Begonia dekorativní listové a dekorativní kvetení

Mezi všemi rostlinami, které se pěstují na parapetu, je jednou z nejoblíbenějších dekorativní listová begónie nebo listová begónie.

Rozmanitost odrůd je extrémně široká, barva listů je u různých druhů odlišná, i když všechny patří do stejné rodiny. Tvar listu a jeho barva se také liší. Mnoho lidí pěstuje různé odrůdy a shromažďuje celé sbírky. Begonia je velmi nenáročná, což si zamilovali znalci pokojové květinářství. Podmínky pro pěstování rostlin jsou nejběžnější, nicméně je třeba dodržovat některá pravidla péče. Tento článek vypráví o tom, jak péče o listy begónie roste a vyvíjí se doma.

Původ a vzhled

Krása a přitažlivost této rostliny spočívá v luxusním bujném keři listů, i když v přírodě existuje také stromovitá forma. Kromě toho se neoceňuje ani tvar listů, které mohou být kulaté, řezané, s vyřezávanými okraji nebo dokonce zkroucené ve spirále. Dekorativní opadavé begónie jsou zajímavé především svými různými barvami; na okenním parapetu mohou koexistovat stříbrné, čokoládově hnědé a karmínové vzorky, které jsou pestrobarevné kombinací tří barev v jednom listu a pokryté chloupky. Květy takových begónií jsou nenáročné, nenápadné, shromážděné v nevzhledných bělavých nebo narůžovělých latách.

Na světě existuje mnoho odrůd této rostliny, všechny mají neobvykle jasné pestré listy.

Dekorativní begonia je nyní objevena u více než 1 500 druhů, z nichž všechny patří do rodiny Begoniev. Pokud přidáte hybridní odrůdy, získáte více než 2 tisíce odrůd. Téměř polovina z nich je dekorativní listová begónie. Je distribuován na všech kontinentech s tropickými a subtropickými zónami, s výjimkou Austrálie. V přírodě rostlina roste ve skalních štěrbinách, ve vlhkých a stinných lesích, podél malých stínovaných potoků, někdy v suchých subtropických lesích.

Zajímavý! Květina je pojmenována po Michelovi Begonovi, guvernérovi francouzského města Rochefort. Byl to on, kdo vedl výpravu do východní Indie, kde studoval flóru a sbíral vzácné rostliny. Mimochodem, Begon sám nevěděl, že po něm byla pojmenována květina, neviděl ji ani na vlastní oči, objevitelem rostliny se stal další člen expedice, botanik a františkánský mnich Charles Plumiere. Připomenul si otevření květu jménem svého patrona Begona.

Takto obvykle kvete opadavá begónie

V 19. století se begónie nacházejí na jiných místech a kontinentech; začínají ji chovat ve sklenících, kde vytvářejí téměř přirozené vlhké podnebí. V Rusku se krásná begónie objevila na počátku 19. století a pro svůj asymetrický tvar listu s náznakem omrzlé části ucha francouzského dobyvatele získala přezdívku „Napoleonovo ucho“.

Dnes se z begónie již dlouho stala květina, která se chová v gigantickém měřítku, zejména v Belgii. Častěji je to dekorativní kvetoucí begónie, ale opadavé formy jsou také četné a milované.

V přírodě je vše promyšlené a zvážené: pokud je květina rostliny chytlavá, jasná, pak je sama o sobě darem, protože po zbytek času může být rostlina nepředstavitelná. Pokud je květina tak tak bledá, pak má určitě další kouzlo - listy, to platí jen pro dekorativní listnaté druhy. K dispozici - chytlavé zelené, světlé, šťavnaté a atraktivní, krásně tvarovaný list a na něm vzor.Na rozdíl od hlíznatých begónií listové begónie nekvitnou příliš dlouho a ne tak silně, i když díky úsilí chovatelů byly vyšlechtěny takové odrůdy, které mají dostatečně dlouhé a bohaté kvetení.

Druhy a odrůdy

Dokonce i ti, kteří se o rostliny nezajímají, slyšeli jméno „královská begonia“. Velmi často se nachází na domácích parapetech, protože i přes název stavu je tato krásná květina naprosto nenáročná a snadno se o ni stará.

Během sovětské éry byla Rex begonia z nějakého důvodu prodávána pod názvem Charm, byla distribuována všude. Dnes se mnoho amatérských pěstitelů květin v Rusku a na Ukrajině zabývá nejen chovatelstvím, ale také vlastním výběrem těchto rostlin.

Zajímavý! Begonia má jedlé hlízy, které se používají při vaření. Chutnají jako citrusové plody.

Mezi nejoblíbenější odrůdy patří:

 • Begonia královská nebo Rex begonia - listy jsou dva, - nebo trikolóra. Roste široce, listové desky mohou dosáhnout šířky 25, délky 30 cm;
 • Begonia Bauer - ze všech begónií má nejveselejší skvrnitou barvu, mírně zoubkované listy;

Jedná se o jeden z nejběžnějších druhů begónie v domácí květinářství.

 • Masonova begónie je rostlina pocházející z Nové Guineje. Zajímavé jsou barvy jeho listů, na kterých je jasně viditelná podoba tmavě hnědého maltézského kříže na zeleném pozadí. Květy jsou bělavě béžové, malé;
 • Kleopatra je velmi oblíbená odrůda s vyřezávanými zelenými listy, které jsou zezadu načervenalé. Květy jsou malé, bělavé;
 • Límec begónie - své jméno získal díky chundelatému rámu na spodní části listu, vyznačuje se příjemným vzhledem úhledných drobných květů a zelených listů rostoucích ve středně velké růžici;

Ozdobou této rostliny nejsou jen listy, ale také růžový květinový kartáč.

 • Begonia červenolistá - vyznačuje se středně silnými masitými stonky a zelenými listy, které jsou na zádech intenzivně červené;
 • Begonia hogweed - listy této rostliny mohou být červenohnědé nebo jasně zelené, květenství je narůžovělé. Pocházela z tropů Mexika, Brazílie a jižní Indie;
 • Skvrnitá begónie je jedním z nejvyšších druhů, vyznačuje se mramorováním a kontrastními zelenými listy a skvrnami na nich. Existuje mnoho květin;

Královská begónie se vyznačuje zvláštním jasem a atraktivitou listů.

 • Begonia Alfalfa je rostlina podobná lianě se vztyčenými listy, uměle chovaná. Kombinuje krásné listy s ozdobným kvetením.

Přesazování po nákupu do květináče

Zkušení pěstitelé doporučují přesadit rostlinu ze zakoupeného květináče do nové půdy. Bude se tedy rychleji zakořenit a lépe se rozvíjet. Je důležité netransplantovat květinu. I když rostlina nekvete, neměli byste ani spěchat - je nutné ji přesadit, pár týdnů poté, co byl do domu přiveden nový nájemce.

Co je potřeba k přistání

Pro transplantaci budete potřebovat:

 • hrnec, nejlépe kamenina;
 • písek - nalije se trochu jako drenáž na dno hrnce;
 • půdní směs napůl rašeliny nebo humusu a listnaté půdy.

Optimální umístění

Tato rostlina nemá ráda množství světla, zejména proto, že by neměla být vystavena slunci ihned po výsadbě. Na listech se mohou objevit popáleniny, obecně mnoho rostlin není pro rostlinu dobré.

Rostlina miluje stínované parapety, zahradní podmínky v létě nebo vyjíždění na balkon, netoleruje dobře

Proces výsadby krok za krokem

Reprodukce dekorativních listnatých begonií není obtížná. Vzhledem k tomu, že květina je nenáročná, snadno se zakoření, pokud je vše provedeno správně. O tom, jak se tato rostlina množí:

 1. Šíření řízky je nejjednodušší a nejběžnější metoda. Stopka z dospělé rostliny je odříznuta, místo řezu je ošetřeno drceným aktivním uhlím a posypáno zeminou. Půdní směs by měla sestávat ve stejném poměru z písku, rašeliny a listnaté půdy.V tomto stavu by měla rostlina stát, dokud se neobjeví kořeny. Je neustále zaléváno, což brání vysušení zemské kómy. Zakořenění se obvykle vyskytuje jeden měsíc po výsadbě. Může také zakořenit ve vodě, pokud je řezaný řez umístěn v usazené vodě. Poté, co se objeví kořeny, může být zasazeno do země.
 2. Reprodukce listem - list je odříznut, umístěn na vlhkou půdu a uchopen, přitlačen oblázky nahoře. Po několika týdnech se z listu začnou tvořit kořeny.
 3. Rozdělení keře se provádí, pokud se na plazivém stonku rostliny v místech kontaktu se zemí vytvořily kořeny. V blízkosti tohoto místa je část rostliny odříznuta ostrým nožem, řez je zpracován aktivním uhlím a poté zasazen do půdy v samostatném květináči.
 4. Pěstování ze semen je obtížnější, protože semena pomalu klíčí. Na připravenou půdu se nanáší sníh (výsadba by se měla provádět v lednu), semena se rozptýlí po sněhu, aby při roztavení sněhu sama šla do půdy. Poté přikryjte sklenicí a posypte stříkací lahví. Se vzhledem dvou skutečných listů se provede ponor a usadí se.

Listové begónie se starají

Dekorativní zeleň begónie v domácí péči je nenáročná. Musí být napojena, aby se zabránilo nadměrnému vysychání půdy. Zároveň rostlina nepotřebuje nadměrnou vlhkost. V zimě by mělo být zalévání prováděno mírněji.

Tato rostlina vůbec netoleruje postřik ze stříkací lahve. I mírný vniknutí vody na listy během zalévání způsobí změnu jejich barvy.

Zajímavý! Vrchní obvaz se aplikuje na zem od března do listopadu, je lepší vzít hotové směsi pro begónie, dnes jsou v prodeji takové kompozice.

Je poměrně jednoduché se o tuto rostlinu starat: zalévat, hnojit a chránit před přímým slunečním zářením. Transplantujte mladé rostliny jednou ročně, starší - jednou za pár let, aby lépe rostly a půda se nevyčerpávala. Pokud se o květinu staráte a staráte se o ni, vždy vás potěší krásnými svěžími listy a skromným, ale okouzlujícím kvetením.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada