Vnitřní begonia - domácí péče

Z obrovského počtu druhů a odrůd begónie (lat. Begonia) najde každý pěstitel rostlinu podle svých představ. Květina vypadá skvěle nejen v zahradě, ale také v interiéru obytných budov. Poté, co vytvořila ideální podmínky pro tropickou krásu, nebude lakomá vděčnosti v podobě svěžího květu.

Begonia: domácí péče

Péče o begonia se příliš neliší od péče o jiné dekorativní kvetoucí rostliny. Nevyžaduje mnoho času a pozornosti, ale ani za špatných podmínek pěstování neukáže celou svou krásu. Pro udržení zdraví květu je nutné zvolit správné místo na parapetu, zajistit pravidelné zalévání a zvlhčování vzduchu.

Kvetení jedné z odrůd begónie

První kroky - péče o Begonia po nákupu

Ihned po nákupu bude vyžadována zvláštní péče o begonia. Pokud neprovádíte speciální události, může se květina přinejlepším dlouhodobě přizpůsobit domácím podmínkám nebo v příštích letech nedávat květenství, v nejhorším případě může zemřít.

Jak se starat o begonii v hrnci doma, takže výhonky jsou rozvětvené a svěží a kvetení je dlouhé a jasné:

 • vyberte si správné místo pro pěstování. Pokud byla květina přinesena do domu v období jara-léta, je vhodnější okenní parapet na severní straně. Pokud se begónie objevila v domě v období podzim-zima, stojí za to upřednostnit západní nebo východní parapet. Jižní strana není vhodná pro pěstování, protože sluneční paprsky mohou spálit listy a vést k různým chorobám begónie;
 • nesázejte ihned do nového květináče. Květinu není třeba rušit první dva týdny. Pokud nákup spadl na období květu, pak se ho nedotknou, dokud nespadnou všechna květenství. Je nutné znovu zasadit begonii, pouze pokud je půda ve špatném stavu;
 • dodržovat karanténu. Tento koncept se týká izolace rostliny od jiných rostlin. To je nezbytné k ochraně jiných domácích květů před možnou infekcí, pokud má zakoupená larvy parazitů. Okamžitě si musíte vybrat místo pro karanténu, protože begonia je obtížné tolerovat permutace;
 • zalévat to. Během prvních pěti dnů není nutné rostlinu zalévat a hnojit, dokud se nepřizpůsobí novým podmínkám. Pro doplnění deficitu vlhkosti se na parapet umístí nádoba s vodou.

Pokud begónie dobře snášela adaptační období, nebudou v budoucnu problémy s jejím pěstováním.

Výběr hrnce a půdy pro výsadbu nebo opětovnou výsadbu

Domácí Begonia je transplantována:

 • po adaptačním období po nákupu;
 • stimulovat kvetení;
 • se špatnou kvalitou půdy;
 • při přetečení;
 • jak rostlina roste.

Poznámka! Vnitřní begónie aktivně roste v univerzální půdě nebo se specializuje na fialky, které jsou bohaté na rašelinu. Země by měla být dobře propustná pro vzduch, aby se zabránilo rozpadu kořenů.

Půdu si můžete připravit sami, ale přinese to spoustu potíží a malý užitek. Na dno hrnce musí být položena drenáž s vrstvou nejméně 2 cm.

Jak a kde zasadit begónie? Během každé transplantace je hrnec vybrán o 3 cm širší než ten předchozí. Rostlina se opatrně odstraní spolu s hliněnou hrudkou, aby nedošlo ke zranění kořenového systému.

Pravidelné krmení

Begonia vyžaduje povinné krmení během období pučení. Hnojivo se aplikuje po celou dobu kvetení až do jeho konce. Používají se komplexní formulace bez obsahu dusíku, které se přidávají do nádoby dvakrát měsíčně.

Pro vaši informaci! Dusík je nezbytný pro všechny okrasné rostliny, protože je zodpovědný za vývoj listnaté hmoty. Pokud begóniím v době květu nabídnete dusík, ztratí pupeny.

Teplotní režim

Květina begonia miluje průměrnou teplotu vzduchu: v zimě může existovat při 15 ° C, v létě při 22 ° C. Rostlina netoleruje extrémní teplo, jako je mráz. I když teplota překročí pohodlný rozsah, bude to lepší než její náhlé změny. Pokud je nutné přesunout hrnec do jiných podmínek zadržení, je lepší to udělat postupně.

Kompetentní zalévání

Režim zavlažování závisí na ročním období. V létě se květy begónie rozpustí ve vlhké půdě, zatímco musíte dávat pozor, abyste nevyvolali stagnaci vody a rozpad kořenů. Mírné zalévání se provádí přibližně jednou za tři dny. Pokud je horké počasí a hrnec je na jižní straně, může být nutné zalévat denně.

V období podzim-zima je frekvence zalévání snížena, musíte se zaměřit na stav hliněné kómy. Může se navlhčit, když ornice několik centimetrů vyschne.

Pro begónie je nejlepší možností zalévání impregnace půdy. To se provádí následovně: nádoba s otvory je umístěna do nádoby s vodou, samotná půda absorbuje potřebné množství vlhkosti.

Důležité! Používá se destilovaná nebo filtrovaná voda.

Optimální vlhkost vzduchu

Tropická rostlina je zvyklá na vlhké podnebí, takže doma musí poskytovat podobné podmínky. Pokud v domě není zvlhčovač, umístí se vedle něj nádoba s vodou. Druhou možností je zvlhčení pokládkou mokré expandované hlíny nebo štěrku do pánve. Vlhkost vzduchu by neměla klesnout pod 60%.

Poznámka! Je zakázáno stříkat listy z lahve s rozprašovačem, což může vést k jejich vysušení, tvorbě hnědých skvrn na nich.

Přiměřené množství světla

Je nutné pěstovat begónie v jasném světle, zatímco místo je voleno tak, aby přímé sluneční světlo nespadalo na listy a pupeny. V létě je rostlina zastíněna baldachýnem nebo průhledným tylem.

Boj proti škůdcům a chorobám

To, že je rostlina nemocná, můžete pochopit podle následujících znaků:

 • suché výhonky;
 • padající listy;
 • vybledlá zeleň;
 • nedostatek kvetení.

Abyste pochopili důvody ztráty známek života v begóniích, musíte se seznámit s běžnými nemocemi a parazity.

Nemocné listy rostlin

Nejprve musíte analyzovat podmínky růstu rostliny, často začíná chřadnout kvůli nedodržování teplotních nebo světelných podmínek.

Z jakých důvodů začíná begónie bolet:

 • suché okraje listů - nesprávné zalévání, vaskulární bakterióza;
 • padající listy a květy - suchý vzduch, nedostatečné zalévání;
 • kapání pupenů, ztmavnutí listů a květů - stagnace vody v půdě, postřik;
 • bledost listů - výběr špatného místa pro pěstování, stín;
 • zvlnění listů ze stran - suchý vzduch nebo půda;
 • vysychání listů - nedostatek krmení, roztoč;
 • lepkavý květ na listech - pochva;
 • šedé skvrny na listech - šedá hniloba;
 • bílý květ na listech - plíseň (její vývoj vyvolává teplo a suchý vzduch).

Pokud byly v půdě nebo na výhoncích nalezeny chyby, ošetření se provádí pouze insekticidy. Hrnec je přemístěn pryč od ostatních květin, aby nedošlo k napadení.

Škůdci se zpočátku odstraňují mechanicky a půda se vyměňuje. Lék proti parazitům si můžete koupit v květinářství, způsob a četnost použití jsou uvedeny v pokynech.

Důležité! Je nutné nejen odstranit stávající chyby, ale také jejich larvy.

Vlastnosti péče v zimě

V zimě je rostlina vybavena odpočinkem. Čím lépe begónie vydrží období podzim-zima, tím více pupenů dá na jaře. Neexistují žádná konkrétní data, kdy potřebujete začít s uvedením květiny do režimu hibernace, musíte se podívat na situaci.

Teplota v místnosti musí být udržována na 16 ° C, zálivka je snížena na jednou týdně. Pokud je v místnosti teplota vyšší než 22 ° C, zůstává hojné zalévání, rostlina nadále roste a rozvíjí se.

Poznámka! Kvůli snížení denního světla ztratí výhonky barvu a protáhnou se.

Jak se starat o begonii v zimě: hrnec je přenesen na jasné světlo, sluneční paprsky již nejsou nebezpečné, nespálí listy. Po západu slunce může být rostlina vybavena umělým osvětlením.

Begonia na začátku kvetení

Je lepší přesunout hrnec od baterií a radiátorů. Velmi vysychají vzduch, což se Begonia nelíbí. To je plné vysychání listů. Pokud pro květiny není možné zvolit jiné místo, zakryjte zdroje tepla vlhkým hadrem, odpařování vlhkosti zajistí zvlhčení vzduchu. Je třeba dbát na to, aby se na listy nedostala vlhkost, což zvyšuje riziko infekce houbami.

Jak zasadit begonii do nového květináče v zimě? V chladném období je lepší nerušit rostlinu. Kořenový systém se dlouho přizpůsobuje novým podmínkám a během období klidu a pomalého růstu se nemusí vůbec zakořenit.

Pokud je v domě odrůda begónie, která kvete po celý rok, nemusíte ji vařit na zimu. Naopak zajišťují teplotu teplého vzduchu a další zdroj osvětlení. Pouze kvetoucí odrůdy v zimě jsou krmeny minerálními hnojivy.

Begonia můžete transplantovat na jaře, kdy začíná vegetační období.

Co dělat, když begónie nekvete

Begonia je cenná díky svému svěžímu květu. Pokud se pupeny neobjevily na jaře, mělo by to pěstitele upozornit a přinutit je, aby přijaly další opatření.

Proč begónie nekvete:

 • nadměrné nebo nedostatečné zalévání;
 • nedostatek světla;
 • nevhodný teplotní režim;
 • přebytek nebo nedostatek hnojení;
 • pracovní verze;
 • častá změna míst.

Pokud je rostlina oslabená, pak všechny živiny jdou k udržení jejího života, prostě není dostatek síly pro kvetení.

Druhým důvodem, proč rostlina nekvete, je napadení parazity. Pokud se škůdci objevili během období květu, pak s největší pravděpodobností pupeny rychle odpadnou.

Rostlina bude oslabena, pokud jí nebude během zimy poskytnut odpočinek. Je obtížné, aby se okrasná kvetoucí rostlina aktivně rozvíjela po celý rok, proto je vyžadován tříměsíční odpočinek.

Stává se, že důvod leží hlouběji, což ne každý květinář uhodne. Květina nemusí být vhodná pro půdu, ve které roste, pro odvodnění a dokonce ani pro hrnce.

Pro vaši informaci! Begonia kvete v dospělosti. Dokud se na stonku nevytvoří více než pět prstenců, nebude mít dostatek síly a živin k nastavení pupenů. Reprodukce se také provádí, když rostlina vyroste.

Kvetení lze stimulovat. Uměle se denní doba zkrátí na 9 hodin (rostlina je pokryta černým filmem nebo látkou). Taková událost se koná denně po dobu dvou týdnů. Krátké denní hodiny aktivují pokládání pupenů. Během tohoto období se na půdu aplikuje komplexní hnojivo. Poté se denní světlo zvýší přibližně dvakrát. Jakmile jsou pupeny otevřené, lze extrémní podmínky zastavit.

Jak lze rostliny doplnit

Poznámka! Před kvetením jsou výhonky 2-3krát sevřeny. Všechny síly tedy nepůjdou táhnout stonky do výšky, ale položit pupeny.

Jak se starat po vyblednutí begónie

Období kvetení končí nástupem prvního chladného počasí.Vyschlé pupeny, suché listy, výhonky směřující dovnitř jsou odstraněny. To umožňuje rostlině omlazení. Musíte odříznout rostliny čistým ostrým nožem, posypat místa řezu aktivním uhlím nebo popelem z dřeva.

Kvetení begónie lze obdivovat po dlouhou dobu, ale pro krásu rostliny potřebuje malou pomoc a poskytuje správné podmínky pro růst. Dívčí krása, jak se také říká Begonia, je nenáročná, ale neznalost některých nuancí může negativně ovlivnit růst a počet květů.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada