Bacopa ampelous - pěstování, péče, výsadba

Výzdoba zahrady, balkonu, verandy - barevná bakopa. Tato rostlina přišla do našich zahrad poměrně nedávno, ale je již velmi oblíbená u pěstitelů květin a dekoratérů. Nenáročný obyvatel tropů se dokonale přizpůsobil podnebí a vyžaduje pouze hojné zalévání a světlo. Roste na zahradě jako půdopokryvná rostlina nebo v květináči jako ampelová dekorace.

Bacopa květina

Bacopa obývá vlhké bažiny tropů Ameriky, Afriky a Austrálie. Její láska k vlhkosti zůstávala v podmínkách okrasného pěstování. Jasné sluneční světlo je potřebné pro jeho bohaté kvetení a vlhká půda pro aktivní růst výhonků.

Bacopa růžová

Malé květy pokrývají celou délku výhonků, které mohou dorůst až metr. Květy světlých jemných odstínů - bílá, lila, modrá, fialová, růžová. Zelené nebo olivové listy jsou malé a rostou ve dvojicích. Bacopa patří do rodiny jitrocel.

Zajímavé vědět! Jiná jména pro rostlinu jsou Vasora nebo Sutera.

Zelená krása roste dobře jak venku, tak uvnitř - po celé léto na balkonech a verandách. Rostlina je nenáročná, aktivní a zdravý růst je podporován dodržováním několika podmínek:

 • Osvětlení by mělo být hojné, květina by měla dostávat denní dávku přímého slunečního světla. Je nutné pěstovat na otevřeném terénu na slunných a nestínovaných plochách. Balkony a lodžie také potřebují dobré osvětlení.
 • Bohaté zalévání, ale půda by měla dobře procházet vodou a ne zadržovat vlhkost v kořenech květu. Půda v květináči musí být neustále vlhká. Pro kořenové dýchání je důležité po každém zalévání uvolnit půdu, a to jak v květináči, tak na záhonu.
 • Hnojení je nutné, když se rozmnožuje květina, aby v období aktivního růstu zeleně rostly kořeny.
 • Jediným požadavkem na půdu je kypření a vzdušnost. Musí dobře procházet vlhkostí a vzduchem.

Je důležité vědět! Při nedostatku světla Bacopa nebude kvést, i když bude růst. Mnoho milovníků květin nevědomky čeká.

Nemoci a škůdci při správné péči květinu prakticky neovlivňují. Nejčastěji rostlina onemocní během zimování v pokojových podmínkách, když se zemské kóma nechá vyschnout, teplota stoupá nebo úroveň vlhkosti klesá.

Přezimování

Pro správné zimování jsou všechny výhonky odstraněny z rostliny téměř u kořene. Keř je vykopán ze zahrady a přesazen do hrnce (Bacopa nebude tolerovat mráz). Umístěte hrnec do místnosti, kde teplota nebude trvale vyšší než 10 stupňů. Zalévání je omezeno na minimum, je žádoucí, aby zemská hruda byla dobře vysušena po teplém období před dalším zaléváním. Je vyloučeno jakékoli napájení, nárůst teploty, bohaté světlo.

Bacopa je trvalka, proto při správné zimní péči může pozoruhodně žít několik let v květináči

Takové zimování rostlinu co nejvíce zachová a na jaře po probuzení může pokračovat v růstu a kvetení na zahradě nebo na balkoně.

Pokud teplota není vhodná ke spánku, rostlina ztrácí svůj dekorativní efekt, výhonky se táhnou do tenkých nití, listy vyblednou a ztenčí se. V této situaci můžete loňský keř zastřihnout a na jaře připravit mnoho nových zdravých rostlin k výsadbě.

Reprodukce

Bacopa se snadno množí.Novou rostlinu lze získat ze semen, řízků nebo vrstvení.

Existují obecná pravidla pro pěstování sazenic, která musíte vzít v úvahu:

 • Sazenice Bacopy, na rozdíl od dospělého keře, nemají rádi přímé sluneční světlo. Hojné světlo může zabít mladé sazenice.
 • Půda by měla být neustále vlhká, ale bez hromadění vody na dně nádoby.
 • Při pěstování ve skleníku - pod filmem, sklem je důležité zvyknout si rostlinu na domácí podmínky. V budoucnu, s aktivním růstem, je třeba vyvést mladé keře pod širým nebem. Bez vytvrzení rostlina po transplantaci zemře.
 • Bacopa by měla být vysazena na otevřeném terénu nebo vytažena v květináčích na čerstvém vzduchu nejdříve v polovině května. Pokles teploty nebo námrazy na zemi poškozuje choulostivý kořenový systém.
 • Během zakořenění a setí je důležité udržovat teplotu půdy v květináči na 20 stupních. Je to teplomilná rostlina.

Bacopa - pěstování ze semen

Je důležité vědět! Pěstování bacopy ze semen by mělo být zahájeno v březnu. Klíčivost semen je poměrně vysoká, problémy se často vyskytují při další péči o klíčky.

K pěstování zdravé a krásné rostliny ze semen bacopy potřebujete:

 1. Smíchejte rašelinu a písek ve stejných částech jako půdu.
 2. Semena by měla být zaseta mírným zatlačením do navlhčené půdy.
 3. Misku zakryjte fólií nebo sklem.
 4. Umístěte na teplé místo v rozptýleném světle.

Semena se probudí po 14 dnech. Semena plně vyklíčí za čtyři týdny.

Pěstování bacopy ze semen v rašelinových květináčích

V tuto chvíli je důležité udržovat teplotu nejméně 23 ° C a půdu navlhčit. Vrchní obvaz musí být prováděn střídavě se zředěnými organickými a minerálními hnojivy.

Výstřižky

Nejpříznivějším obdobím pro rozmnožování Bakopy je léto - konec srpna, pro zimní proceduru - leden - duben.

Pěstování bacopy řízky vyžaduje přípravu materiálu pro výsadbu.

Výhonky lze rozdělit na několik částí, dobře se zakoření. Na řízcích by měly být alespoň dva uzlíky - jeden bude základem kořenů, druhý - listy a výhonky.

 • Na řezaných řízcích musíte odstranit květiny a neotevřené pupeny, spodní listy.
 • Pro jistější zakořenění jsou špičky odřezků ošetřeny kořenovými kořeny.
 • Kořen do vlhké směsi písku a rašeliny ponořením spodního uzlu do země.
 • Nahoře zakryjte fólií nebo sklem.

Řízky se rychle zakořenily, po dvou týdnech můžete vyhodnotit růst kořenového systému. Teplo není nižší než 23 stupňů, světlo a vlhkost jsou vše, co potřebujete pro úspěšné řízky. Je důležité nezapomenout na hnojení řízků zředěnou organickou hmotou a minerálními doplňky a sazenice vytvrdit.

Je důležité vědět! Po výskytu 2–3 párů listů přitiskněte výhonek, abyste získali svěží a rozvětvený keř.

Aktivní růst nových listů a výhonků s květinami naznačuje, že množení bacopy řízky bylo úspěšné a sazenice jsou připraveny k výsadbě v otevřeném terénu nebo v květináčích.

Vrstvy

Jedná se o nejrychlejší a nejspolehlivější způsob produkce zdravé a již kvetoucí mladé rostliny.

Během aktivního růstu výhonků se vedle matečné rostliny umístí hrnec s výživnou vlhkou půdou. Vrstvy stačí umístit na půdu a zajistit kovovým nebo plastovým kolíkem.

Pravidelně kontrolujte kořeny, uvolněte půdu v ​​novém květináči a navlhčete ji. Po objevení nových výhonků nebo znatelném růstu kořenů lze odřezky odříznout od mateřského keře.

Metoda je dobrá v tom, že klíčky rostou mnohem rychleji díky přísunu mateřské větve. A také mladý keř okamžitě roste v podmínkách dospělého květu a nevyžaduje další hnojení nebo kalení. Lze jej pěstovat vrstvením od začátku aktivního růstu výhonků.

Ampelnaya Bacopa: výsadba a péče

Mrazy, prudký pokles teploty nenechá mladé sazenice šanci zakořenit. Bacopa má velmi jemné kořeny, které rostou téměř na povrchu půdy, takže budou trpět jako první. Po poškození kořenem je nelze obnovit. Stopku můžete uložit a zkusit ji znovu vykořenit.

Ampel Bacopa

Sazenice musí být před výsadbou vytvrzeny. Několik dní před výsadbou musíte nechat hrnce na ulici v místě růstu budoucího keře - balkon nebo veranda.

Pro výsadbu v květináčích musíte připravit půdu. Směs rašeliny, písku a drnu ve stejných částech bude vynikající půdou pro ampelský květ. Hrnec musí mít drenážní otvor. Vrstva expandované hlíny není menší než 4-5 cm, stagnující vlhkost vede k rozpadu kořenového systému.

Důležité! Po výsadbě sazenic ji můžete znovu nakrmit, aby se kořeny rychleji zakořenily a rostlina začala aktivně růst.

Po absolvování rehabilitačního období (14 dní) lze rostlinu sevřít a vytvořit ji ve formě keře, tkaní nebo padající květiny.

Bacopa dokonale koexistuje ve stejném hrnci s dalšími ampelous květinami a vytváří kompozice neuvěřitelné krásy

Bacopa - výsadba a péče na záhonu

Péče o Bakopu na zahradě je stejně snadná a jednoduchá. Při výběru místa je důležité, aby bylo dobře osvětlené a chránilo květinu před větrem. Na otevřeném poli se rostlina šíří nebo křoví - podle toho, jak často ji štípáte a stříháte.

Pokud půda v zahradě není příliš výživná, musíte ji před výsadbou sazenic oplodnit. To vyvolá aktivní růst a rozkvět budoucí krásy. Po vylodění je péče o bacopu na zahradě jednoduchá:

 • Bohaté osvětlení ji vyprovokuje k aktivnímu rozkvětu, ke kterému v této exotice dochází vlnovitě. Květenství téměř současně dozrává, otevírá se a chřadne. Po krátké přestávce a špatném rozkvětu začíná další vlna ještě bujnějšího rozkvětu.
 • Zalévání by mělo být časté a hojné.
 • Po zalévání nezapomeňte uvolnit půdu, abyste mohli dýchat kořeny. To musí být provedeno velmi opatrně, nezapomínejme, že kořeny bacopy jsou povrchní a velmi křehké.
 • Weeds upchat rostlinu, je důležité se jich zbavit v raných stádiích výhradně ručním odplevelením.

Až do prvních mrazů bude Bacopa pokračovat ve svém růstu a kvetení a poté bude připravena migrovat do zimoviště do květináče. Taková vytvrzená a silná rostlina bude pro příští rok znamenat vynikající sazenice. A pokud má Bakope plnohodnotný zimní spánek, pak se tento keř opět stane plnohodnotnou ozdobou zahrady.

Musím Bacopu sevřít?

Sevření a prořezávání Bacopa stimuluje její aktivní růst a kvetení. Tento postup se začíná provádět i na sazenicích.

Je důležité vědět! Pokud je květina pravidelně řezána, pak keř intenzivněji uvolňuje boční a kořenové výhonky.

Sevření se provádí tak, aby výstřel probudil postranní pupeny. Keř bude hustý a posetý květinami. Květy rostou nejen na paždích špiček výhonků, takže sevření kvetení vůbec nepoškodí, ale pouze stimuluje.

Pokud je vysazena Bacopa ampelous, měla by být kultivace doprovázena prořezáváním. Je nutné zkrátit alespoň 1/3 délky natáčení. Odříznuté výhonky budou vynikajícím materiálem pro další reprodukci. Při vytváření dekoru můžete nechat několik výhonků dlouhých a odříznout ostatní a vytvořit zajímavé kompozice.

Míč se nejčastěji tvoří z ampelous bacopy.

Na půdu pokosená Bacopa položí své výhonky na zem, ale stále stojí za to štípnout krásu - výhonky budou silné a kvetou bujněji.

Nemoci a škůdci

Mezi chorobami Bacopa jsou nejčastější šedá hniloba a houba. Vznikají kvůli příliš hustě zasazeným několika květinovým keřům nebo zamokření půdy.

Ano, Bacopa velmi miluje vlhkost, ale pokud se neodpaří a sluneční světlo nedosáhne půdy kvůli husté zeleni, objeví se houby a šedá hniloba.Je nutné ředit husté stonky, aby se půda mírně otevřela, nezapomeňte ji uvolnit. Neublíží ošetření výhonků fungicidem.

Škůdci se vyskytují nejčastěji během zimování v místnosti, kdy je vlhkost nízká a teplota je nad 15 stupňů. Existuje dostatek tepla a suchého vzduchu pro výskyt sacích škůdců - mšic, molic a roztočů. Pokud rostlina přezimuje v nepříliš vhodných teplotních podmínkách, je důležité ji zkontrolovat, aby bylo možné včas detekovat škůdce a bojovat proti nim. Parazity můžete zničit 2-3 ošetřeními akaricidů.

Bacopa je nádherná dekorace. Na zahradě vytvoří kvetoucí koberec, na balkonech nebo lodžiích v roli ampelous - to je lavina dlouhých kvetoucích řas. Bacopa, jejíž péče a pěstování nevyžaduje velké úsilí, potěší svého majitele zelení a barvou až do nejchladnějších dnů.

host
0 komentáře

Pokojové rostliny

Zahrada