Co je bonsai v Japonsku - umění pěstování květin

Asijská kultura stále více proniká do moderní evropské společnosti. Někteří lidé nerozumí tomu, co je bonsai. Nejedná se o speciální trpasličí strom, ale o rostlinu, která byla pěstována určitým způsobem.

Zvláštní zástupci

Tento typ zahradnictví má dlouhou historii. Jeho domovinou je Čína a Indie. V Japonsku se bonsaje objevily v 6. století a toto umění přinesli potulní mniši. Postupně bylo vyvinuto 15 stylů, které umožnily přeměnit stromy na krásné miniatury.

Skuteční mistři vnímají techniku ​​vytváření bonsají jako příležitost k vytvoření něčeho jedinečného a zdůraznění krásy přírody. Mohou být pěstovány nejen z pokojových rostlin, ale také ze zahradních rostlin.

Ne každý dokáže zvládnout umění vytvářet trpasličí skladby.

Důležité! Před vytvořením skladby musí mít člověk dobrou představu o konečném výsledku.

Bonsai je umění, které vyžaduje zvláštní přístup. Kmen a větve vytvářejí zvláštní kouzlo, které miniaturu oživuje. Na strom jsou kladeny přísné požadavky na kvalitu.

Japonská kultura

V zemi vycházejícího slunce se bonsaje staly populární během éry Tokugawa. Tehdy se zámožní lidé snažili vytvářet nádherné parky a mniši - zahrady. Stoupenci Buddhy věřili, že prostřednictvím rostlin vytvářejí nové světy.

Díky pěstování bonsají se tedy člověk připojil k Bohu nebo zbohatl. V Japonsku jsou tyto stromy velmi žádané. Hrnce s nimi jsou umístěny v místnostech a na zahradě.

Turisté ne vždy chápou, co je v Japonsku skutečný bonsai. V zemi vycházejícího slunce je to skutečné umění, které podléhá pouze skutečným mistrům. Ve městech vám takové trpasličí stromy umožňují uchovat kus přírody v miniaturních bytech.

Nejdražší exemplář

Bonsai je japonské umění, ale je k dispozici pouze bohatým lidem. Každá instance musí trávit hodně času. Rekord v této oblasti patří stromu, který byl prodán v aukci za 1,3 milionu dolarů.

Poznámka! Pouliční bonsaje byly staré několik set let. Během této doby se jeho kmen bizarně ohnul a koruna se nádherně rozvětvila.

Staré bonsaje

Kromě nejdražších bonsají existují také vzorky, které se vyznačují působivým věkem. Držitel rekordu v této oblasti je již 800 let starý. Kmen je velmi silný a nádherně propletený a koruna se krásně rozprostírá.

Mezi trpasličími stromy jsou také neobvyklí zástupci. Jeden pán dokázal vypěstovat vistárie, které nádherně kvetou. Dalšímu člověku nejenže vyrostl nádherný bonsai, ale vytvořil pro něj také kompozici v podobě domu pro Hobita.

Jedním z nejznámějších pouličních bonsají umělců je M. Kimura.

Příklad skladby slavného autora

Z japonského jazyka je slovo „bonsai“ přeloženo jako „pěstováno v tácku“. V zemi vycházejícího slunce se pěstují trpasličí stromy pro byty. Kvůli svému plochému kořenovému systému potřebují široké a nízké květináče. Paleta se také stává součástí kompozice.

Není nutné vědět, jak je slovo „bonsai“ přeloženo. Je důležité pochopit, jak vytvořit kompozici a co je třeba vzít v úvahu.

Bonsai pro začátečníky

Trpasličí stromy mají velký význam pro znalce orientální kultury. Než začnete vytvářet bonsaje, musíte si prostudovat všechny funkce tohoto umění.

Poznámka! Existuje mnoho knih, workshopů a lekcí o pěstování miniaturních rostlin.

Bonsai pro začátečníky není tak snadná věc. Musíte dodržovat určitá pravidla, starat se o strom a stříhat včas. Musíte pochopit, jak se překládají základní pojmy.

Definici „nebari“ lze v literatuře snadno najít. Toto slovo znamená „kořeny stromů“, které vyčnívají ze země. „Edabari“ je definitivní rozdělení větví podél kmene.

Listy by měly být malé a tvořit hustou korunu. Péče o takovou rostlinu není tak snadná, protože chyby mohou zkazit obraz stromu.

Přibližná literatura

Do ruštiny bylo přeloženo velké množství knih o tom, jak vytvořit podmínky pro pěstování bonsají a co je třeba hledat při vytváření kompozice.

A. de la Paz vytvořil Velký atlas bonsají. Kniha obsahuje podrobné informace o technologii vytváření zakrslých stromů pro dům a zahradu. Velké množství barevných ilustrací pomůže začátečníkovi všechno správně pochopit.

M. Kawasumi napsal knihu „Secrets of Bonsai“. Obsahuje podrobné mistrovské kurzy, jak formovat kompozice a obraz rostliny. K dispozici jsou informace o vlastnostech několika stylů a údržbě korunky.

Podrobné pokyny jsou v knize M. Zgurska „Bonsai. Vnitřní květinářství “. Autor dává podrobné komentáře k tomu, jak vytvářet trpasličí stromy.

Literatura na toto téma vám umožní lépe pochopit, jak přesně se taková neobvyklá rostlina vytváří, jaké podmínky je třeba vytvořit a jak je udržovat.

Sada nástrojů

Než se člověk dozví o bonsajích, co to znamená a jak je vytvořit, bude si člověk muset připravit určité materiály. Nejprve musíte najít vhodný kontejner. Je žádoucí, aby to byla keramika, protože takový hrnec je stabilní.

Pro práci je lepší zvolit pouze spolehlivé a vysoce kvalitní nástroje.

Pěstování trpasličího stromu vyžaduje seriózní přípravu. Musíte se zásobit drátem, plastovým pletivem, motykou, velkou pinzetou, lahví s rozprašovačem a konevem. Ostrý nůž a zahradnické nůžky vám pomohou rychle a přesně oříznout korunu a kořeny. To je nutné dělat pravidelně, protože včasná korekce umožňuje stromu správně se tvořit.

Podrobní průvodci začátečníkovi pomohou správně organizovat práci. S tímto druhem umění není spěch.

Základní styly

Bonsai květina může být prezentována v různých formách. Tradiční styly se liší tvarem koruny. Například u přímky je jeden kmen a u neformálního dva nebo tři. Někdy může být kmen zdvojnásoben a sjednocen společnou korunou.

Bonsai ve stylu niwaki vyžaduje obzvláště složitou formaci. Pro něj zůstaly jen tři větve na jedné vrstvě a čtyři nahoře. Pokyny a vizuály vám pomohou správně pochopit, jak ořezávat. Podrobné mistrovské kurzy obsahují informace o všech fázích práce.

Důležité! Než začnete sledovat jakýkoli styl, stojí za to prozkoumat všechny jeho funkce.

Na otevřeném poli můžete použít zahradní stromy - třešeň nebo jabloň. Ve velikosti můžete usilovat o trpasličí i velké vzorky.

Nejstarší bonsaje na světě se vyznačují nejen svým věkem, ale také bizarním zakřiveným tvarem kmene. Proto pán nemůže omezit svou představivost a vytvořit to, co uzná za vhodné.

Doma si můžete pro rostlinu vyrobit umělou skálu nebo něco podobného. To dodá skladbě zvláštní atmosféru.

Technika přípravy

Zahradní bonsaje v Rusku lze pěstovat za různých podmínek. Spiraea, šeřík, hruška a irga jsou nejvhodnější pro klima země. Rostou dobře a jsou prospěšné pro prořezávání větví.

Z jalovce můžete také vyrobit trpasličí strom. Podobný vzorek může dobře růst ve vnitřních podmínkách. Stálezelená jehličnatá rostlina není tak náchylná k chybám během péče.

Borovice také dělá dobré trpasličí stromy pro zahradu. Je důležité správně tvarovat korunu a kmen, což vytvoří velkolepou rostlinu.

Poznámka! Pokud chcete vidět kvetení, pak je lepší zvolit mandle nebo třešně. Rostou snadno a dobře snášejí prořezávání. Barberry je také vhodný.

Pro domácí použití fíkusy s malými listy. Na trhu se snadno nacházejí a vyžadují malou údržbu.

Příprava na výsadbu

Pokud je cílem získat vzorek ze semen, je semeno předem připraveno. K tomu je na jeden den namočen ve slabém roztoku manganu, poté jsou odebrána velká semena a zasazena do země.

Poté, co sazenice dostatečně vyrostla, je vyňata ze země a kořeny jsou o třetinu odříznuty. Místa řezu jsou posypána drceným uhlím. Je vhodné okamžitě určit tvar koruny a odstranit přebytečné větve.

Manipulace s kořeny se provádějí jednou ročně, s korunou podle potřeby. Musíte být hned trpěliví, protože vytvoření trpasličího stromu bude trvat hodně času.

Zahradní bonsaje

Dokonce i na běžné letní chatě můžete vytvořit obyčejnou japonskou kompozici. Chcete-li to provést, musíte se nejprve rozhodnout, která sazenice bude sloužit jako materiál.

Důležité! Na mladých sazenicích musíte začít vytvářet trpasličí strom.

Bonsaje v zahradách jsou vyrobeny z jehličnatých nebo listnatých vzorků. K tomu se provádí štípání mladých výhonků, což umožní lepší růst rostliny.

Chcete-li změnit růst výhonků, větve jsou upevněny drátem v požadovaném úhlu. Přebytečná vegetace je neustále prořezávána zahradnickými nůžkami.

Kdokoli může bonsaje z thujy vyrobit vlastními rukama. K tomu musí pouze rozhodnout o stylu stromu. Kmen je obalen drátem a větve jsou upevněny, aby rostly v určitém směru.

Prezentace hotových miniaturních stromů pomůže určit požadovaný výsledek. Neměli byste spěchat a usilovat o okamžité získání požadovaného obrazu.

Jakýkoli bonsai vyžaduje čas, aby správně vytvořil korunu.

Nejtěžší je udělat krásně kvetoucí bonsaje, protože je třeba správně zastřihnout větve. Pokud je pro experimenty vybrána šeřík, pak stojí za to vědět předem, jak správně stimulovat kvetení stromu a zvýšit počet klastrů s květinami.

Pokud člověk neví, co je bonsai, kde začít s začátečníkem, měli byste nejprve studovat speciální literaturu. V něm najde odpovědi na všechny otázky k danému tématu. Teprve potom můžete začít vytvářet miniaturní stromy. Bonsai může mít krásné květiny, které rozjasní každou zahradu. Vytvoření konečného obrazu však bude trvat dlouho.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada