Květy verbeny ampelous - vytrvalá rostlina

Verbena je okrasná kultura, kterou si zahradníci cení pro svou bohatou barevnou škálu a rozmanitost druhů. Hlavním favoritem je ampelous verbena - jasná, nenáročná odrůda. Tato bylina se nachází nejen v zahradách začínajících květinářů, ale také ve slavných parcích zdobených krajinářskými designéry.

Historie Verbeny

Jméno vervain je římského původu, známého od 18. století. Lze ji najít ve starých knihách popisujících její léčivé vlastnosti. V různých zemích existují příběhy, ve kterých se kultuře říká slzy Isis, žíla Venuše nebo svatá tráva. Podle křesťanské legendy byla vervain poprvé objevena na hoře Kalvárie, kde byl ukřižován Ježíš Kristus. Zakryla si rány, aby zastavila krvácení.

Při správné péči můžete kvetnout celou sezónu.

Existuje více než 250 druhů tohoto zástupce flóry. Většina okrasných odrůd roste ve Spojených státech, na kontinentu od Chile po Kanadu. Léčivé byliny rostou v Evropě a na Dálném východě.

Specifikace:

 • keř až 40 cm vysoký;
 • pupeny bílých, růžových, modrých květů;
 • vlnité listy.

Jak se bylina používá:

 • pro dekorativní účely v květinářství: vytváření jasných monokompozic, alpských kopců a hranic;
 • pro stimulaci chuti k jídlu a stimulaci dávivých reflexů v medicíně;
 • kořeny se používají při nakládání okurek, aby jim dodaly pikantní aroma.

Verbena se používá v aromaterapii k odstranění únavy a zlepšení nálady.

Trvalka nebo roční?

Způsob výsadby závisí na řadě funkcí tohoto keře, které je důležité znát před uspořádáním osobního pozemku nebo zahrady. Pravidla péče se také liší v závislosti na tom, zda potřebujete každý rok zasít nové sazenice. Včasná péče zajistí svěží a dlouhotrvající květy.

Verbena je trvalým zástupcem flóry, která snadno snáší teplo a krátkodobé sucho. Keř však není mrazuvzdorný, proto se v Rusku považuje za jeden rok. Je vzácné udržovat ji na podzim až do jara. Tento druh se pěstuje v květináčích a květináčích, na balkonech a okenních parapetech. Verbena ampelous vyžaduje příznivé podmínky pro přežití ruských zim. Zahradníci obvykle kupují sazenice na začátku letní chatové sezóny. Chovatelé navíc každý rok přinášejí nové květinové hybridy, lépe přizpůsobené ruským zeměpisným šířkám.

Pro vaši informaci! Každoroční kultura se v těžké půdě nezapustí, a pokud na ni nebude svítit slunce, budou květiny malé a nenápadné.

Před zmrazením je vykopán keř se zeminou a přenesen do místnosti s teplotou vzduchu nepřesahující 10 ° C. Je to teplomilná kultura, která potřebuje světlo. Doporučuje se pěstovat na otevřeném prostranství s volným přístupem slunečního světla. Ve stínu se výhonky protáhnou nahoru a kvetení se zastaví. V podmínkách vysoké vlhkosti existuje možnost vzniku nemocí, které jsou pro verbenu nebezpečné.

Vegetativní ampelous Verbena se množí řízky a výhonky

Odrůdy Ampelny verbena

V kultuře jsou rozšířené pouze hybridní druhy získané křížením nejlepších možností. Odrůdy s jasně červenými, modrými a fialovými pupeny jsou obzvláště oblíbené.

 • Tiara Red Imp. Odrůda je v péči nenáročná, vyznačuje se bujným a dlouhým kvetením. Hlavní výhodou je odolnost proti suchu a mrazu až do -3 ° С;
 • Obsession Cascade. Plíživá odrůda šíření semen až do výšky 20 cm.Vhodné pro výsadbu v kaskádě v květináčích nebo květináčích o průměru 12 cm. Větve, nevyžaduje štípání. Rostlina má velké květenství. Odrůda je odolná proti padlí;
 • Odrůda Verbena ampelnaya Image je nenáročná odrůda odolná vůči chladu. Vhodný jak pro otevřený povrch, tak pro sázecí stroje a závěsné koše. Má rozlehlé výhonky a bohaté kvetení v sezóně od června do prvního mrazu. Výška až 30 cm;
 • Impres Peach. Odrůda je ceněna pro svou krémovou barevnou škálu a dlouhou dobu kvetení. Výhonky dosahují délky 50 cm;
 • Estrela Voodoo hvězda. Charakteristickým rysem tohoto druhu jsou jeho pestré velké květy. Obzvláště populární je odrůda šeříku s bílými skvrnami. Nevyžaduje časté zavlažování vodou;
 • Ametyst je kompaktní kultura vysoká až 30 cm, kvete po celé letní období: od června do září. Charakteristický odstín: modré okvětní lístky s bílou skvrnou uprostřed pupenu;
 • Lanai Candy Kay. Nový hybrid s velkými jasnými pupeny s bílými skvrnami. Výhonky dlouhé až 45 cm, kvetoucí od jara do září.

Důležité! Květina by neměla být hojně zalita vodou pro vegetaci.

Estrela Voodoo Star kvete až do pozdního podzimu

Verbena v krajinářském designu

Upravení zástupci flóry zdobí parky, parcely nebo květinové záhony. Další z jejich funkcí je rozdělení prostoru do zón. Verbena se nejčastěji používá k vytváření květinových aranžmánů a monoklumbů. Jedinečná barva a tvar listů umožňuje kontrastovat s jinými bylinami. Toto je jasný akcent na místě poblíž domu.

Odrůdy chameleonů jsou populární mezi designéry, kteří začínají kvést tři měsíce po umístění do země. Pokud jsou rostliny vysazeny v různých časech, světlé pupeny budou zdobit záhony po delší dobu. Můžete vytvořit panel verbeny nebo doplnit kompozice dalšími možnostmi.

Nízce rostoucí odrůdy verbeny se používají k vytvoření zelených hranic. Pro zušlechťování středu záhonu jsou vhodné vysoké odrůdy. Klasickou dekorativní výzdobou osobního spiknutí je tandem s kamarády a kaméliemi. Ideálními „sousedy“ jsou měsíčky, heřmánek, delphinium, nivyanik a rudbeckia. S hromadným vysazováním rostlin můžete dosáhnout jasného barevného efektu.

Poznámka! Verbena harmonicky ladí s keři a popínavými růžemi.

Pěstování ampelous hybridů verbeny bylo poprvé zahájeno v 19. století. Od té doby je to jedna z nejoblíbenějších květin mezi zahradníky. K pěstování se každý rok používají nové sazenice. Tato možnost je vhodná pro ty, kteří hledají výzdobu květinového záhonu, parapetu nebo verandy. Zároveň je rostlina nenáročná, odolná vůči teplu a suchu. Charakteristickými rysy jsou široká škála barev a rozmanitost druhů.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada