Diascia je vytrvalá ampelous rostlina

Diastia může být pěstována pro zdobení terasy, balkonu, lodžie a samozřejmě květinových záhonů. Při výsadbě na otevřeném terénu se tato květina vyvíjí jako plíživá nebo popínavá rostlina.

Populární druhy a odrůdy

Existuje 50 druhů ampelous diastia, ale pěstitelé květin dávají přednost pěstování jen několika z nich. Populární typy diastografie:

 • vousatý. Vytváří kompaktní keř se svěžími stopkami a malými květy různých barev;
 • cítil. Venku tento druh kvete po celé léto. Na keřích se tvoří mnoho neobvyklých a vícebarevných květů a lesklých listů, které dodávají rostlině další krásu;
 • elegantní. Rostlina se vyznačuje velmi malými listy a růžovými květy;
 • výstraha. Tento druh se vyznačuje dlouhými plíživými stonky a krásnými bledě růžovými květy.

Lososová ampelous diastia

Pro vaši informaci! Ostražitá diastie je schopná sama pučit a zakořenit.

Nejoblíbenější odrůdy diastia mezi zahradníky:

 • Růžová královna. Tato odrůda má světle růžové květy s bronzovým lemem;
 • Trnka meruňková. Stonky jsou silné, měkké, ubytování. Květy s ostruhami, meruňkovým nebo lososovým odstínem;
 • Rubínové pole. Květy jsou růžové s tmavým středem.

Jak úžasně kvete úžasná diastie

Diastia v krajinářském designu

Diastia je vytrvalá ampelous rostlina, která se nejlépe vysazuje na alpské skluzavce, v květináči nebo zavěšeném květináči. K vyplnění prázdného prostoru mezi ostatními rostlinami lze květinu zasadit na záhon. Diastia také vypadá skvěle v jedné výsadbě nebo v kompozici s jinými barvami. Kromě toho může být rostlina vysazena tak, aby zdobila zahradní cestu a malou zpevněnou plochu. Květina vypadá efektně v zavěšené balkonové nádobě nebo vysokém květináči. Jeho dlouhé stonky se budou nádherně houpat a vytvářet květinový ohňostroj.

Diastia květiny v košíku ve složení s jinými květinami

Metody pěstování a šlechtění diastie

Diastia může být pěstována sazenicemi nebo množena zakořeněním řízků.

Pěstování ze sazenic

Ampel diastia, rostoucí ze semen krok za krokem:

 1. Semena rostlin se položí do připraveného substrátu, který se skládá ze zahradní půdy a říčního písku. Semena nejsou pokropena zeminou, ale pouze snadno přitlačena na povrch půdy.
 2. Výsadby na horní straně nádoby jsou pokryty fólií nebo sklem a ponechány uvnitř při teplotě 18-20 ° C.
 3. Když se objeví první výhonky, teplota vzduchu se sníží na 10-15 ° C.
 4. Sazenice se zvlhčují stříkací pistolí, jak vrchní vrstva země vysychá.
 5. Pěstované sazenice se ponoří do samostatných nádob a provede se sevření horní části, aby se stimuloval růst keřů.

Pěstování sazenic diastie ze semen

Propagace řízky

Jak šířit diastii řízky:

 1. Oddělte kořenový řez (7-9 cm) 2-3 listy z dospělého keře.
 2. Sázejte v květináči naplněném zahradní půdou a vlhkým říčním pískem (v poměru 3: 2).
 3. Umístěte hrnec se stopkou na chladné a světlé místo pro zimování.
 4. Na konci května přitlačte horní část řezu a přesaďte jej do otevřeného terénu.

Výsadba diastografie v otevřeném terénu

Pro přistání diastie na otevřeném terénu je vybráno dobře osvětlené a větrem chráněné místo. Před výsadbou připravte půdu. Nejvhodnější složení půdy: shnilá rašelina, zahradní půda, hrubý říční písek. Všechny jsou brány ve stejném poměru. Při výsadbě sazenic je důležité udržovat vzdálenost nejméně 15 cm.

Poznámka! Rostlina je vysazena na otevřeném terénu pouze tehdy, když pominula hrozba mrazu.

Jak diastie roste na záhonu v zahradě

Další péče o rostlinu

Péče o ampelské odrůdy diastie je poměrně jednoduchá, je nutné pouze včas zalévat, hnojit a ořezávat keře.

Zalévání

Rostlina je napojena, jak vrchní vrstva země vysychá. Zalévání se nejlépe provádí ráno nebo večer, takže se vlhkost odpařuje pomaleji.

Důležité! Při nadměrném zalévání a stagnaci vody v zemi bude květina často bolet a může dokonce zemřít.

Top dressing

Ke krmení květu se používají pouze minerální hnojiva. Četnost hnojení je jednou za 2-3 týdny.

Prořezávání

Prořezávání se provádí na konci první vlny kvetení. Všechny stonky se stříhají a ponechávají se pouze 5 cm nad zemí.Po celé období kvetení je nutné odstranit všechna vybledlá nebo zvadlá květenství.

Nemoci a škůdci

Diastia je odolná vůči houbovým chorobám, ale v přítomnosti nadměrné vlhkosti v půdě se může vyvinout hniloba stonků nebo kořenů, kterou lze odstranit pomocí fungicidů.

Pro vaši informaci! Během horkého počasí a při nedostatečném zalévání se na květu mohou objevit mšice. Když je na záhonu zasazena ampelous květina, mohou na ni zaútočit hlemýždi a slimáci. V tomto případě by měla být rostlina ošetřena jakýmkoli insekticidem.

Květ

Pokud je rostlina vysazena prostřednictvím sazenic, kvetení nastane počátkem července. Při výsadbě řízky - na konci května. Diastia kvete během období před nástupem mrazu.

Zimující diastie

Organizace správného zimování rostliny:

 1. Vykopejte keř, vložte jej do hrnce se sypkou půdou a přeneste jej do chladné místnosti (teplota nejvýše 10 ° C).
 2. Poskytněte květině dostatek světla.
 3. Zalévání je velmi vzácné (jednou za 10-14 dní).
 4. Začátkem března by měla být rostlina odříznuta a stonky by neměly být vyšší než 10 cm.
 5. Po předběžném vytvrzení může být květina vysazena na otevřeném terénu.

Jiné vytrvalé ampelous rostliny

Můžete také použít jiné ampelous květiny k výzdobě vašeho domova nebo v krajinářském designu.

Rhipsalis - ampelous lesní kaktus

Ampel kaktus je nenáročný v kultivaci, množený semeny nebo řízky. Rostlina má tenké a dlouhé stonky, na kterých se objevují malé, ale velmi krásné květy. Kvetoucí kaktus chilocereus vypadá docela elegantně a dekorativně. Takový krásný a měkký trn je vhodný pro zdobení vašeho domova nebo kanceláře.

Ampel kaktus v květináčích

Hlízovitá ampelous begonia

Tento typ begónie se vyznačuje mnoha krásnými dvojitými nebo polodvojitými květy, které jsou umístěny na dlouhých stoncích. Begonia kvete téměř po celý rok, což jí dává zvláštní hodnotu. Můžete propagovat takovou begonii jednoduchým řezáním hlízy a zakořeněním. Kdokoli může snadno pěstovat květinu, pokud ví, jak zasadit hlíznatou begonii a jak se o ni starat.

Ampel tuber begonia v květináčích

Katarantus (brčál) ampelous

Periwinkle ampelous Riviera má dlouhé stonky, které jsou schopné rychlého růstu a větvení. Kvete velkými, dlouhými neblednoucími a hustými květy modrého nebo fialového odstínu. Období květu je poměrně dlouhé - od konce května do konce srpna.

Jak ampelous brčál kvete

Bacopa ampelous

Rostlina krovu bakopy je jednoletá nebo trvalka, kterou lze pěstovat několik let po sobě. V teplém podnebí se bacopa zpravidla pěstuje jako trvalka a pro období chladného počasí je prostě dobře zakrytá. V severních oblastech se rostlina pěstuje nejčastěji jako roční, protože není možné určit, zda přežije nebo ne v silném mrazu.

Popis Bacopy říká, že se jedná o rostlinu s dlouhými stonky, malými listy zeleno-olivové barvy, umístěnými v párech na výhoncích. Jedná se o ampelous květ, který v závislosti na odrůdě ohromuje různými odstíny. Existuje několik velmi úžasných odrůd bacopy, například Scopia Double Lavender, ve kterých mají květiny dvoustupňové uspořádání okvětních lístků.

Bacopa ampelous v květináčích

Modrý

Bacopa modrá má dlouhé období květu. Nevyžaduje zvláštní pozornost ani žádnou zvláštní péči. Může být vysazen nejen do závěsných květináčů, ale také k výsadbě na otevřeném terénu.

Růžový

Bacopa rosea má dlouhé výhonky (až 60 cm) s krásnými prolamovanými listy a jemnými květy, které jsou malovány v odstínu levandule. Květina se dobře hodí k petunii.

Modrá lavina

Tato odrůda má dlouhé ovislé stonky a mnoho zelených listů. Květy jsou fialové i modré. Liší se poměrně dlouhým kvetením. Pěstování Bacopa Blue Avalanche je možné jak pomocí semen, tak pomocí řízků.

Šeřík

Bacopa šeřík se vyznačuje dlouhými stonky, svěžími, hustými listy a malými květy. Nepotřebuje hodně světla a dobře roste ve stínu.

Carolina (Bacopa Caroliniana)

Zvláštností odrůdy jsou dlouhé světle zelené listy, které pod vlivem přímého slunečního světla mění svou barvu na měděně červený odstín. Květy jsou jasně modré, malé. Roste dobře ve stínu.

Gulliver růžová

Bacopa Gulliver Pink se vyznačuje svěžími keři, stejně jako růžovými a poměrně velkými květy. Tato odrůda je považována za docela rozmarnou.

Psychóza Bacopa Monnieri

Tato rostlina se také nazývá bacopa malolistá. Liší se v dlouhých plíživých stoncích s malými listy. Plechová deska má podlouhlý tvar a zaoblený vrchol. Délka listu 0,8-2 mm. Malé květy bílé, modré nebo fialové barvy.

Pro vaši informaci! Rostlina Bacopa Monye se používá v Chzhud Shi (tibetská medicína).

Domácí ampelous rostliny vyzdobí okno nebo balkon a stanou se také vynikajícím prvkem v krajinářském designu. Je z čeho vybírat - diastia, bacopa, catharanthus a další.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada