Fuchsia ampelnaya - popis odrůd, pěstování a péče doma

Ve své domovině, v Americe, na Novém Zélandu, na Tahiti, je fuchsie vždyzelený keř nebo strom se zvonovými květy. Více než stovka jejích odrůd přirozeně roste v přírodě.

Fuchsia ampelous: rysy pěstování a péče doma

Jako kultura hrnců se květina v Evropě rozšířila od konce 18. století. Kvetoucí keř byl pýchou bohatých měšťanů. Podle popisu současníků se palác Marie-Antoinetty ve Francii kvůli množství fuchsií podobal skleníku.

Fuchsie v květináčích

Moderní hybridní odrůdy fuchsie jsou díky plasticitě větví a rozmanitosti barev univerzální. V závislosti na odrůdových vlastnostech je lze použít pro terénní úpravy doma, v kanceláři, na zahradě.

Důležité! Hrnce s rostlinou nelze během období kvetení přesunout nebo dokonce otočit, jinak květiny a pupeny jednoduše zmizí.

Květina potřebuje výživnou, ale lehkou půdu. K tomu můžete přidat k obvyklému určenému pro kvetoucí rostliny:

  • perlit;
  • vermikulit;
  • kokosová půda (kokosový substrát).

Fuchsie miluje dobré osvětlení, ale při vystavení přímému slunečnímu záření se spálí na listech. Je lepší umístit jej do blízkosti oken, která jsou osvětlená před obědem nebo pozdě večer. Pokud není možné zajistit rostlině přirozené světlo, lze pro osvětlení použít zářivky. Nedostatek světla přispívá k prodloužení výhonků, navíc rostlina nemusí kvést.

V létě se fuchsie cítí dobře při teplotách ne vyšších než 20-23 ° C. Rostlina netoleruje dobře, proto se s nástupem teplého období doporučuje vzít ji venku.

Fuchsie kvete dobře v teplé sezóně na balkoně, hlavní věcí je zajistit stínování v poledne. Foukané větrem snáší lépe teplo. Květina může zůstat venku až do mrazu. Podmínky pro dobré zimování jsou teploty od 3 do 100 ° C a pokud možno podsvícení. Pak rostlina přestane růst, nevytáhne výhonky. Fuchsie, v zimě správně zachovaná, kvete dříve.

Důležité! Fuchsie se rychle rozvíjejí a hojně kvetou, proto potřebují doplnit náklady na nezbytné stopové prvky. Musí být pravidelně každý týden krmena hnojivy s převahou draslíku a fosforu ve složení. Po skončení štípání je nutné provést vrchní obvaz.

Rostlina je vlhkomilná, je nutné časté postřikování a mytí, stejně jako pravidelné zavlažování. V létě je pro zvlhčení vzduchu poblíž umístěna další nádoba s vodou. V případě nedostatečné vlhkosti může rostlina odhodit květiny. Postříkejte a zalévejte rostlinu na balkóně nebo lodžii večer nebo brzy ráno.

V teplé sezóně je rostlina hojně napojena, je obzvláště důležité sledovat vlhkost během období pučení.

S nástupem zimy se zalévání postupně snižuje na minimum, hlavní věcí je zabránit vysychání.

Voda pro zavlažování a postřik by měla být buď usazená, nebo dešťová voda, vždy při pokojové teplotě.

Důležité! Nesmí být povoleno zamokření kořenů zamokření půdy. Zažloutlé listy a hnědý květ na zemi mohou naznačovat mokrý kořenový systém.

Fuchsia ampelous - výsadba a péče na ulici

Rovnoměrně tekoucí výhonky rostliny, na vrcholu kvetení, se promění v květinový mini vodopád. Ale pro to jim musíte vytvořit vhodné podmínky.

Přistání

Květina se pěstuje pomocí semen a zakořenění řízků.

První metodu chovatelé zpravidla používají k získávání nových odrůd. Je to pečlivé a pracné; navíc nezaručuje získání odrůdy s mateřskými vlastnostmi.

Zakořeněné fuchsie řízky

Pro amatérské zahradníky je lepší rozmnožování odrůdy, která se vám líbí, řízky. Zbývající části výhonků (15-20 cm) stačí po sevření ve vodě po dobu 10-14 dnů. Poté, co se řezání zakořenilo, může být zasazeno na trvalé místo. Chcete-li rychle získat hustý keř, můžete do květináče zasadit několik řízků. Dobrá tvorba kořenů vyžaduje mírné teploty až 20–23 ° C a pravidelné zalévání.

Sazenice přijaté poštou nebo zakoupené v obchodě jsou transplantovány metodou překládky z kontejneru do kontejneru s povinnou drenážní vrstvou a naplněny zeminou.

Pro blaho fuchsie musíte:

  • umístěte jej do oblasti chráněné před průvanem a větrem;
  • místo pro pěstování musí být vybráno, vyhýbat se jižní straně;
  • poskytnout rostlině neutrální pH půdy;
  • používat pro výsadbu lehkou půdu propustnou pro vodu;
  • krmte pravidelně každé 2-3 týdny - díky tomu bude kvetení delší a velkorysější.

Důležité! Fuchsie nemá ráda teplo a netoleruje přímé sluneční světlo.

V létě potřebuje keř časté zavlažování; doporučuje se také zvlhčit nadzemní část postřikovačem. Musíte se soustředit na vysychající půdu kolem kořenů rostliny, nadměrná vlhkost jim může ublížit.

Jak tvarovat fuchsii

Chcete-li získat hustý, rozvětvený keř, květina je sevřená, jak roste. První sevření se provádí po zakořenění řezání. Sevřete (odstraňte) horní část výhonku, čímž stimulujete boční pupeny, aby rostly a kvetly.

Výhonky, které z nich vyrostly, jsou také sevřeny a ponechají se 2-3 uzly pro rozvětvení. Svěží rostlina tedy může být vytvořena na 3-4 svírání. Výřezy rostoucí ze země jsou také odříznuty.

Sevření pro rostlinu hraje roli formativního a omlazujícího prořezávání, neumožňuje vystavení stonků.

Výhonky ampelous a odrůdy na jaře jsou zkráceny o třetinu délky. Je důležité, aby větve květu byly ze všech stran stejné. Pak během období květu bude keř harmonický, jednotný. V dospělé rostlině sevřete každé 3-4 internodium.

Fuchsie je plastická rostlina, rychle roste, stonek může být vytvořen z odrůd keřů a ampelů.

Fuchsie na kufru

Vyrostlá stopka je na několika místech přivázána k podpěře. Spodní listy a větve na budoucím kmeni jsou odstraněny, přičemž na koruně zůstávají 3-4 páry listů. Vrchol je sevřen poté, co rostlina dosáhne požadované výšky. Poté začíná fáze tvorby koruny, která štípne výhonky přes 2 - 3 internodia. V průběhu doby se kmen fuchsie lignifikuje, koruna se rozvětvuje.

Silnější stonku lze získat tkáním 2-3 výhonků jedné rostliny.

Fuchsie kvete na mladých výhoncích. Čím kratší je štípnutí (1-3 pupeny), tím lépe se mladé výhonky vyvíjejí.

Nejběžnější odrůdy

Mnoho moderních odrůd se vyznačuje zářivými barevnými kombinacemi.

Fuchsiová modrá údolí

Jedná se o všestrannou odrůdu, kterou lze pěstovat jak ve formě keřů, tak jako ampel. Sněhově bílé sepaly dvojitých, velkých květů mají po okraji zelený odstín. Sukně květu je svěží, levandulová.

Dlouhé kvetení, velmi bohaté.

Fuchsie Bella Rosella

Rostlina má jedny z největších květů (10–12 cm). Jsou froté, světlé, lila-růžové se sněhově bílými tyčinkami a bledě růžovými sepaly. Bohaté kvetení, dlouhotrvající.

Fuchsia Bella Rosella má ampelous a Bush tvar.Je nenáročný, může růst ve stínu.

Odrůda Bella Rosella

Fuchsiový modrý anděl

Modrý anděl je sofistikovaná, nezapomenutelná fuchsie. Velikost květu až do průměru 12 cm. Koruna (sukně) květu je froté, tmavě fialová, sepaly bílé. V úplném rozpuštění se bílé tyčinky s růžovými prašníky stávají velkolepým přízvukem. Poloampelový keř (visící).

Fuchsia Hollis Beauty

Květy jsou velké (7-8 cm), dvojité, sepaly bílé, sukně lila-modrá. Keř roste velmi úhledně, má kompaktní tvar, dobře se rozvětvuje. Odrůda snáší teplo a jasné slunce lépe než jiné fuchsie.

Květina je elegantní, kontrastní, sepaly bílozelené barvy s fialově růžovou sukní. Obzvláště dobrý při úplném rozpuštění. Růžové podlouhlé tyčinky vyrazily mléčně bílé prašníky.

Důležité! Kultivační forma je ampelous, biče dospělé rostliny dorůstají až do délky 60 cm.

Fuchsiový modrý led

Rostlina byla získána jako výsledek počáteční mutace kultivaru Dark Eyes v roce 1954 ve Spojených státech amerických. Velké zdvojené květy se vyznačují charakteristickým uspořádáním okvětních lístků. Připomínají vrstvenou spodničku. Barva okvětních lístků je hustá levandule, sepaly jsou světle karmínové. Je zajímavé, že u rostlin této odrůdy se květní lístky mohou lišit v intenzitě barev. Odrůda je nenáročná, pěstuje se v křovinatých a bohatých formách. Rychle roste, doporučuje se omezit prořezávání, aby se vytvořila hustá koruna. Cítí se dobře v částečném stínu.

Fuchsia Bisentenial

Fuchsia ampelous Bicentennial je malován v lososově oranžových tónech. Charakteristické purpurové tahy podél okraje vícevrstvé sukně vytvářejí mimořádný barevný kontrast. Květy jsou podlouhlé, poměrně velké, ve formě pupenů. Světelné sepaly se časem stávají jasně oranžovými.

Odrůda byla vyšlechtěna kalifornským zahradníkem Tedem Paskesenem v roce 1976 a je věnována 200. výročí nezávislosti USA. Pasquesen provedl dlouhou výběrovou práci, aby získal odrůdu odolnou vůči teplu a silnému větru.

Rostlina tvoří hustou, rozvětvenou korunu, bohatě kvete.

Odrůda Blue Mirage

Fuchsiová modrá Mirage

Rostlina může být pěstována jako semi-ampelous rostlina, ve formě klesající keře a v závěsných nádobách.

Blue Mirage je velkokvětá odrůda, která kvete tmavě fialovými květy se sněhově bílými sepaly. Délka výhonků odrůdy je až 40 cm, časné kvetení, bohaté, dlouhé. Dvojité květiny, velké.

Listy jsou středně velké, stonky rychle lignifikují, takže odrůda se snadno pěstuje ve standardní formě. Odrůda rychle roste, dobře zimuje. Vhodné pro pěstování začínajících zahradníků.

Fuchsia Cecile

Květy jsou velké, dvojité, mají jasnou, neobvyklou kombinaci odstínů. Vlnité vrstvené lístky jsou levandulově modré a sepaly tmavě růžové. Fuchsie odrůdy Cecile se pěstuje ve formě keřů a ampelů.

Loď společnosti Jeden „návrh“

Jedinečná fialovo-růžová barva se stala charakteristickým znakem květu, není nadarmo, že jedno z prvních syntetických barviv, fuchsin, dostalo své jméno.

Lodě japonské společnosti ONE (Ocean Network Express) zabývající se přepravou kontejnerů nelze zaměňovat s ostatními. Jejich podpisová barva je fuchsie.

Fotografie 7 Motorová loď „Fuchsia“

Neméně „okouzlující“ výletní katamarán „Fuchsia“ vede podél řeky Moskvy.

Péče o fuchsii je snadná. Pokud vytvoříte optimální podmínky pro rostlinu, elegantní lucerny vytvoří po mnoho let jasnou náladu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada