Květina Elatior begonia - domácí péče

V přírodě je známo pouze šest druhů begónie (Begonia), které jsou navíc navzájem velmi podobné. Postupem času bylo vyšlechtěno více než 1000 rozmanitých odrůd. Mezi nimi vyniká vyšší begonia. Tento typ je zvláště často volen pro výzdobu místností, instalovaný na parapetu pro terénní úpravy. Kupují si tuto pokojovou rostlinu kvůli bujnému květu, během tohoto období se keř promění ve skutečnou kytici.

Popis rostliny begonia elatior: známé odrůdy a jejich vlastnosti

Odrůda begónie Elatior Baladin se také nazývá zimní, protože rostlina je odolná vůči teplotním extrémům. Navíc květina nemění své vlastnosti v zimním období: odlitky zůstávají stejné zelené, může dokonce dojít ke květu.

Odrůda Begonia

Popis předložené odrůdy:

 • begonia Baladin - hybrid, který je keř se silnými (silnými) stonky červeného odstínu;
 • kořenový systém je rozvětvený a téměř symetrický se vzdušnou částí rostliny;
 • malé nebo středně velké květy s jemnými půlkruhovými okvětními lístky. Pupeny jsou svěží. Obvykle je květina žlutá;
 • list je hustý se zubatými okraji, může být hladký nebo měkký na dotek. Na jednom keři jsou tmavě zelené a světle zelené korunní vzorky.

Begonia vzhled

Poznámka! Begonia není jen dekorace okenního parapetu, ale také silný antimikrobiální prostředek. Samotná přítomnost rostliny snižuje počet mikrobů v místnosti o 25-50%.

Mnoho pěstitelů podle svých vnějších charakteristik srovnává begonii s mini růží. Výhodou takové rostliny ve srovnání s „královnou květin“ je doba kvetení, větvičky bez trní a snadná péče.

Jak zajistit řádnou péči doma

Begonia Elatior se doma dobře stará. Při pěstování kvetoucího keře je třeba vzít v úvahu několik zvláštních nuancí:

 • pečlivě sledovat zalévání. Květinu nemůžete zaplavit, ale Begonia nebude normálně tolerovat sucho;
 • musíte zvolit správný okenní parapet, na kterém se vytvoří normální stupeň osvětlení a teploty;
 • je vhodné pravidelně hnojit půdu a zvolit původně ideální směs pro výsadbu.

Kromě toho musíte sledovat stav keře a květů, protože begonia je často napadena hmyzem a „lpí“ na různých chorobách.

Výběr a krmení půdy

Hrnce musí mít na dně drenážní vrstvu. Samotná půda je směsí mechu, listnaté půdy a perlitu v poměru 1: 1: 1. Půda musí být dekontaminována a dobře odvodněná, kyselost je střední.

Příprava půdy pro výsadbu begónie

Důležité! Aby begonia dlouho kvetla, musíte použít hnojiva nasycená vitamíny a minerály.

Chcete-li udržovat kvetení po dlouhou dobu a keř zůstává svěží a silný, musíte jej krmit každé 2 týdny. Můžete použít organická, potašová hnojiva nebo speciální substráty.

Kdy znovu nasadit po zakoupení

Begonia netoleruje výměnu květináče příliš dobře, proto je vhodné nakoupený výhonek přesadit do jiné nádoby v okamžiku, kdy květ dosáhne věku jednoho roku. Pokud je to možné, je lepší ho nechat v zakoupeném kontejneru. Pak už zbývá jen nakrmit půdu.

Pravidla pro zalévání a udržování vlhkosti

O květinu se musíte starat nejen správně, ale také včas. Musíte nastavit zavlažovací plán. Přibližně by měl být postup proveden 1krát za 3 dny. Obecně platí, že zalévání by mělo být prováděno ihned po zaschnutí půdy v květináči.

Pravidla péče o rostliny

Nenechávejte vodu v podnosu pod hrncem, aby tekutina nestála. To může ovlivnit stav kořenového systému rostliny. Nemůžete stříkat keř stříkací lahví. Je lepší umístit nádobu s vodou vedle květináče, aby se zvlhčil vzduch poblíž begónií.

Teplota a osvětlení

Dům je nádherným útočištěm pro begónie před negativními vnějšími vlivy. Týká se to zejména přímého slunečního záření, které může způsobovat problémy s listy. Současně je lepší nainstalovat květinu na východní parapety. Je přísně zakázáno umisťovat květináče na okna směřující na sever nebo na jih.

Osvětlení pro květinu

Begonia má velmi ráda teplo a reaguje negativně na nízké teploty, ale zároveň vydrží nízké hodnoty teploměru. Normální teplota je 18-25 ° C.

Jak a za jakých podmínek kvete

Za standardních podmínek bude kvetení pokračovat po dobu 10 měsíců. Pokud však vytvoříte ideální podmínky pro růst a vývoj, pak bude begónie kvést téměř po celý rok. Chcete-li tento proces podpořit, musíte odstranit zvadlé pupeny.

Kvetoucí begónie

Rostlina vyhazuje dlouhý stonek, na kterém je vytvořeno několik pupenů a tvoří květenství. Každá květina začne kvést poté, co ta předchozí vybledne. Vadnutí větve je tedy dokončeno po úplném vyblednutí pupenů.

Doporučení pro domácí chov

Begonia lze množit třemi způsoby: řízky, semeny a listy:

 • pokud neodstraníte vybledlý beton, pak v budoucnu vyschnou, místo květu se vytvoří krabička, ve které budou semena. Ale tato možnost chovu je docela problematická, protože je obtížné klíčit semena. Begonia se nerozšíří tvorbou výhonků z kořene;
 • stonek je nejlepší volbou pro chov begonií. Je nutné počkat, až úplně vybledne. Na konci zimy je vhodné výhonek odříznout, aby se na jaře zakořenil. Dále se provádí tvorba kořene a výsadba;
 • podle principu řízků dochází k šíření listem.

Volba by měla být provedena v souladu s podmínkami rostliny a zahradnickými dovednostmi květinářství.

Řezem nebo listem

V únoru lze řízky provádět následovně:

 1. Odřízněte horní část větvičky, která má nejméně tři listy.
 2. Ošetřete řez speciálním dezinfekčním prostředkem.
 3. Vložte do sklenice vody několik dní.
 4. Když se objeví základy kořenového systému, zasaďte větvičku do hrnce s pískem.

Propagace řízky

Pokud jde o leták, zde se používá mírně odlišné schéma:

 1. Odřízněte horní velký list.
 2. Proveďte podélné řezy.
 3. Umístěte do nádoby se zeminou a do poloviny ji zakryjte zeminou.
 4. Zakryjte květináč plastovým obalem a vytvořte skleník.

Když klíčí list, musíte začít postupně otevírat skleník, abyste přizpůsobili výhonek vnějšímu prostředí.

Šíření semen

Šíření osiva se provádí následovně:

 1. Po zaschnutí semínka musí být otevřen.
 2. Sbírejte semínka.
 3. V nádobě na výsadbu vytvořte malé otvory nebo drážky.
 4. Navlhčete zem stříkací lahví.
 5. Umístěte 1-3 semena.
 6. Sázejte materiál zeminou.

Rozmnožování rostlin

Pro vaši informaci! Semena často v půdě nevyklíčí ani nehnijí, takže byste neměli čekat na plnohodnotné výhonky.

Vlastnosti udržování v otevřeném poli

Otevřený prostor není pro Elatior vhodný. Rostlina miluje stálou teplotu. V noci budete muset zakrýt keře čepicí, pokud jsou zasazeny do zahrady. Nemá moc rád vítr, takže ve větrném počasí musíte znovu použít ochrannou čepici. Květina musí být neustále „chráněna“ před škůdci a hmyzem.

Venkovní begónie

Je obtížnější se starat o begónie venku, zvláště pokud je určena pro terénní úpravy balkonů a parapetů. Proto není ani vhodné vytahovat květináče s keřem do zahrady.

Begonia je krásný středně velký keř, který kvete bujně téměř po celý rok. Chcete-li pěstovat krásnou květinu doma, musíte organizovat plnou péči o rostlinu. Zvláštní pozornost je třeba věnovat zalévání, osvětlení a teplotě. Květinářství věří, že abyste mohli pěstovat nádhernou begonii, musíte se o ni nejen starat, ale spřátelit se s květinou.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada