Anthurium - reprodukce doma

Anthurium je jednou z nejoblíbenějších tropických rostlin, které zdobí vnitřní skleníky a zimní zahrady. Květenství rostliny vypadá velmi jasně a má vynikající tvar, proto se kultuře často říká „ohnivý jazyk“ nebo „květ plameňáka“.

Jak se rozmnožuje anturium, by mělo znát každý, kdo se zabývá chovem exotického pohledného muže.

Rozmnožování a zakořenění

Rod Anthurium patří do rodiny Aroidů a zahrnuje přibližně 900 druhů. Za hlavní místa růstu kultury jsou považována Jižní, Střední Amerika a ostrovy Karibského moře. Divoké rostliny mohou růst listy až jeden metr dlouhý. Doma budou velikosti skromnější.

K reprodukci anthuria dochází:

 • Semena,
 • Výstřižky,
 • Prostěradlo,
 • Rozdělením keře.

Tento proces musí být proveden opatrně, bez spěchu. Jinak mohou mladé výhonky rychle uschnout. Květina je ve své péči docela rozmarná, proto vyžaduje zvláštní pozornost.

Jak zasadit rostlinu s výhonkem s kořenem

Jak můžete zasadit anthurium s výhonkem s kořenem? Tento postup by měl být proveden pouze v době transplantace, v dubnu - srpnu. Musí být vystaven kořenový systém mateřské rostliny a „kojenců“.

Na jaře a v létě jsou vegetativní procesy jednodušší, samotná rostlina se vyvíjí snadno a aktivně, teplota vzduchu je vysoká a podporuje lepší přežití.

Před zasazením výhonků připravte půdu (půda drnu - humus a perlit 1: 3: 1 díl) a nádobu (neměla by být příliš prostorná).

Střílí s kořenem

Postup krok za krokem:

 1. Rostlina je opatrně odstraněna ze starého hrnce.
 2. Zemská koule je namočená ve vodě po dobu 5-10 minut a oddělena od kořenů.
 3. Z matečné rostliny by měly být ostrým nožem vyříznuty pouze boční procesy.
 4. Řez je posypán aktivním uhlím nebo skořicí.
 5. Mateřský květ je zasazen do květináče, prázdnota je vyplněna půdou, výhonek musí být zasazen do samostatné nádoby, aniž by byl v půdě pohřben růstový bod. Péče o něj je stejná jako o dospělou rostlinu.

Důležité! Kořeny kultury jsou velmi křehké, proto se snadno zraní, často mohou být zcela zničeny. Nikdy byste se neměli snažit vytáhnout výhonek s kořeny - oddenky určitě odejdou, budete muset projít dlouhou fází zakořenění mladých výhonků bez kořenů. V tomto případě se rostlina zakoření dlouho a neochotně.

Jak je výsadba s výhonkem bez kořenů

Stává se, že výhonek byl neúspěšně oddělen od mateřské rostliny, kořeny se odlomily, zeslábly nebo byly silně poškozeny.

Před zasazením takových výhonků do samostatného květináče byste se měli pokusit je zakořenit ve vlhkém mechu, perlitu nebo písku.

Důležité! Předpokladem pro zakořenění je umístění rostliny do mini skleníku. Aby se výhon zakořenil a aby se kořenový systém dobře vyvíjel, je nutná vysoká teplota a vlhkost. Mezi možnosti patří plastový sáček, který drží potomka v nádobě, plastová nádoba s těsně přiléhajícím víkem, která se používá pro potravinářské účely, nebo jen řezaná láhev.

Víko skleníku by mělo být denně otevřeno pro větrání, aby rostlina nehnila. Když se objeví kořeny, skleník se odstraní a výhonky se zasadí do květináče.

Bezkoreňové klíčky

Pěstování ze semen

Anthurium ze semen lze pěstovat jak po zakoupení rostlinného materiálu, tak při samoopylení dospělé rostliny. Tento proces je velmi pečlivý a zpravidla neúčinný. Květinářství ji používá velmi zřídka, protože semena klíčí poměrně špatně, odrůdové vlastnosti se mohou značně ztratit.

Poznámka! Pokud se semena kupují na objednávku, vždy zkontrolujte datum balení a sklizně. 3-4 měsíce po sklizni ztratí semeno klíčivost. Semena, která jsou nyní populární na objednávku z Číny, nejsou aktivně žádaná a často mají negativní hodnocení kvůli nekvalitnímu produktu.

Proces setí je následující:

 • Semena se namočí na 15 minut do roztoku 1% manganistanu draselného, ​​poté se položí na ubrousek nebo papír, aby se odstranila přebytečná vlhkost.
 • Pak jsou rovnoměrně rozloženy po povrchu vlhké půdy a posypány stejnou půdou nahoře.
 • Půdní vrstva nad semeny by neměla mít tloušťku větší než 3 mm.
 • Kontejner, kde byla semena vyložena, je uzavřen filmem nebo víkem. Nezapomeňte zajistit přístup ke spodnímu topení, rozptýlenému jasnému světlu a teplotě vzduchu +25 stupňů.
 • Otevřete skleník každý den po dobu 5-7 minut, abyste mohli větrat.

Semena anthuria

Nejlepší semena anturia pro pěstování jsou považována za čerstvě sklizená. Mají tendenci klíčit rychle a prakticky všechno, co bylo zasazeno.

Semena

Nedoporučuje se je vysazovat do velkých nádob, protože tak bude vývoj a růst probíhat pomaleji. Půda by také měla být dobře odvodněná, což přispěje k rychlému vzniku klíčků. První z nich se objevuje již 2 týdny po výsadbě.

Šíření listů

Jak šířit anthurium listem - odřízněte velký list s dobrými žilkami a délkou řapíku od 3 do 5 cm od dospělé rostliny. Všechny druhy kultury jsou snadno přístupné metodě šíření listů a je vynaloženo málo úsilí a času .

Listové anthurium

Z listu se vyrobí svislá trubice, která se umístí řapíkem do dobře navlhčené půdy (směs písku a rašeliny, poměr je stejný). Nad povrchem zpravidla zbývá jedna třetina plachty, která je uzavřena skleněnou nádobou.

Takový ručně vyrobený skleník je umístěn na poměrně světlém místě. Stojí za to zajistit, aby na něj nespadalo přímé sluneční světlo - skrz sklenici nádoby mohou způsobit křehký řapík vážné popáleniny. Každý den je nutné větrat půdu a rostlinu, zavlažovat stříkací lahví, dokud se z listové trubice neobjeví mladý výhonek. To znamená, že došlo ke zakořenění, rostlina může být převedena do obecného režimu péče. Sklenici lze vyjmout, mladou stopku lze přesadit do jiné nádoby s předem připraveným substrátem.

Dodatečné informace. Kořeny lze pěstovat umístěním řapíkatého listu do vody. Jak lze v této verzi zakořenit anthurium: list se vloží do vody, zředí se v něm stimulátor růstu kořenů. Do kapaliny se nevloží více než 4 až 5 cm plechu. Kultura kvetení začne o rok později.

Propagace řízky

Jak šířit anthurium pomocí řízků doma - vezměte malou část výhonku, který byl vyříznut ze zelené části rostliny.

Stonek

Řezání se provádí třemi způsoby:

 • Použití listu (metoda je popsána výše);
 • Apical - vrchol dospělého natáčení;
 • Kořeny vzduchem - stopka má vzdušné kořeny.

Nejúčinnější z těchto typů se považuje za leteckou metodu. On se skládá z následujících:

 • U dospělé a nutně zdravé rostliny je odříznut silný výhon s internodii a alespoň dvěma listy. Listy se odlomí, ale řapíky zůstanou.

Poznámka! To musí být provedeno tak, aby následně všechny síly mladého výhonku nepřecházely na výživu zelené hmoty, ale konkrétně na vývoj kořenového systému a jeho zakořenění.

 • Stonka je zasazena do substrátu (písek a rašelina, poměr je stejný).V zemi by měly být pouze vzduchové kořeny, růstový bod je nad povrchem.
 • Rostlina musí být hojně nastříkána z rozprašovače a zakryta sáčkem nebo skleněnou nádobou.
 • Skleník je odeslán na dobře osvětlené a teplé místo. Půda a výhonky jsou každý den větrány a stříkány mírně ohřátou vodou. Důvodem je, že rostlina nemá stres v důsledku teplotních změn v parním skleníku a postřiků studenou vodou.

Dodatečné informace. Stonka se dostatečně rychle zakořenila - za týden se objeví nový list. Pak lze balíček nebo nádobu vyjmout a rostlinu přesadit do samostatného samostatného květináče.

Apikální metoda chovu je také považována za populární. Vypadá to takto:

 • Špička silného a silného výhonku se odřízne ostrým nožem, řez se nechá 15 minut zaschnout.

Důležité! Stopka by měla být přesně 12 cm dlouhá a musí mít 2 listy.

 • Poté se výhonek umístí do perlitu a odstraní se na teplé, světlé místo, kde teplota vzduchu neklesne pod +24 stupňů.
 • Každý den stojí za to stříkat z lahve s rozprašovačem.

U této metody se kořeny začnou objevovat po třech týdnech. Stojí za to počkat, dokud nebudou asi 3 cm, poté může být rostlina přesazena do stálého hrnce.

Poznámka! Ať se provádí jakýkoli způsob reprodukce, místa řezu na matečné rostlině musí být dezinfikována. Pro tento účel je vhodná brilantní zeleň, manganistan draselný, skořice nebo drcené aktivní uhlí.

Reprodukce dělením keře

Anthurium lze množit rozdělením keře - rozdělte mateřský keř a výhonky zasaďte v polovině jara, když je rostlina již 3-4 roky stará.

Proces dělení keře

Krok za krokem vypadá takto:

 • Pol hodiny před začátkem dělení je mateřský keř hojně zalit vodou.
 • Poté se opatrně vyjme z hrnce, jemně se protřepe, přebytečná půda se odstraní, kořeny se jemně rozpadnou.

Dodatečné informace. Pokud jsou některé kořeny během rozmotávání poškozeny, je třeba rány okamžitě posypat aktivním uhlím nebo skořicí. Shnilé nebo poškozené kořenové procesy by měly být určitě odstraněny a ponechány pouze životaschopné a zdravé.

 • Rozdělení musí být provedeno tak, aby každá část měla růstový bod a alespoň jeden list.
 • Před zahájením procedury zakořenění výhonků se nechají hodinu na čerstvém vzduchu, aby oddenky trochu vyschly.
 • Výhonky jsou zasazeny tak, aby kořeny byly ve stejné hloubce v půdě, jako byly ve starém květináči.
 • Je-li to nutné, podpořte ji, aby byla zaseknutá předem, a to ještě před výsadbou květu. Zpravidla to vyžadují zejména vysoké výhonky.
 • Po dobu dvou až tří měsíců by měly být nové vysazené květiny nastříkány speciálními roztoky „Epin“, „Kornevin“ nebo „Heteroauxin“.

Stojí za to věnovat pozornost další péči o anthurium, potřebuje speciální, blízké tropickým podmínkám:

 • Půdní vlhkost je vysoká.
 • Teplota vzduchu není nižší než 24 stupňů, na podzim a v zimě, zatímco je rostlina v klidu, je povolen pokles na 18-20 stupňů, ale ne nižší.
 • V žádném případě by neměly být průvany.
 • Zalévání není časté, ale hojné. Během vegetačního období - jednou za 3 dny, v zimě - jednou týdně. Voda by měla být měkká, usazená a ohřátá na 25 stupňů.

Důležité! V pánvi nesmí zůstat voda - to způsobí, že kořeny kultury onemocní plísňovými chorobami nebo budou pokryty plísní.

 • Vrchní obvaz se zavádí na podzim a na jaře pomocí minerálních komplexů nebo organických hnojiv.
 • Transplantace se provádí mladým keřům ročně, starším - jednou za 2-3 roky.

Reprodukce anthuria doma nebude obtížná ani pro začínajícího pěstitele.Měli byste dodržovat všechna pravidla a úžasná květina potěší barevným kvetením, ochrání domov a rodinu, jak říkají legendy, vrátí mužům sílu a vytrvalost a nabije ženy pozitivní energií.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada