Ampel verbena - pěstování v květináči, výsadba a péče

Díky své kráse a nenáročnosti se ampel verbena často používá na terénní úpravy balkonů, oken a teras. Pěstování této rostliny zvládne každý. Pro bohaté a dlouhé kvetení potřebujete znát základní pravidla péče o něj.

Péče o ampelous verbena

Verbena je nenáročná na udržování podmínek a je považována za nenáročnou rostlinu. K jejímu pěstování potřebujete:

 • Slunečné místo. Odolává světlému částečnému stínu.
 • Neutrální nebo mírně zásaditá půda s dobrým provzdušňováním (s přídavkem hrubého písku nebo vermikulitu)
 • Mírné zalévání (aby se voda nehromadila).
 • Na začátku sezóny je relevantní vrchní obvaz s dusíkatými hnojivy, během období pučení - fosfor-draselná hnojiva (hotová hnojiva pro kvetoucí rostliny se prodávají v obchodech).
 • Po výsadbě je prostor kolem rostliny mulčován. Za tímto účelem používají shnilé loňské piliny nebo pokosenou trávu. Tráva je kontrolována na přítomnost semen, aby se plevel nedostal do květinové zahrady.

Verbena úžasná

Důležité!Vybledlé květenství je odříznuto pro bohaté a dlouhé kvetení.

Jak se starat o verbenu po odkvětu

Verbena ampelous, jejíž pěstování je možné jako roční, je po odkvětu vykořeněna.

Pokud existuje touha nechat rostlinu doma na zimu, pak je přesazena do květináče. Výhonky se stříhají na 2/3 jejich délky. Místnost by měla být světlá a chladná - až 15 ° C. Vrchní obvaz je snížen na dvakrát měsíčně. Hnojiva by měla obsahovat více draslíku a fosforu než dusíku. Zalévání je sníženo. Tyto podmínky zůstanou do konce února.

Výsadba ampelous verbeny

Tato rostlina se používá jak v záhonech, tak v nádobách nebo květináčích. V tomto případě se zohlední hustota výsadby a faktory obsahu ampelous verbeny.

Výsadba v květináčích

Verbena ampelous je zasazena v květináčích po všech jarních mrazech - koncem května a začátkem června. Každá rostlina by měla mít 1,5 - 2 litry půdy. To znamená, že 2–5 vervainy jsou zasazeny do 5litrového sázecího stroje, 4 sazenice jsou zasazeny do 7litrového sázeče, 6–8 rostlin je zasazeno do 10litrového. Je vhodné umístit květiny ve vzdálenosti 25 - 30 cm od sebe.

Na dno květináče je položena drenážní vrstva o tloušťce 2 - 3 cm, je lepší zasadit sazenice hroudou, aby nedošlo k narušení kořenů a pro jejich nejrychlejší přizpůsobení.

Vlastnosti výsadby rostlin v otevřeném terénu

Je vhodnější pěstovat ampel verbenu ve skupině. Jakmile vyroste a zaplní mezery mezi rostlinami, nebude už místo pro plevel. Interval mezi výsadbami je 30-35 cm. Přibližně 40 vzorků na 1 m2. Pro vyšší hustotu se používá 50 rostlin na 1 m2.

Sazenice verbeny ampelous

Domácí verbeny jsou vysazeny v květinové zahradě stejným způsobem jako v květináči. To znamená, že když všechny mrazy pominuly. A je lepší transplantaci překládat - pro menší trauma kořenů. Před výsadbou se vykopaná jamka důkladně rozlije vodou. Tato rostlina v chladném deštivém počasí dobře nekvete. Proto dávají přednost pěstování vervainu v květináčích, zdobení balkonů a teras.

Reprodukce

Provádí se řízky nebo výsevem semen. Každá metoda má své vlastní výhody.

Řezy z ampelous verbeny

Nejčastěji se odrůdové rostliny množí tímto způsobem, aby děti plně zdědily mateřské vlastnosti. Existují vegetativní odrůdy vervainu. Reprodukují se pouze dělením kořenů nebo řízky. Květy získané ze semen si ne vždy zachovávají své čisté odrůdové vlastnosti. A také rostliny z řízků kvetou rychleji.

Pro rozmnožování řízky je vybrána dospělá zdravá rostlina. Postup se provádí na konci zimy - brzy na jaře. V tuto dobu se denní hodiny již výrazně prodlužují.

Fáze:

 1. Příprava půdy pro výsadbu. Používejte lehké, výživné půdy. Pro lepší provzdušnění můžete přidat vermikulit, říční písek nebo kokosové vločky.
 2. Zelený vrcholový výhonek, dlouhý asi 6 cm, se 4 až 6 listy, se ostříhá ostrou žiletkou. Pokud je na rukojeti květenství, je odstraněno. V opačném případě to odnese sílu pro kvetení.
 3. Doporučuje se také odstranit spodní listy.
 4. Mezi řezem a spodní internodou by měla být mezera 1-2 cm.
 5. Řapík je máčen ve vodě a poté v heteroauxinu pro lepší tvorbu kořenů.
 6. Po vytvoření malé díry se zápalkou je tam umístěna stopka. Měl by být pohřben na spodním internodu.
 7. Horní část hrnce zakryjte polyethylenem, sklem nebo odříznutou horní částí z plastové lahve. Nádoba by měla být větrána denně po dobu 30 minut denně. A půda musí být vlhká.
 8. Rostliny jsou udržovány v částečném stínu. Nové listy by se měly objevit za 2-3 týdny. Verbena se tedy zakořenila.

Pozornost!Půda musí být dezinfikována. Zahřátím, rozlitím vroucí vody nebo manganistanu draselného.

Sběr semen

Chcete-li získat vlastní semena z verbeny, musíte počkat, dokud tobolky na rostlinách nedozrají a neztmavnou. Poté se plody sklidí a umístí se na látku nebo noviny, aby se semena vysušila. Někdy jsou rovnoměrně smíšené. Vysušené tobolky se otevřou a vysypou se z nich semínka, která se až do setí skladují v látkových nebo papírových pytlích.

Sběr semen ampelous verbeny z plodů

Dodatečné informace! Rostliny pěstované ze semen nemusí být podobné jejich rodičům, zejména z hybridních vzorků. Například mohou mít jinou barvu květu.

Výsev semen verbeny a pěstování

Výsev semen se doporučuje na konci února - března. Semena jsou rozložena na připravenou půdu, přičemž mezi nimi zůstávají mezery 3-4 cm. Posypeme malým množstvím půdy nahoře. Nádoba je pokryta sklem nebo fólií. Sazenice se objeví za 2-3 týdny při teplotě 20 - 25 ° C. Když se semena líhnou, je nutné snížit teplotu na 16 - 18 ° C. Sazenice se vysazují 3 týdny po jejich výskytu.

Aby se zabránilo hnilobě rostliny, je nádoba denně větrána. Půda by měla být vlhká bez stojaté vody. Doporučuje se aplikovat komplexní hnojivo každý týden. Hybridní odrůdy ampelous verbena nevyžadují štípání, protože mají dobře vyvinuté větvení.

Před výsadbou na ulici nebo na balkoně jsou rostliny vytvrzeny. K tomu se doba „procházek“ pod širým nebem postupně prodlužuje. Na silném slunci je vhodné přikrýt dvouvrstvou gázou nebo novinami, aby rostlina nehořela.

Nemoci a škůdci

Pokud je rostlina zdravá, má dobrou imunitu. A i když se objeví hmyzí škůdci nebo napadnou nemoci, květina jim odolává a cítí se celkem dobře. Nesprávný obsah však snižuje vitalitu rostliny. Verbena je náchylná k běžným běžným chorobám:

 • hniloba kořenového krčku sazenic, populárně přezdívaná „černá noha“;
 • šedá hniloba (plíseň);
 • padlí (bílé práškové spory se šíří na květech a listech).

Důležité! Pro prevenci a léčbu jsou ošetřeny fungicidy.

Vyskytuje se bakteriální vadnutí výhonků. Projevuje se jako chloróza a nekróza. V pozdější fázi rostlina zemře. Na řezu jsou viditelné tažné prameny - exsudát.

V tomto případě pomůže baktericid. V obchodech existuje systémový fungicid a širokospektrální baktericid.

Z hmyzu jsou nejběžnějšími škůdci: roztoči, mšice, třásněnky.

 • Spider roztoč, s velkou populací, tvoří pavučinu na listech. Je to patrné zejména na mladých výhoncích. Na zadní straně listu jsou viditelné skvrny - molal kůže roztočů.
 • Mšice se silnou akumulací mazají výhonky lepkavým mlékem. Výsledkem je, že se rostlina nevyvíjí dobře a může zemřít.
 • Třásněnky jedí rostliny a usazují se na listech a květinách. Všimne si je pruhovaná listová skvrna.

Na ulici se jejich počet ve větším počtu nezvyšuje kvůli dešti, ptákům, větru. V domácnostech se tomuto hmyzu daří. Rostlina z nich může být zpracována fytovermem. Jedná se o biologický produkt, který nepředstavuje významnou hrozbu pro lidi a zvířata. Měly by být prováděny nejméně dvě ošetření v intervalu 10 dnů.

Při pozorování jednoduchých kroků při výsadbě a opouštění ampelous verbeny si tedy můžete užít její kvetení od začátku léta do mrazu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada