Pelargonium břečťan - domácí péče

Mnoho lidí si myslí, že pelargónie je poněkud staromódní rostlina, jejíž skromné ​​červené a bílé květy nepravděpodobně zdobí domov. Ale ve skutečnosti to není tak, muškáty mají mnoho krásných odrůd a jednou z nich je břečťan Pelargonium. Je to velmi atraktivní květina, svěží, bohatě kvetoucí, s mnoha kaskádovými výhonky. Jedná se o úžasnou odrůdu, květináče s takovými muškáty jistě ozdobí altán na zahradě, terase nebo balkonu.

Popis zařízení

Ivy pelargónie se také nazývá plíživé, což samo o sobě odráží vlastnosti této rostliny. Stonky této odrůdy jsou ampelous, listy jsou podobné břečťanu nejen ve tvaru. Mají hladký povrch s jemným, jemným leskem. Geranium tohoto druhu má poměrně silné výhonky. U většiny odrůd mohou dosáhnout délky 1 m. Současně se výhonky dobře drží na jakýchkoli výčnělcích na svislých površích, rychle se zvedají a v budoucnu, když zmizí, mohou rozptýlit semena.

Růžový a bílý pelargonium břečťan

Tato odrůda má také podlouhlé stopky. Vyznačují se umbellate květenstvími, spojujícími 10-15 relativně malých květů. Pupeny této odrůdy pelargónie jsou jasné. Ale květy většiny odrůd jsou již světlejší barvy. Ačkoli se vyskytují jak tmavě fialové, tak šarlatové odrůdy, převažují bílo-růžové a lila.

Výhody a nevýhody břečťanu pelargonium

Ivy pelargónie je oblíbené u mnoha pěstitelů květin díky následujícím výhodám:

  • přítomnost velkého počtu odrůd s různým tvarem a barvou květů. Existují také rozmanité odrůdy, které vypadají atraktivně, i když vyblednou;
  • snadnost pěstování, protože je to velmi nenáročná rostlina, kterou zvládne i začínající květinářství;
  • bohaté kvetení;
  • většina odrůd dobře zakoření jak v zemi, tak ve vodě.

Pokud jde o nedostatky, tato odrůda pelargónie je prakticky nemá, s výjimkou jednoho. Pelargonium břečťan hibernuje obtížně v běžném městském bytě. Ale to je řešitelný problém, zkušení květinářství v takových případech doporučují použít k osvětlení další ultrafialové lampy.

Poznámka! To je často jednodušší než chladit tyto rostliny zimou.

Vlastnosti péče o břečťan pelargónie

Mnoho začínajících pěstitelů, kteří si kupují květ, jako je pelargonium, si myslí, že protože tato rostlina pochází z subtropů Jižní Afriky, potřebuje dobře zvlhčený vzduch a sluneční světlo a také dobře snáší teplo. Ve skutečnosti tomu tak není a níže budeme uvažovat o nuancích pěstování této květiny doma.

Péče o břečťan Pelargonium: co je třeba vzít v úvahu

Aby pelargonium doslova dalo vodopád květin, musíte pro něj najít správné místo. Mělo by být otevřené a dostatečně slunečné, ale za předpokladu, že se jedná o mírně fotofilní rostlinu.Ivy geranium dobře snáší přímé sluneční světlo, ale více se jí líbí rozptýlené světlo.

Kvetoucí ampelous pelargonium

Kromě toho potřebuje spolehlivou ochranu před větrem a teplotními extrémy. Zvláštností této rostliny je to, že často snáší mírné chřipky horší než silné nachlazení. Pokud jde o vysoké teploty, letní vedro nepoškozuje nadzemní část květu, ale kořeny se jí nelíbí. Někteří pěstitelé v takové dny doporučují umístit květináče s rostlinou na podnosy s navlhčeným substrátem.

Důležité! Pokud chce majitel poskytnout rostlině dobré mikroklima, pak bude optimální teplota pro léto 20–25 ° C. V zimě by měla být v rozmezí 12-15 ° C, je však přípustný pokles na 8–10 ° C.

Vlastnosti rostoucího břečťanu pelargónie a domácí péče

Pelargonium je stejný pelargón, takže jsou pro něj vhodné půdní směsi pro kvetoucí pokojové rostliny. V obchodech najdete také speciální směs pro pelargonium. Pro tuto rostlinu je vhodné použít lehkou hlinitou půdní směs. Mělo by obsahovat hodně draslíku, ale mělo by zde být minimální množství dusíku. Faktem je, že pelargónie (plíživá) ampelous s množstvím dusíku tvoří mnoho zelených listů, ale kvete mnohem horší.

Zalévání by mělo být mírné. Tato rostlina dobře snáší suchý vzduch. Je jasné, že pokud déšť pominul a muškáty rostou za balkonem ve speciální krabici, není třeba je několik dní zalévat. Tato květina snadno přežije nedostatečné množství vlhkosti ve vzduchu nebo v půdě. Při nadměrné vlhkosti je situace mnohem horší. Může to snadno vést k výskytu hniloby a pak zmizí celý keř.

Froté odrůda pelargonium břečťanu

Důležité! V žádném případě byste neměli zvlhčovat rostlinu postřikem z lahve s rozprašovačem. Když kapičky vody narazí na listovou desku, mohou vyvolat výskyt hniloby.

Propagace řízky

Břečťan břečťanu, to znamená ampelous, se nejčastěji šíří stonkovými řízky. Nejlepší je provést tento postup v srpnu až září. Průměrná délka stonkových řízků vhodných k rozmnožování by měla být 5-15 cm.

Důležité! Pro množení rostlin se zkušeným květinářům doporučuje vzít pololignifikované řízky, zelené nahoře.

Řezy by měly být odděleny od mateřského keře ostrým nožem. Nemůžete je odtrhnout, protože by to mohlo poškodit rostlinu. Takto získaná úprava se ponechá jeden den a čeká se, až plátky správně uschnou. Poté jsou za účelem dezinfekce ošetřeny aktivním uhlím (i když je lepší brát dřevo).

Pro zakořenění řízků se doporučuje předem kalcinovat půdu v ​​troubě, aby se tam nedostala infekce nebo škůdci. Řezy se vysazují ve vzdálenosti 2 cm od sebe.

Reprodukce semen

Tato metoda chovu je pro začínající pěstitele považována za příliš obtížnou, je vhodná pouze pro profesionály. Pokud stále chcete použít semeno rostliny, nejlepší doba pro to přichází v únoru a trvá do poloviny dubna.

Sazenice můžete vysazovat jak do obyčejné lehké sypké půdy, tak do speciálních rašelinových tablet, ale pouze do velkých. Výsev se provádí v jámách s hloubkou až 10 mm. V tomto případě by měla být půda dobře navlhčena, stačí ji předem nastříkat stříkací lahví. Poté se nádoba s vysazenými sazenicemi promění v improvizovaný skleník pokrytý průhledným filmem. Tyto květináče jsou umístěny na dobře osvětleném místě, ale ne na přímém slunečním světle. První výhonky by se měly objevit asi za týden. A po měsíci mohou být muškáty přesazeny do trvalých nádob.

Poznámka! Ne všechny odrůdy se dobře množí semenem. Mnoho pěstitelů radí možnosti, jako je Tornado. Jedná se o hybrid s červenými květy a délkou výhonku 30 cm.Hybrid Crystal je také vhodný pro tyto účely. Můžete pěstovat květiny doma z několika odrůd najednou. Taková sada bude zdobit nejskromnější letní chatu.

Prořezávání a tvarování keře

Tvorba keře pelargonium s břečťanem je v podstatě taková, že musíte včas odstranit zvadlé květiny a na podzim odříznout výhonky. Nelitujte je. Aby rostlina dobře kvetla, jsou silně prořezávány a každý z nich zanechává sedm listů, ale kořenové výhonky nelze odstranit. Pokud keř rostl přes zimu, pak bude muset být na jaře řezán.

Nemoci a škůdci pelargónie

Tato květina prakticky není náchylná k chorobám. Ale když se pěstuje venku, musíte neustále sledovat, aby ho nejedli paraziti. Pokud je problém identifikován v počáteční fázi, lze jej dokonce odstranit ručně, ale pokud je situace zahájena, budete muset použít insekticidy.

Pelargonium břečťan: nejlepší odrůdy

V průběhu let pěstování rostlin pěstitelé květin vyšlechtili mnoho odrůd. Snad každá redakce zahradnických časopisů má své oblíbené, ale existují i ​​uznávaní vůdci. Pokud si přejete, můžete si také vybrat směs, ve které budou prezentovány různé odstíny okvětních lístků.

Velké ohnivé koule vínové

Tato odrůda má překvapivě bílo-vínové lístky. Tato odrůda kvete od pozdního jara do pozdního podzimu. Můžete ji také pěstovat uvnitř. Výhonky rostou asi o 40 cm za rok.Tato odrůda má velmi ráda slunce.

Pelargonium břečťan Velké koule ohně Burgundsko

Bernardo

Je to froté odrůda s krásnými růžovo-červenými květy. Zadní strana okvětních lístků má světlejší odstín, často téměř bílý.

Velké koule ohnivého červeného sametu

Další krásná froté odrůda s červenými květy. Výška pouzdra je 30-40 cm.

Toscana Boneta

Existují různé barevné možnosti, ale květiny budou stejně velké a výhonky dlouhé. Nejkrásnější varianta je s bílými květy, které tvoří velkolepou kaskádu.

Pac vicky

Jedná se o velké květy korálového odstínu, uprostřed jsou okvětní lístky mnohem kratší než na okrajích. Obecně je rostlina stejně nenáročná jako jiné odrůdy.

malajský

Jedná se o jednu z výše zmíněných odrůd Toskánska. Liší se v jasných odstínech okvětních lístků v červených tónech.

Velké ohnivé koule levandule

Odrůda s hustými listy a velkými květenstvími. Jeho květy jsou světle fialové, levandule.

Růžový graf

Luxusní odrůda s jasně růžovými květy, shromážděná ve velkých květenstvích.

Velké koule ohnivého melounu

Velmi krásná odrůda rostlin. Jeho květy se vyznačují tmavě karmínově červeným odstínem, květenství je husté a velké. Odrůda kvete dlouho a hojně. Může být pěstován jak v květináčích, tak v balkonových krabicích.

Pelargonium břečťan Velké koule ohnivého melounu

Obecně platí, že pokud se pěstitel zajímá o pelargonium s břečťanovými listy, hlavní argumenty ve prospěch rostliny jsou snadná péče a bohaté kvetení. Zdobí východní a západní stranu terasy. Tato odrůda se také používá pro aromaterapii. Není divu, že její květiny obsahují éterický olej, jehož aktivní složka - geraniol - se používá v parfumérském průmyslu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada