je ošetřeno zahradním lakem.

Důležité! Pokud se strom zasekne v pryskyřici, pak se prořezávání pokazilo. Je nutné sledovat stav přístrojů. Tupé čepele mohou vážně poranit dřevo.

Jak pěstovat bonsaje z dubového žaludu

Dubové bonsaje lze pěstovat dvěma způsoby: žaludy a sazenicemi. Tento proces trvá nejméně 30 let.

Jak začít pěstovat bonsaje

Pěstování bonsají začíná výběrem materiálu. Žaludy lze sklízet z lesa nebo zakoupit v obchodě. Měly by být bez plísní, červích děr a jiných poškození. Zdravé žaludy jsou hnědé se zelenkavým odstínem.

Kvalita ovoce se kontroluje namočením: shnilé vyplují na povrch a změknou. Zdravé žaludy se suší a ukládají do sáčku plného štěpky a mechu, aby absorbovaly zbytek vlhkosti. Klíčení bude trvat nejméně dva měsíce. Po celou tu dobu jsou žaludy uloženy v chladničce.

Nemocní žaludy často nemají vnější vady, takže je třeba je namočit.

Vylodění se provádí ve fázích:

 1. Dub je zasazen do půdy shromážděné ze stromu, pod nímž byly vykopány žaludy. V zemi by měly být nějaké spadané listy a větve.
 2. Kontejner je vybrán široký, ale mělký (až 10 cm). Ve spodní části je instalována mřížka a nalije se drenážní vrstva. Nahoře je položena centimetrová vrstva písku smíchaného s drceným kamenem. Země je přidána k tomu. Je lepší položit půdu na skluzavku, aby se zajistilo rovnoměrné rozložení vlhkosti.
 3. Pokud se rostlina zakořenila, po měsíci a půl se vytvoří páteř budoucích bonsají. S drátem je vytvořen půvabný ohyb, který jej upevňuje na vnější stranu hrnce.

Dub dává přednost teplému podnebí s vysokou vlhkostí. Je lepší pěstovat strom na parapetu, kde bude plně osvětlen sluncem. Na zimu jsou kořeny pokryty suchým listím, aby nezmrzly. Půda se zvlhčí ponořením do nádrže nebo nádoby s vodou. Horní zalévání se nedoporučuje.

Jak si vybrat rostlinu pro vytvoření bonsaje

K výrobě bonsají z dubových, korkových nebo kamenných odrůd jsou vhodné. Pokud se jako materiál používají sazenice, musíte si vybrat vzorky nejvýše 15 cm, aby se dub lépe zakořenil, doporučuje se sbírat půdu, ve které rostl.

Sazenice musí mít dobře vyvinutý hlavní kořen. Pokud malé kořeny nezbělely, nejsou ještě zralé. Listy jsou pečlivě zkontrolovány, zda nejsou poškozené a suché.

Zdravé dubové listy jsou hladké, velké a čisté barvy

Ořezávání a sevření

Poté, co mladé výhonky zesílí, můžete začít tvořit korunu. Přebytečné výhonky jsou odstraněny ostrým nožem. Zbytek je ohnutý drátem. Pod ním jsou položeny chlopně měkké tkáně.

Selektivní ořezávání kůry dává kmenu texturovanou nodualitu. Výhonky jsou zkráceny do stavu vodorovných výhonků, což umožní koruně růst do šířky.

Ořezávání kůry tvoří strukturu kmene

Pro zpomalení růstu dubu je kmen rozřezán na různých místech. To stimuluje odtok šťávy. Sekce jsou ošetřeny zahradním hřištěm.

Mladé listy jsou rozřezány na polovinu, aby harmonizovaly s malou velikostí stromu. Postupem času jsou rozdrceny a potřeba prořezávání zmizí.

Hustotu korunky zajišťuje štípání.Na začátku léta jsou vrcholky větví odříznuty prořezávačem. To povede k tvorbě více výhonků na stejné základně. Koruna se stane nádhernější, získá sférický tvar.

Bonsai není jen filozofie a umění. Pěstování stromů je finanční i emocionální. Chcete-li se naučit, jak správně pěstovat bonsaje doma, budete muset studovat spoustu literatury. Výsledkem bude pouze pacient, který je do procesu ponořen.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada