Jak se starat o ampelous muškáty doma

Geranium se v obyčejných lidech nazývá oblíbená rostlina našich babiček - velká rodina Pelargonium. Skutečné muškáty jsou odolné proti chladu, rostou ve středním Rusku a používají se jak pro krajinářský design, tak pro lékařské účely. Pelargonia, která se pěstují na parapetu v Ruské federaci, pocházejí z teplých zemí. Vlasti ampelous pelargónie je Jižní Afrika.

Ampel geranium - typy, popis

Navenek květiny ampelous pelargónie připomínají pivoňky. Kvetení trvá dlouho, od jara do pozdního podzimu. Květy mají bohatou barevnou škálu, je pouze modrá a jasně žlutá, často najdete:

 • Scarlet;
 • Bílý;
 • Šeřík;
 • Růžový;
 • Červené.

Květina by měla být vždy umístěna v dobře osvětlené místnosti, jinak bude mít pomalé stonky s bledými listy.

Tento druh je zřídka vidět ve vertikálním zahradnictví. Pelargonium ampelous je vhodnější pro zavěšení zahrad. Odkud pochází název kudrnatého ampelous pelargónie. Hlavním rysem pelargónie ampelous jsou pružné výhonky, které mohou dosáhnout délky 90 cm a mohou se krásně zavěsit a zvlnit. V přírodě je pelargónie vytrvalý keř, který roste v horských oblastech. Kromě atraktivního vzhledu se rostlina vyznačuje svou vytrvalostí.

Tento typ pelargonia se nazývá břečťan, a to díky speciální struktuře listů, jejichž tvar připomíná listy břečťanu. Listy jsou velmi tvrdé na dotek, což dokonce někteří považují za umělé, ale není to tak.

Důležité! Listy tohoto druhu pelargónie jsou lesklé a nejsou pokryty chmýří, jako listy jeho nejbližšího příbuzného, ​​zonálního Pelargonium.

Ampelous pelargónie nepotřebuje zvláštní péči doma, protože v přírodě roste v horských oblastech. Stačí dobře osvětlená lodžie nebo okenní parapet. Při pěstování sazenic byste se neměli příliš zalévat zaléváním, jinak může rostlina zemřít. V létě se doporučuje muškáty zalévat, krmit a štípat.

Poznámka! Pelargonium lze pěstovat buď prořezáváním dospělé rostliny, nebo použitím osiva. Pokud to v zimě přeplníte zaléváním, bude to hlavní příčina chorob a špatných kořenů v rostlině.

Rozmanitost druhů geranium-pelargonium

Všechny muškáty jsou rozděleny do několika skupin, a to:

 1. Unikátní. Je to hybrid brilantního a královského pelargonia. Listy jsou silně členité a mají charakteristickou kořeněnou vůni. Květy se podobají těm z královského pelargónie. Používá se pro dekorativní účely.
 2. Královský. Druhé jméno je anglické velkokvěté nebo domácí, královské a ušlechtilé. Má mnoho odrůd, které se liší tvarem a barvou. Hlavním rysem tohoto typu pelargónie je přítomnost tmavých pruhů nebo tmavých skvrn podél žil na dolních okvětních lístcích. Dosahuje výšky 50 cm, doba kvetení je 3-4 měsíce. Velmi rozmarná rostlina, o kterou se musíte starat, která vyžaduje povinné zimování.
 3. Andělé. Má druhé jméno, Viola. Květy připomínají macešky. Rostlina se získává křížením s divokými druhy. Keř je malý a dosahuje výšky až 30 cm. Kvetení probíhá po celé letní měsíce s plyšovými závěsnými rostlinnými čepicemi.
 4. Zonální.Nejoblíbenější druh pelargónie s více než tisícem odrůd. Rostlina je odolná a je prezentována ve formě vzpřímeného keře. Listy jsou zvlněné a pokryté malými chlupy, má charakteristickou vůni. Pokud se o květiny staráte správně, vytvářejí květenství celé léto a v místnosti s optimálními podmínkami pro rostlinu - po celý rok. Listy jsou dvoubarevné, když střed listu a okraje mají jinou barvu, a tyto zóny jsou jasně oddělené, proto název rostliny, stejně jako tříbarevné. Mohou dosáhnout výšky až 60 cm, ale existují i ​​mikrominiaturní odrůdy až do výšky 10 cm.
 5. Sukulentní. Za jejich hlavní rys je považován neobvyklý tvar siluet stonků, připomínající mini kopii baobabů. Jsou velmi cenné pro ty, kteří milují něco exotického v interiéru, a také se používají k vytváření kompozic ve stylu bonsai. Existuje rostlina s trny nebo bez nich. V období sucha začnou zbavovat listí.
 6. Vonný. Mají malé květy fialového nebo růžového odstínu. Listy se nazývají rozřezané nebo rozptýlené v souvislosti s perovitě vyříznutými 5-7 částmi, proto vypadají jako froté. Listy obsahují éterický olej, který je při dotyku velmi snadno cítit, odtud název vonný pelargónie. Používá se pro kosmetické, lékařské, voňavkářské a potravinářské účely.
 7. Břečťan. Více o tomto pohledu později.

Nejdůležitější věcí v rostlině jsou samozřejmě květiny. Právě od nich budou budoucí majitelé kterékoli ze skupin pelargonií při výběru odrazeni

Ivy nebo ampelous

Ampelous pelargónie se často nazývá břečťan. Ve většině případů jsou jednoduše zmateni kvůli jménu souhlásky.

Někteří lidé, kteří nemají tušení, jak břečťan pelargónie vypadá, si jej pletou s obyčejným a domnívají se, že mezi nimi není žádný rozdíl. Toto je velmi hrubá chyba - odrůdy související se mohou navzájem velmi lišit.

Co je to ampelous pelargonium nebo kaskádové pelargónie

Kaskádový ampelous geranium je chápán jako vylepšená verze starého pelargonia s břečťanem, který má velké množství barev a odstínů. Její okvětní lístky jsou velmi úzké, ale květů je tolik, zvláště když jsou pěstovány v zavěšeném květináči a okenní krabici, že za nimi nevidíte listy. Vynikající rostlina pro pěstování na slunci, zatímco jiní mohou zemřít na takové nesnesitelné podmínky.

K tvorbě květenství dochází od července do září

Odrůdy pelargonium ve tvaru ampelous nebo břečťanu

Je velmi obtížné vybrat jednu odrůdu z velkého počtu. Dokonce chci vzít všechno najednou. Ale protože je to nereálné, stojí za to podrobněji prostudovat každý z druhů a vybrat si ten, který vám vyhovuje.

Tabulka odrůd a popisy ampelous pelargónie druhů

OdrůdaPopis
AmetystBěžný druh, který se vyznačuje objemovým rozvětvením a rychlým vývojem. Květy jsou prezentovány ve formě velkých košů barvy májových růží. V létě je pelargonium vyřazeno na ulici a v zimě je přivedeno zpět do teplé místnosti.
KrokodýlMá neobvyklou barvu listu - jasně žluté žíly na zeleném pozadí jsou jasně viditelné. Květy mají korálový nebo fialový odstín.
Dacora PinkMá světle zelené nebo pestré listy, které připomínají plasty. Okvětní lístky, které se zužují směrem k základně, tvoří krásný, jemný pupen. Povrch je posetý jasně vyznačenými červenými žilkami.
Jagky gauldTento keř se vyvíjí velmi rychle, vyznačuje se nádherou a rozvětvením. Froté květiny, bílé, pod vlivem ultrafialového záření se mohou zbarvit růžově nebo fialově.
Pelfi BarockFroté květy tmavě červeného odstínu, které se shromažďují ve velkých květenstvích.

Pelfi Barock je vhodný pro milovníky nádherných druhů květenství

Charakteristika a popis populárních odrůd pelargonia

Následují příklady nejoblíbenějších odrůd od zahradníků.

Pelargonium ampelous "Letní déšť"

Květina má tenké, ale zároveň silné kaskádové výhonky, jejichž velikost je 80-100 cm, listy jsou hladké a lesklé, od 5 do 8 cm široké, připomínající listy břečťanu. Pelargonium ampelous "Letní déšť" má obyčejné květiny, které se shromažďují v 5 kusech květenství ve tvaru deštníku. Kvetení začíná na konci května a pokračuje po celé léto.

Pelargonium ampelous "Motýl"

Oficiálně pojmenovaný Tornado Fushsia. Keř má zelenou korunu bohaté barvy, vyznačuje se nádherou a rozvětvením. Stín květů připomíná fuchsii s tmavými žilkami a několika skvrnami.

Hlavním rysem odrůdy Butterfly je tvar okvětních lístků, které připomínají motýla.

Při správné péči o kteroukoli z odrůd ampelous pelargónie bude rostlina potěšit oko svého majitele krásnými květinami a neobvyklým tvarem koruny po dlouhou dobu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada