Jak pěstovat ampelous catharanthus ze semen

Catharanthus je vždyzelená vytrvalá rostlina, patří do rodinného kruhu keřů, vypadá jako keř. Má asi osm odrůd. Za vlast jsou považovány tropické země: Srí Lanka, Indie, Madagaskar Kuba, Jáva, Afrika, Indočína, Indonésie. Přesné místo původu nelze určit.

Popis

Katarantus je květina vysoká asi 50 centimetrů. Na koncích jsou květenství, stejně jako lesklá hustá zeleň pokrytá pupínky. Rostlina velmi miluje teplo. Pěstování je možné jak na zahradě, tak v květináči. V procesu není nic obtížného, ​​zvládne to i nezkušený květinář. V subtropických podmínkách roste rostlina tohoto typu o 150 cm, krása květin vykoupí úsilí a zvýšenou pozornost.

Květiny Catharanthus

Při dodržování pravidel můžete snadno vypěstovat celou galerii květin tohoto typu. Ampelous catharanthus je trvalka vždyzelená, ideální pro pěstování v květináčích a květináčích, jak je znázorněno na obrázku. Listy jsou podlouhlé, tmavě zelené barvy a podlouhlé. Maximální délka, kterou mohou dosáhnout, je se stonky 1,5 metru. Samotné květiny mají průměr 8 cm. V květenstvích je 5 okvětních lístků. Přicházejí v bílé, růžové barvě s fialovým nebo žlutým srdcem.

Poznámka! Období květu trvá od května do října.

Catharanthus se často prodávají v obchodech. Tyto krásné květiny si můžete vypěstovat sami. Takový proces přinese svému majiteli spoustu potěšení a díky kvetoucím keřům bude odměněn pozitivními emocemi.

Možnost zdobení fasády domu s květináčem

Ampelous catharanthus: rostoucí ze semen

Příprava semen

Chcete-li získat zralá semena, musíte pěstovat keř v pokojových podmínkách, při správné teplotě, vlhkosti, osvětlení, připomínající tropy. Výsledek lze dosáhnout pouze za šest měsíců.

Není těžké vypěstovat ze semen ampelous catharanthus. Před výsevem je nutné semena vydezinfikovat. Jsou zabaleny do kousku gázy a ponořeny do slabého roztoku manganu (poměr 2 gramy na 1 litr vody) po dobu 30-40 minut. Výsadba se provádí na konci zimy - brzy na jaře. Běžná dřevěná bedna slouží jako nádoba na sazenice.

Poznámka! Zasejte semena do hloubky 2 cm, půda musí být vlhká. Zakryjte černý pytel nebo fólii nahoře.

Optimální teplota je 23 stupňů. Po objevení výhonků se z nádob odstraní filmy a teplota se sníží na 20 stupňů. Po 2 týdnech přidejte malé množství hnojiva (fosfor). Vzhledem k tomu, že se listy objevují na kmeni, je katarantus vysazen 3-4 výhonky do jedné nádoby. To vše se provádí za účelem získání objemného a svěžího keře. V budoucnu je květina udržována na parapetu, ale ne na přímém slunečním světle.

Reprodukce ampelous catharanthus je také možná:

  • Výstřižky
  • Rozdělením keře

Reprodukce catharanthus řízky

Jednoduchou metodu používají běžní zahradníci. Větve se berou jako řízky po prořezávání s pupeny na kmeni. Jsou umístěny ve sklenici vody nebo přímo ve vlhké zemi. Jsou také pokryty černým vakem a teplotní režim v místnosti je pozorován při 23 stupních.Po několika dnech dojde ke kořenům. Pravděpodobnost takové reprodukce rostlin je 97 procent.

Rozdělení keře

V polovině jara jsou nezávislé výhonky s kořenovým systémem odděleny od hlavního stonku. Každý výhonek se vloží do samostatného květináče a hojně se zalévá. Je důležité si uvědomit, že jasné slunce může rostlině ublížit. Po několika dnech se kořeny zakoření a nastane úspěšný růst. Dalšími kroky po pěstování jsou řádná péče a pozornost.

Reprodukce doma

Pěstování a péče o katarantu doma    

Katarantus ampelous je nenáročný, ale stále se o něj musíte starat. Je třeba jej zalévat včas, aby bylo možné sledovat teplotu.

Důležité! Květina by neměla být držena na přímém slunečním světle. To může vést k nemoci a dokonce ke smrti.

Optimální světlo a pohodlná pokojová teplota

Požadovaná teplota by měla být mezi 18 a 23 stupni. Nezapomeňte na rodokmen květu (tropy). Na jaře byste měli pravidelně vysazovat rostlinu do zahrady nebo jen ven. Důležitá podmínka pro tuto rostlinu: teplé, lehké počasí.

Květina je nejčastěji umístěna na parapetu. Pokud v místnosti není okno nebo je málo slunečního světla, vytvoří se umělé osvětlení. Musíte použít běžnou 150 wattovou žárovku na metr čtvereční. To je pro takové světlo milující stvoření dost.

Zalévání a vlhkost

Správné a včasné zvlhčení půdy a vzduchu je na druhém místě po slunečním záření. Bohaté zalévání se provádí v horkém počasí dvakrát denně. Je velmi důležité sledovat vlhkost v půdě.

Při nadbytku vody se kořenový systém rozpadne a květina zemře. Úroveň vlhkosti v místnosti lze regulovat pomocí speciálního přístroje (zvlhčovače). Pokud to není možné, měli byste rostlinu každý den postříkat vodou z lahve s rozprašovačem.

 Dodatečné informace! Naléváním expandované hlíny na paletu s hrncem můžete dlouhodobě udržovat vlhkost v místnosti.

Vnitřní kataranthus potřebuje zvýšené množství vlhkosti.

Květina ve správných podmínkách.

Typické nemoci a škůdci

Krásný vzhled je známkou zdravé rostliny. Letargie, suché listy, bledá barva - to vše naznačuje nesprávnou péči a podmínky zadržení.

  • Vzhled skvrn a hrbolů na povrchu listů, stejně jako abscesy ve spodní části. Důvodem je zvýšená vlhkost vzduchu a půdy.
  • Žluté nebo suché konce listů - nedostatek vlhkosti.
  • Malý počet květů. Stává se to velmi často během chladného období.
  • Zvýšená aktivita kořenů - čas na transplantaci.
  • Paraziti, klíšťata, pavouci jsou nebezpeční nepřátelé. Jsou neseny větrem, přenášeny z jiných rostlin. Nejlepší způsob, jak s nimi zacházet, je dezinfekce. Je nutné namočit kartáč do alkoholového roztoku a ošetřit všechny postižené oblasti jednou týdně.

Catharanthus Ampelny ve volné přírodě

Možné problémy při pěstování catharanthus

Ampelous catharanthus je rostlina milující teplo. Jeho hlavní potřebou je příjemná teplota v místnosti nebo mimo okno. Záleží na umístění květu. Při správném dodržování všech bodů pro péči o květiny by neměly nastat problémy. Poté, co katarantus květiny zavrhl, představí jako projev vděčnosti svému majiteli krásné hnědé květy a hustý keř. Bude viset majestátně z výšky 2 metrů nebo z obyčejného parapetu. V jižních oblastech lze ampelous catharanthus bezpečně chovat přímo pod širým nebem, protože pěstování a péče v tak teplém podnebí květinu prospěje a nestane se pro jejího majitele zátěží.

Poznámka! Při nedostatku světla se květy katarantu deformují, prodlužují a mění barvu.

Taková jedinečná květina je nádhernou výzdobou interiéru nejen pro dům nebo byt, ale také pro fasádu budovy.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada