Co jsou ampelous rostliny a ampelous roční květiny

Na chatách, v parcích a výlohách můžete vidět květiny ampela. Zdobí také altány a balkony bytů. Jsou tak krásné, že je můžete nekonečně obdivovat. Tyto květiny dávají pocit dovolené, protože přicházejí v různých odstínech: červená, karmínová, bílá. Tyto rostliny vyzdobí každou zahradu a místnost. Co jsou to ampelous rostliny? Je to většinou kudrnaté. Mohou se plazit nahoru nebo se plazit po zemi. Proto je lepší je zasadit do květináče nebo květinové koše, které lze zavěsit nad dveře nebo na balkon. Na otevřeném poli je pro ně těžké odhalit jejich plný potenciál.

Výhody

Co znamená ampelous? Odpověď na tuto otázku je jednoduchá, jedná se o „malou lahvičku“ - takto je toto slovo přeloženo z latiny a znamená „popínavé rostliny“. A z německého jazyka je to ještě kratší - prostě „kudrnaté“. Jméno mluví samo za sebe. Ampelous rostliny jsou květiny a rostliny, které se vlní. Mohou být vnitřní, pro skleník a na otevřeném prostranství.

Co znamená ampelous

Pokud se o ně staráte správně, pak potěší svým kvetením po velmi dlouhou dobu. Květiny v květináčích lze umístit nebo zavěsit kamkoli. A jejich krása bude viditelná ze všech stran. Existuje spousta kudrnatých odrůd, takže můžete vytvořit libovolnou barevnou kompozici. Nevyžadují zvláštní péči, potřebují pouze slunce a včasné zalévání. S takovými květinami můžete vyzdobit krajinu, aniž byste utratili spoustu peněz a času.

Pohledy

Existují roční a trvalé ampelous rostliny.

Kromě toho jsou rozděleny do následujících skupin:

 • kudrnaté - uvolněte antény, podél kterých stoupají;
 • plíživý - naopak, všechny jejich stonky jsou poslány dolů. Obvykle jsou zavěšeny vysoko;
 • sukulenty mohou existovat ve suchém podnebí, protože mají buňky, které dlouho zadržují vlhkost;
 • dekorativní listnaté listy mají velmi krásný tvar listu. Nekvetou, ale přitahují svou dekorativní formou;
 • svěží kvetoucí dobyvatel s jejich kvetením. Takové úžasné ročníky připomínají jasnou kouli a kvetou po celou sezónu. Nebojí se ani chladu a sucha.

K vytvoření neobvyklé kvetoucí kompozice se často používají květináče - dekorativní květináč. Je snadné a pohodlné zasadit do něj ampelous květiny. Rostliny, které se proplétají, jsou vhodné pro květináče. To pomůže vytvořit neobvyklý design, který ozdobí horní řady balkonu a terasy. Kvetoucí petúnie se velmi často vysazují v květináčích. Má mnoho výhod. Nejprve kvete velmi dlouho: od časného jara do pozdního podzimu. Mimochodem, pokud je petunie přivedena do domu nebo bytu na podzim, může potěšit svým kvetením v zimě. Za druhé, má mnoho odstínů. Můžete z něj vytvořit neobvyklou kompozici. Za třetí, je nenáročná v péči, stačí ji zalévat včas.

Pro vaši informaci! V květináčích lze pěstovat jakoukoli rostlinu: od květin po zeleninu, jako jsou rajčata a okurky.

Mnoho rostlin je vhodných pro pěstování na ampelech. Například: petunie, viola, pelargónie, begónie, svlačec, fuchsie a bacopa. Musíte si vybrat ty, které jsou v péči nenáročné. Pěstování ampelů vyžaduje od rostliny hodně. Kořeny v květináči se rychle zahřívají, takže pro tuto výsadbu musíte zvolit hybridy, které vydrží sucho.

Jak si vybrat ampelous květiny pro zahradu

Odrůdy Ampel lze zakoupit v květinářství již v hotových kompozicích, nebo si můžete koupit semena a pěstovat je sami.Ale abyste dosáhli krásného kvetení, musíte si vybrat ty, které vyhovují stejným podmínkám růstu. Jedná se o půdu, teplotu a vlhkost. Péče o ně by měla být stejná. Koneckonců, květiny ve složení by se neměly vzájemně rušit, ale jen potěšit majitele.

Důležité! Do květináče lze vysadit pouze tři druhy těchto rostlin.

U petúnií by měl hrnec pojmout pouze 3 litry půdy. Jiné rostliny mohou potřebovat hrnec o objemu 5 až 9 litrů, protože kořeny by v něm měly být pohodlné.

Viola dokonale předvádí, jaké jsou ampelové květiny.

Pomocí květů ampelu můžete vytvořit speciální zahradní design krajiny. Mohou zdobit vchodové dveře a staré konopí, vytvářet krásné kvetoucí tunely. Z těchto rostlin lze obecně vytvořit jakoukoli kompozici, protože jsou kombinovány nejen v barvě, ale také ve tvaru. Nebo se můžete hodit na rostliny s ozdobnými listy, ke kterým můžete přidat jasně kvetoucí keř.

Vhodné pro zahradu:

 • viola nebo macešky. Kvetou velmi krásně. Potěší jejich kvetení po celou sezónu. Rostou jen dva roky, poté je třeba je aktualizovat;
 • loosestrife je vytrvalá rostlina se žlutozelenými listy;
 • Assilium. Tato rostlina má dlouhé výhonky pokryté malými pupeny, které vydávají velmi příjemnou vůni;
 • Hledík. Velmi krásná rostlina. Má mnoho odstínů;
 • Bacopa roste na slunci a ve stínu. Je to považováno za semi-ampelous. Má krásné bílé, modré, růžové pupeny. Kvete až do mrazu;
 • begónie. Nebojí se ani mrazu. Cítí se dobře doma na okně i venku na zahradě;
 • levandule. Tato rostlina je v módě už mnoho let. Nevyžaduje péči a dokonce i na spalujícím slunci vás potěší svou krásou.

Poznámka! Zahradu lze také zdobit letničkami, které se tkají vzhůru. Potřebují podpěry, takže se nebudou dívat do závěsného hrnce, ale na místě se stanou majetkem dvora. Patří mezi ně máta a okrasný hrášek.

Chcete-li pěstovat ampelous rostliny, musíte si koupit vysoce kvalitní a osvědčená semena. Odrůdy by měly být vybrány pro klimatické podmínky. Kromě sadby by měla být připravena vhodná půda. Pokud dáte běžnou půdu ze dvora do závěsného hrnce, bude obtížné ji uvolnit.

Pro suché podnebí zvolte hrnce s podnosy. Bude se v nich hromadit vlhkost a kořeny rostliny z ní budou moci těžit v suchu. Pro vlhké klima se hrnce berou bez palet, ale dole musí být otvory. Přebytečná voda nimi projde.

Důležité! Pro jednotné a svěží kvetení je třeba květináče otočit různými směry alespoň jednou týdně. To zajistí rovnoměrné rozložení slunečního světla a větru, které je nezbytné pro všechny barvy.

Skladby

Abyste vytvořili nádhernou kompozici, nemusíte být návrhářem. Hlavní věcí je vybrat správné odrůdy. Rostliny by se měly navzájem doplňovat. Skladby mohou být různé: od jednoduché kombinace různých barev až po profesionální výběr. Například můžete zasadit žluté, červené nebo oranžové petúnie do jednoho sázecího stroje.

Složení plíživé

Obecně platí, že ampelous rostliny mají mnoho barev. Hlavní věc, kterou si musíte pamatovat, je, že přistání by měla mít stejnou výšku, aby se navzájem nestínily.

Pro krásný trávník můžete použít poddimenzované a plíživé. Chcete-li to provést, musíte zasadit první do středu a druhý podél okrajů. Po obvodu webu můžete také umístit hrnce s různými barvami. Takové oázy se jistě stanou majetkem zahrady. Kaskádové kompozice začínají růst od vzdálené řady. Kromě toho jsou rostliny vybrány nejdelší a na konci jsou vysazeny poddimenzované. Taková kompozice vypadá neobvykle, pokud kombinuje kvetoucí a nekvetoucí odrůdy.

Na balkon

Pokud se rozhodnete pro balkon, musíte zvážit, na které straně je. Koneckonců, existují rostliny, které milují slunce, zatímco jiné mohou růst pouze ve stínu.I jahody a jahody lze pěstovat na balkoně, jen je třeba pečlivě pečovat, pak potěší nejen svou krásou, ale také přinese dobrou sklizeň.

Balkon zdobený petunií

Po výběru typu se musíte postarat o možnost zdobení balkonu nebo lodžie. Vypadá velmi pěkně, když uprostřed balkonu vyroste jasný ampelous výhled a po okrajích visí kudrnaté.

Pro byt byste měli zvolit následující odrůdy:

 • fuchsie. Jeho dvoubarevné zvony budou moci zdobit balkon před mrazem;
 • břečťan. V květináčích vypadá velmi originálně. Tato nenáročná réva může růst i na stinných místech;
 • šrucha. Další nenáročná rostlina. Nebojí se deště ani slunce. Existují odrůdy, které během deště uzavírají své květiny a těší se na slunečné počasí svými pestrými barvami;
 • cyklámen se cítí dobře doma i na balkóně. Hlavní věc je zalévat včas.

Složení balkonu

Ampel kvetoucí rostliny jsou velmi krásné a nenáročné. Vypadají úžasně v zahradě a v květináčích na verandě. V zimě mohou být použity k výzdobě domu a balkonu. Hodnota ampelous květiny v krajinářském designu je obrovská. Ampelnaya - co to znamená? To je tedy krása, protože popínavé rostliny vypadají velmi krásně a jsou vhodné pro jakékoli složení. Můžete si je snadno vypěstovat sami nebo koupit již kvetoucí. Nezáleží na tom, jaké květiny vyzdobí zahradu nebo balkon, hlavní je, že je musíte milovat. Za těchto podmínek budou violy a petúnie potěšovat svou krásou po velmi dlouhou dobu.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada