Květina Begonia - reprodukce doma

Begonia (z lat. Begonia) je rod rostlin tradičně používaných v okrasném zahradnictví. Existují stovky odrůd begonií, které se dělí na listnaté a okrasné a kvetoucí. Begónie jsou zaslouženě oblíbené u zahradníků kvůli jejich vnější kráse a relativní snadnosti péče. Níže v článku budeme hovořit o reprodukci této květiny.

Popis květiny

Existují čtyři skupiny begonií:

 • dekorativní listnatý - bez vzdušného stonku, s dlouhými listy a zdobeným kořenem;
 • keř - s rozvětvenými, hustými stonky a mnoha bočními výhonky;
 • kvetení - vyznačují se lesklými, jasnými listy a dlouhou dobou kvetení. Jsou považovány za nejsnadnější pěstování a péči;
 • hlízovité - mají vysoké (až 70-80 cm) průsvitné stonky a hlízovitou oddenku. Výsadba a péče o hlízovité begónie ze semen je také docela přímočará.

Reprodukce begónie

Jak šířit Begonia

Květinu lze pěstovat různými způsoby:

 • rozdělení oddenku - používá se pro hlízovité begónie;
 • stonkové řízky (řízky) - relativně snadný způsob;
 • fragmenty listů - obvykle se používají u rostlin bez stopky;
 • semena - vhodná pro všechny druhy kromě kvetení. Tato metoda se vyznačuje délkou a složitostí procesu.

Tento článek pojednává o všech čtyřech těchto metodách chovu.

Rozmnožování rostlin dělením oddenku: popis procesu

Reprodukce tímto způsobem je vhodná pro hlízovité odrůdy begónie. Nejprve musíte vytáhnout keř z hrnce, oříznout podlouhlé stonky, listy a stonky květin. Dále musíte kořeny umýt ve vodě.

Po této přípravě byste měli ostrým nožem odříznout laloky oddenku tak, aby každý z nich měl alespoň jeden pupen. Poté jsou posypány drceným dřevěným uhlím a ošetřeny kořenovým stimulátorem, vhodný je heteroauxin nebo kořen. Nyní je lze zasadit do květináče, zalévat a pěstovat.

Propagace odřezky stonků: průvodce krok za krokem

Reprodukce begonií řízky doma je docela možná a vhodná pro absolutně všechny druhy se stonkem. V případě pokojových rostlin je nejlepší začít s výsadbou v březnu, při pěstování venku můžete odřezky v červnu. Teplota by neměla být nižší než 20-25 ° С.

Výstřižky

Nejprve musíte odříznout stonek se dvěma nebo třemi listy a výškou asi 10 cm. Dolní listy lze úplně odříznout, velké je možné snížit na polovinu. Pak musí být tyto části vysušeny. Jakmile je povrch zcela suchý, můžete začít zakořenit.

Nyní můžete připravit hrnec pro pěstování begónie. Je nutné smíchat stejné množství písku a půdy pro begónie. Půda musí mít vysokou vlhkost a propustnost pro vzduch; k tomu se dobře hodí rašelina. Je také nutné zalévat půdu vodou a počkat, dokud není nasycena vlhkostí.

Zahradníci mají často otázku: jak zakořenit begonii - v zemi nebo ve vodě. Mezi těmito metodami není velký rozdíl, lze použít jakoukoli.

Pro vaši informaci! Pro zakořenění v zemi by měl být řez ponořen do vody a poté utopen v zemi tak, aby jeho listy byly hluboko v zemi. Lze použít stimulant zakořenění, ale v praxi se od něj často upustí.

Pro zakořenění ve vodě musíte nalít čistou vodu do průhledné nádoby a zasadit do ní řízky. Hladina vody by měla být nastavena tak, aby do ní nebyly ponořeny listy. Je důležité, abyste nádobu nepřetěžovali velkým počtem řízků. Dále by tato nádoba měla být umístěna na teplém a světlém místě a sledovat růst. Jakmile kořeny dosáhnou délky 1–2 cm, lze je přesadit do země.

Je lepší zakrýt výsledné plodiny. K tomu je vhodná vodorovně oříznutá plastová láhev. Po 1-2 měsících můžete začít zvykat rostlinu na čerstvý vzduch, na chvíli odstranit tento pahýl láhve a poté trvale. Kvetení si můžete vychutnat za tři až čtyři měsíce.

Pokyny k šíření listů

Tato metoda je obzvláště vhodná pro rostliny s plíživými stonky nebo ovisnutými listy. Pro jeho aplikaci obvykle postačuje jeden list.

Propagace listy

Nejprve musíte ostrým nožem odříznout velký a zdravý list. Poté by měl být rozřezán tak, aby jednou nebo dvěma žilkami prošel každý lalůček. Nyní můžete tyto vrstvy pokládat na mokrý písek (můžete svisle se spodním řezem do půdy) a přikrýt plastovým sáčkem.

Dále je nutné v této oblasti udržovat vysokou vlhkost. Stříkací zvlhčovače jsou k tomu ideální.

Poznámka! Fotografování by mělo být postupně zvyknuto na vlhkost v místnosti, na chvíli sejmout kryt, nejprve po dobu 5 minut, poté lze čas prodloužit. To by mělo být provedeno po dobu tří měsíců.

Až přijde čas zasadit pěstované rostliny na trvalé místo, neumísťujte je do silně zhutněné půdy. Mělo by to být také dobře namočené ve vodě.

Pěstování ze semen

Pěstování ze semen je nejvšestrannějším způsobem produkce silných sazenic begónie. Je vhodný pro všechny kvetoucí begónie, ale pomalejší ve srovnání s jinými metodami.

Semena a půdu lze zakoupit v mnoha květinářstvích. Postup pěstování begónie se může lišit v závislosti na druhu. Obvykle spočívá ve smíchání půdy s pískem, zvlhčení a rovnoměrném usazení semen v ní. Nádoba by měla být umístěna na teplém, světlém a větraném místě, pro které je vhodný okenní parapet.

Pěstování ze semen

Důležité! V raných fázích se doporučuje použít plastový sáček k zakrytí sazenic. Po chvíli, kdy jsou sazenice patrné, lze vak vyjmout na několik minut denně, čímž se čas postupně prodlužuje.

Obvykle trvá asi šest měsíců, než se tímto způsobem vypěstují begónie.

Tipy pro péči o stromek

I přes relativní nenáročnost begónií vyžaduje jejich výsadba a pěstování určitou přesnost a dovednosti. Vzhledem k tomu, že tyto rostliny patří k tropické kultuře, musí vytvářet podmínky blízké svému přirozenému prostředí.

Ačkoli se květ begónie může množit různými způsoby, základní principy péče zůstávají stejné. Bez ohledu na to, jak se begónie šíří a používá, péče se týká hlavně pravidelného zvlhčování a používání různých hnojiv.

Pro vaši informaci! I přes svůj tropický původ netolerují begónie extrémní vedra příliš dobře. Optimální úroveň vlhkosti je také velmi důležitá - asi 60%. Chcete-li jej udržovat, můžete použít elektronické zvlhčovače nebo jednoduché nádoby s vodou, stojící vedle zařízení.

Doma by měla být nádoba na begonia umístěna v oblasti okna směřujícího na západ nebo na východ. Přirozené světlo je pro rostlinu důležité, ale přílišné vystavení slunečnímu záření může způsobit popáleniny. Mělo by se proto také zvážit stínování ve zvlášť jasném světle.K tomu jsou vhodné rolety, opalovací krémy nebo květinové fólie.

Zalévání by mělo být nejaktivnější v letních měsících, v zimě a na podzim potřeba vody klesá. Voda by měla být používána čištěná při pokojové teplotě, musí být nalita opatrně, aby nedošlo k přetečení.

Výběr a příprava půdy pro opětovnou výsadbu

Begonia vyžaduje pečlivou přípravu půdy. Nesprávně zvolené složení a negramotné zalévání mají nepříznivý vliv na rostlinu. Docela často takové problémy vznikají při přesazování rostlin, když zahradníci zapomínají na specifika určitých rostlin a postup provádějí negramotně.

Brzy na jaře je optimální doba pro přesazení, kdy rostlina snáší aklimatizaci lépe a rychleji se zotavuje. Při pěstování begónií se obvykle přesazují, když se kořeny již do hrnce nevejdou. V žádném případě byste neměli přesazovat na suchou půdu nebo bezprostředně po zalévání, nejlépe je to provést po nadměrné vlhkosti.

Priming

Begonia vyžaduje lehkou, výživnou a pro vodu a vzduch propustnou půdu. Někteří zahradníci dávají přednost vlastnímu vaření; říční písek s hrubými zrny, rašelinou a listovým humusem se proto mísí v poměru 1: 2: 2. Pokud však není touha nebo příležitost připravit půdu sami, můžete použít hotové půdy vhodné pro begónie:

 • „Respect Begonia“;
 • Begonia's Garden of Wonders;
 • „Fasco for Begonias“;
 • „Vermion pro begónie“.

Jakákoli půda, ať už je to vlastní nebo zakoupená, musí být dekontaminována. V hrnci nebo nádobě to lze provést teplem.

Nejlevnějším způsobem dezinfekce je zmrazení půdy. K tomu je třeba jej umístit do látkových sáčků, umístit do chladu nebo do mrazničky a počkat asi pět dní. Pak je třeba tyto vaky vrátit asi na týden na teplo a tento zmrazovací cyklus opakovat.

Důležité! Tato metoda by se neměla používat pro půdy obsahující vermikompost.

Dalším jednoduchým způsobem dezinfekce je tepelné zpracování. Nalijte půdu do nádoby a nalijte ji malou částí vroucí vody. Dále musíte jemně, v těsných rukavicích, promíchat půdu, aby se rovnoměrně zvlhčila. Poté musí být položen na plech s tenkou vrstvou 3-4 cm, vložen do trouby a zapnut. Je nutné zvolit teplotu 70-90 °, vyšší poškodí půdu. Půda by měla být zapálena asi půl hodiny.

Begónie jsou tradičně považovány za pokojové rostliny a některé odrůdy se pěstují také venku. V tomto případě je dezinfekce mnohem obtížnější a téměř vždy vyžaduje speciální prostředky.

Při přesazování musíte opatrně odstranit begonii spolu se zemí a jemně uvolnit její kořeny. Kořenová část rostliny musí být udržována po dobu asi půl hodiny ve slabém roztoku manganu pro dezinfekci. Pokud jsou shnilé kořenové části, měly by být oříznuty ostrým nožem a posypány dřevěným uhlím.

Převod

Pak můžete umístit begónie na nové místo, pevně posypat půdu a hojně zalévat. Během příštího týdne po prvním zalévání byste měli pečlivě sledovat stav půdy a místo pravidelného zalévání používat postřik.

Tento článek se zabýval tím, jak se begonia množí a jak by měla být sledována během růstu. Navzdory skutečnosti, že je begonia považována za relativně jednoduchou, z pohledu zahradníka, rodu rostliny, vyžaduje její pěstování přesnost, správný výběr metody reprodukce a dodržování jejích zásad.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada